
Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2015-06-17 15:45.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=21225
Nepaisant visų sunkumų, Indijos perspektyvos gerėja ir traukia investuotojus, ieškančių investicinių idėjų tarp sparčiai augančių valstybių.
Indija yra viena iš BRIC (Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija) valstybių. Daugelį metų BRIC simbolizavo sparčiai augusių besivystančių rinkų valstybes, kurios skynėsi kelią link išsivysčiusio pasaulio. Dėl spartaus augimo potencialo investuotojai ryždavosi skirti dalį lėšų investicijoms, susijusioms su BRIC valstybėmis. Tačiau pastaraisiais metais žiniasklaidos pranešimuose jau retai galime sutikti šį trumpinį, kadangi Kinijos ekonomikos augimo tempas pradėjo lėtėti, o Brazilijos ir Rusijos ekonomikos ženkliai nukentėjo nuo smukusios naftos kainos, korupcijos skandalų arba sankcijų. Tuo tarpu kritusi naftos kaina tik pasitarnavo Indijai, kuri ženkliai priklauso nuo šios žaliavos importo.
Padėtis po rinkimų
Per pastaruosius dvejus metus Indijos akcijų rinkos indeksas S&P BSE SENSEX kilo apie 40%. Akcijų kainų kilimą lėmė daug veiksnių, tarp kurių buvo ir sumažėjusios naftos kainos, pasikeitusi valdžia ir susilpnėjusi vietinė valiuta. 2014 m. gegužės mėn. pabaigoje po vykusių rinkimų ministru pirmininku tapo charizmatiškas Narendra Modi, kuris patiko užsienio investuotojams ir rinkėjams žadėjo ekonomikos augimą, sparčią šalies modernizaciją ir darbo vietų augimą. Žinoma, pažadus įgyvendinti nėra paprasta, net jei N. Modi užsibrėžė didesnį nei 10 m. jų įgyvendinimo laikotarpį.
Indija yra didžiulė valstybė, turinti apie 1,3 mlrd. gyventojų, iš kurių didžioji dauguma skursta ir neturi galimybės gauti išsilavinimo. Taip pat šalies ekonomikos lankstumą mažina bankai, kurių dauguma priklauso valstybei ir kurie finansuodavo grandiozinius buvusių vyriausybių projektus. Skaičiuojama, jog šiuo metu yra apie 1 400 neįgyvendintų ir sustabdytų projektų, kurių vertė siekia ~80 mlrd. USD. Taip pat šalies valdžią slegia korupcija ir painūs darbo įstatymai. Visa tai riboja užsienio investicijas. Pasaulio banko rengiamame verslo sąlygų (angl. ease of doing business) sąraše Indija užima 142 vietą iš 189 ir yra šalia Uzbekistano ir Sieros Leonės. Tuo tarpu Kinija užima 90 vietą, Rusija – 62, o Brazilija – 120.
N. Modi laukia nelengva užduotis, tačiau jau įžvelgiama teigiamų pokyčių. Visi supranta, jog norint sukurti daug darbo vietų reikia didesnės pramonės plėtros. Dėl to vyriausybė užsibrėžė iki 2022 m. pasiekti, kad pramonės sektorius sudarytų 25% BVP, kai šiuo metu jis sudaro apie 19% (Kinijoje >30%). Tačiau būtinos reformos, kad šis tikslas būtų įgyvendintas. Yra būtina mokesčių reforma, kadangi įmonių mokesčiai Indijoje yra vieni didžiausių Azijoje. Šiuo metu planuojama įvesti PVM mokestį, kuris panaikintų dalį atskirų regionų taikomų mokesčių. Įmonių veiklą apsunkina esami darbo santykių įstatymai. Be to, yra svarbi žemės reforma, kadangi šalyje būtina vystyti infrastruktūrą (keliai, geležinkeliai ir kita) bei gerinti elektros tiekimą, nes dauguma įmonių dėl elektros tiekimo nepastovumo turi savo elektros generatorius.
Indijos ekonomika ir monetarinė politika
„Indijos BVP augimo tempas ir verslo sektoriaus nuotaikos“ grafike matome, jog nepaisant visų sunkumų, gerėjančią šalies ekonomikos padėtį parodo spartus Indijos BVP (sumetinta) augimo tempas, kuris pastaraisiais ketvirčiais svyruoja apie 7% (met./met.). Be to, ir šalies verslininkai yra nusiteikę gana optimistiškai – „Verslo pasitikėjimo“ indeksas išlieka virš 50 punktų ribos. Prieš kelias dienas Pasaulio bankas atnaujino Indijos BVP augimo prognozes – šiais metais šalies BVP turėtų augti 7,5%, kai Kinijos ekonomikos augimo prognozė yra ties 7,1%, o Rusijos ir Brazilijos ekonomikos šiemet turėtų susitraukti atitinkamai 2,3% ir 1,3%.
