
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2016-04-20 16:31.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=23083
Japonijos banko prezidentas Haruhiko Kuroda pareiškė, jog jis kalbant apie ekonomikos skatinimą nesvarsto galimybės panaudoti taip vadinamą „pinigų malūnsparnį“. Anot jo, ši priemonė nėra teisėta.
Esant žemai infliacijai ir itin lėtam augimui šalyje, Japonijoje diskusijos pakrypo link 1969 metų idėjų, kurių pradininkas buvo Nobelio premijos ekonomikos srityje laureatas Milton Friedman.
Tokia iniciatyva leistų vyriausybei parduoti skolos vertybinius popierius tiesiogiai Centriniam bankui ir iš jo mainais gauti naujai atspausdintus pinigus, kurie savo ruožtu per mokesčių mažinimą ir išlaidų programas būtų tiesiogiai įlieti į ekonomiką.
Bet „pinigų malūnsparnio“ idėja panaikina ribas tarp Centrinio banko ir vyriausybės politikos, o tai yra priešingą tam, ką šiuo metu atlieka Japonijos bankas, t.y. jis supirkinėja aktyvus ir vykdo neigiamų palūkanų politiką.
„Šiandien pažangiose tautose fiskalinę politiką nustato vyriausybė ir parlamentas, o už pinigų politiką atsakingas Centrinis bankas, kuris nepriklausomas nuo vyriausybės ir parlamento“ - priminė Haruhiko Kuroda.
„Sprendimų priėmimas ir šių dalykų įgyvendinimas kartu prieštarautų dabartinei teisinei sistemai“ - pridėjo jis.
„Esant dabartiniams teisės aktams „pinigų malūnsparnis“ yra neįmanomas, o mes Japonijos banke apie tai iš viso negalvojome“ - reziumavo šio banko vadovas.