Verslo ir rinkų naujienos » Per rugsėjį Europoje ir Lietuvoje ūgtelėjo kainos


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2015-10-16 13:09.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=21971


Europos sąjungos statistikos departamentas Eurostat šiandien pranešė, jog per rugsėjį tiek euro zonoje, tiek Europos sąjungoje bei mūsų šalyje ūgtelėjo kainos. Be to, pasitvirtino preliminari informacija, jog minėtą mėnesį euro zonoje ir vėl buvo užfiksuotas metinis vartotojų kainų indekso kritimas.

Per minėtą mėnesį kainos euro zonoje, kaip ir laukta rinkoje, paaugo 0,2 procento, kai mėnesį prieš tai buvo fiksuojama, jog jos nepakito. Europos sąjungoje per minimą laikotarpį vartotojų kainų indeksas paaugo per pus mažiau, o Lietuvoje pasistiebė 0,6 procento.

Tarp Europos sąjungos šalių per rugsėjo mėnesį labiausiai kainos ūgtelėjo Italijoje (1,6 procento), Graikijoje (1,2 procento) bei Portugalijoje, kur jos ūgtelėjo 0,7 procento. Tuo tarpu labiausiai jos smuktelėjo Bulgarijoje (0,8 procento), Maltoje (0,8 procento) bei Estijoje, Kroatijoje, Kipre ir Vengrijoje, kur krito po 0,6 procento.

Euro zonoje per rugsėjį labiausiai, t.y. net 3,2 procento pabrango su energijos ištekliais nesusijusios pramoninės prekės, na o maisto, alkoholio ir tabako kainos ūgtelėjo 0,3 procento. Per minimą laikotarpį energijos ištekliai atpigo dar 1,7 procento, o paslaugos - 1,1 procento.

Atmetus energijos išteklių bei maisto, alkoholio ir tabako kainų pokyčius, per rugsėjį bazinė infliacija euro zonoje paaugo 0,5 procento, kai mėnesį prieš tai prieaugis siekė 0,3 procento.

Kalbant metinį kainų pokytį, tai pirmąjį šių metų rudens mėnesį euro zonoje ir vėl buvo užfiksuota defliacija, kuri siekė 0,1 procento, kai dar mėnesį prieš tai buvo fiksuojama, kad per metus kainos pakilo 0,1 procento. Į Europos sąjungą taip pat sugrįžo defliacija, kuri irgi siekė 0,1 procento. Rugpjūtį buvo fiksuojama, kad per metus kainos nepakito. Lietuvoje metinis kainų nuosmukis sumažėjo nuo vieno iki 0,8 procento.

Prieš metus tą patį mėnesį metinė infliacija euro zonoje siekė 0,3 procento, Europos sąjungoje sudarė 0,4 procento, o mūsų šalyje buvo fiksuojama, kad per metus vartotojų kainų indeksas nepakito.

Euro zonoje per metus labiausiai pabrango maistas, alkoholis ir tabakas, t.y. 1,4 procento, bei paslaugos - 1,2 procento. Mėnesį prieš tai jų metinis kainų prieaugis siekė atitinkamai 1,3 ir 1,2 procento, o prieš metus sudarė 0,3 ir 1,1 procento. Su energijos ištekliais nesusijusių pramoninių prekių metinis kainų prieaugis sumažėjo nuo 0,4 iki 0,3 procento, tuo tarpu energijos išteklių kainų metinis nuosmukis padidėjo nuo 7,2 iki 8,9 procento. Prieš metus metinis energijos išteklių kainų nuosmukis siekė 2,3 procento, o metinis su energijos ištekliais nesusijusių pramonės prekių kainų prieaugis siekė 0,2 procento.

Metinė bazinė infliacija euro zonoje rugsėjį palyginus su rugpjūčiu, išliko nepakitusi ir siekė 0,9 procento, kas atitiko ekonomistų prognozių vidurkį. Prieš metus ji sudarė 0,8 procento.

Tarp Europos sąjungos šalių rugsėjį net septyniolikoje buvo užfiksuota, kad per metus vartotojų kainų indeksas smuktelėjo. Didžiausia defliacija per minimą laikotarpį buvo užfiksuota Kipre (1,9 procento), Rumunijoje (1,5 procento) bei Ispanijoje, kur ji siekė 1,1 procento. Na o labiausiai per metus kainos pakilo Maltoje (1,6 procento), Belgijoje, Portugalijoje ir Švedijoje, kur ūgtelėjo po 0,9 procento.

Rugsėjį palyginus su rugpjūčiu, metinė infliacija sumažėjo aštuoniolikoje Europos sąjungos šalių, keturiose nepakito ir padidėjo šešiose.