Nors apie pusę Indijos gyventojų pajamas gauna iš žemės ūkio sektoriaus, tačiau šio sektoriaus generuojama šalies BVP dalis nuolat mažėja ir pastaraisiais metais sudarė mažiau nei 14% BVP. Tuo tarpu šalies ekonomika vis labiau priklauso nuo gamybos pramonės ir statybos sektorių, kurie kartu sudaro daugiau nei penktadalį BVP. O didžiausią dalį BVP (~60%) sukuria paslaugų sektorius (finansinės, apgyvendinimo, transporto ir kitos paslaugos). Visa tai parodo, jog šalis sparčiai keičiasi ir tampa vis patrauklesnė vieta užsienio investuotojams, siekiantiems vystyti gamybą arba paslaugas.
2015 metais, lyginant su 2012-2014 m., Indijos einamosios sąskaitos duomenys rodo teigiamą tendenciją – mažėja deficitas. Gegužės mėnesį ekonomistai dėl smukusių naftos ir žemos aukso kainos tikėjosi net einamosios sąskaitos perviršio, tačiau jo neleido pasiekti mažėjęs eksportas, kurį neigiamai paveikė mažėjusi produktų ir paslaugų paklausa pagrindinėse eksporto rinkose. Išsamius šalies prekybos duomenis galima pamatyti „Importas ir eksportas“ grafike, kuriame taip pat matome, kokią dalį viso importo sudaro naftos įvežimas į šalį. Šios žaliavos viso importo dalis per pastaruosius metus sumažėjo nuo 30-40% iki 20-25%.
Birželio mėn. pradžioje Indijos centrinis bankas apkarpė bazinę palūkanų normą iki 7,25%. Tai jau trečias kartas šiais metais, kai buvo sumažinta palūkanų norma. Tokių veiksmų buvo imtasi dėl smukusių naftos ir kitų žaliavų kainų įtakos infliacijai, kuri per metus sumenko nuo ~8% iki ~5%. Centrinio banko vadovas leido aiškiai suprasti, jog kitas sprendimas dėl bazinės palūkanų normos bus lemtas oro sąlygų, kadangi dėl El Ninjo reiškinio šiemet tikimasi po šešerių metų pertraukos sulaukti sausros, kuri gali paveikti maisto kainas. Tuo tarpu naujausi oro sąlygų šalyje duomenys kiek sumažina baimes, jog šiemet bus nederliaus metai. Išsamesnį infliacijos pokytį galimą pamatyti grafike „Infliacija Indijoje“.
Investicinės galimybės
Investuotojui iš Lietuvos pasiekti Indijos akcijų rinką nėra paprasta, kadangi retas tarpininkas siūlo tiesioginę prieigą prie šalies akcijų biržos. Žinoma, galima rinktis depozitoriumo pakvitavimus arba daug įmonių apimančius ETF fondus, kurie kotiruojami JAV akcijų biržose. Žinomiausias ir didžiausias toks Indijos ETF fondas yra India Earnings Fund (EPI), pasižymintis neįprasta investicinio portfelio formavimo strategija, kadangi pozicijų svoriai priklauso nuo grynojo įmonių pelno, o ne nuo rinkos kapitalizacijos. Vienas didžiausių EPI konkurentų yra MSCI India Index Fund (INDA), kurio investicinį portfelį sudaro apie 70 didžiausių Indijos bendrovių. Tuo tarpu India Portfolio (PIN) sudaro 50 bendrovių, kurios buvo atrinktos iš 200 didžiausių šalies įmonių, taikant ypatingą atrankos metodologiją, kuri atsižvelgia į užsieniečiams prieinamą Indijos įmonių rinkos kapitalizaciją. Ši strategija siekia apriboti užsienio investuotojus nuo tų pozicijų, kurių užsieniečiai ateityje nebegalėtų didinti, kadangi tai turėtų sumažinti grąžos neatitikimus, vertinat ETF su jo lyginamuoju indeksu.
Indijos akcijų rinkos (BSE SENSEX) vidutinis P/E rodiklis šiuo metu siekia apie 19, kai, pavyzdžiui, Kinijos Šanchajaus akcijų biržos (A sąrašo) įmonių P/E yra apie 24. Tuo tarpu žinomiausio besivystančių rinkų ETF fondo Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO) lyginamojo indekso FTSE Emerging P/E rodiklis yra apie 18. Visa tai parodo, jog šiuo metu rinkoje investuotojai optimistiškai vertina Indijos bendroves ir yra pasiruošę už jas mokėti kiek daugiau nei už kitas besivystančių valstybių akcijas.
Nors Indijos dar laukia ilgas kelias, šalies ekonomikos augimas įgauna pagreitį, o naujoji valdžia suteikia vilčių, jog šalis įgyvendins reikšmingas reformas ir Indija taps vis patrauklesnė užsienio investuotojams.
Parengta LHV banko, remiantis LHV bankas, tradingeconomics.com, mospi.nic.in, cii.in, worldbank.org, etfdb.com ir fondų valdytojų (ishares.com, vaneck.com, spdrs.com) skelbiamais duomenimis bei užsienio žiniasklaida (Marketwatch.com, Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Economist.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.