
Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2015-04-27 16:25.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20885
Pasirodžiusios TVF prognozės vienus rinkos dalyvius nudžiugino, tačiau kitus privertė sunerimti.
Balandžio viduryje buvo paskelbta Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Pasaulio ekonomikos perspektyvų apžvalga, kuri leidžia investuotojams geriau įvertinti makroekonomines tendencijas ir būsimus valstybių ekonomikų augimo tempus.
TVF ekonomistai teigia, jog pasaulio ekonomiką šiuo metu lemia keturi pagrindiniai veiksniai:
* Nevienodas valstybių augimas. Išsivysčiusios ekonomikos auga sparčiau, o besivystančios valstybės susiduria su sunkumais.
* Augimą slegia silpni bankai ir didelės skolos. Finansų krizės palieka didelius randus ir vyriausybes, įmones bei vartotojus slegia didelė skolų našta, kas mažina investicijas ir vartojimą.
* Naftos kainų smukimas. Per pusę sumenkusi žaliavos kaina teigiamai veikia importuotojus ir neigiamai – šios žaliavos eksportuotojus
* Stiprėjantis JAV doleris. Ši situacija teigiamai veikia Japoniją ir euro zoną. Tuo tarpu JAV dėl to gali sumažėti vartojimas, tačiau šalies centrinis bankas, valdydamas bazinės palūkanų normos kėlimo pradžią, gali sumažinti neigiamą išaugusio JAV dolerio įtaką.
Pasaulio ekonomikos augimas šiais metais turėtų siekti 3,5%, o 2016 m. – 3,8%. TVF teigia, jog neigiamai pasaulio ekonomikas veiks senėjanti pasaulio populiacija ir iš dalies dėl to mažėjantis darbuotojų produktyvumas. Pabrėžiama, kad ši tendencija palies ne tik išsivysčiusias, bet ir besivystančias valstybes. Be to, vyrauja politinė rizika, susijusi su padėtimi Ukrainoje ir išlieka tikimybė, jog Graikija gali pasitraukti iš euro zonos. Tuo tarpu pagrinde naftą importuojančių valstybių ekonomikos yra teigiamai veikiamos ženkliai sumažėjusios naftos kainos. Smukusi žaliavos kaina leidžia vartotojams daugiau sutaupyti, kas teigiamai veikia vartojimą. Remiantis TVF atliktomis naftos kainos įtakos simuliacijomis, dėl sumažėjusios naftos kainos 2016 m. pasaulio ekonomikos augimas bus teigiamai paveiktas apytiksliai 0,5-1 proc. punktais. Žemiau esančiame grafike galima palyginti praėjusią savaitę paskelbtas TVF prognozes su sausio mėn. skelbtomis TVF prognozėmis.
TVF apkarpė šių metų JAV ekonomikos augimo prognozę nuo 3,6% (sausio 15 d.) iki 3,1%, 2016 m. prognozė taip pat buvo sumažinta nuo 3,4% iki 3,1%. Infliacija (VKI) šalyje šiemet turėtų sumažėti iki 0,1%, tačiau kitais metais atsities iki 1,5%. Tuo tarpu nedarbo lygis JAV šiais metais turėtų sumažėti iki 5,5%, o 2016 m. – iki 5,1%. Fondo ekonomistai įžvelgia artėjančius monetarinės politikos pokyčių iššūkius, kadangi jau šiais metais Fed ketina pradėti kelti bazinę palūkanų normą. Be to, neigiamai šalies eksportuotojus veikia kilusi JAV dolerio vertė kitų valiutų atžvilgiu. Nepaisant to, vartojimą šalyje teigiamai veikia sumažėjusi naftos kaina.
Tarptautinio valiutos fondo ekonomistai įžvelgia, jog lėtėjantis Kinijos ekonomikos augimas paveiks daugumą kitų Azijos valstybių. Ekonomistai mano, jog šaliai būtina įgyvendinti struktūrines reformas, kurios didintų produktyvumą, mažintų finansų sistemos rizikas ir geriau paskirstytų resursus. Taip pat ekonomistai mano, kad pensijų sistemos ir kitų socialinių garantijų reformos padės šalies ekonomikos augimą paremti daugiau vidaus vartojimu, o ne gamyba, kas ilguoju laikotarpiu turėtų duoti tvaresnius rezultatus. Tačiau TVF mano, jog šalies ekonomikos augimas šiemet sieks 6,8%, o kitais metais jis sumažės iki 6,3%, kai dabartinis Kinijos valdžios nustatytas BVP augimo tikslas yra ~7%.
Šių metų euro zonos ekonomikos augimo perspektyvos, anot TVF ekonomistų, išaugo nuo 1,2% iki 1,5%, o 2016 m. prognozės buvo padidintos iki 1,6%. Sparčiausiai šiemet turėtų augti Airijos (3,9%) ir Maltos (3,2%) ekonomikos. Tuo tarpu nedarbo lygis regione turėtų laipsniškai mažėti ir šiais metais turėtų pasiekti 11,1%, o 2016 m. – 10,6%. Ekonomistai teigia, kad ECB vykdoma monetarinė politika ir mažėjusi naftos kaina teigiamai veikia regiono valstybių ekonomikas, tačiau pabrėžia, jog kartu būtina vykdyti struktūrines reformas, kurios teigiamai paveiktų produktyvumą. Be to, TVF teigia, jog svarbu didinti bankų pasiruošimą krizėms.
Tuo tarpu naujausioje TVF apžvalgoje Indija sulaukė itin teigiamo įvertinimo ir jos 2015 m. ekonomikos augimo prognozė buvo padidinta 1,2 proc. punktų iki 7,5%. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad TVF prognozuoja, jog Indijos ekonomikos augimo tempas šiemet bus spartesnis nei Kinijos. TVF ekonomistai mano, kad valstybės ekonomiką teigiamai paveiks naujosios šalies valdžios vykdomos reformos ir mažesnės naftos kainos. Smukusi naftos kaina leidžia šalies centriniam bankui imtis ekonomikos skatinimo veiksmų, nebijant padidinti ir taip aukštą infliaciją. TVF prognozuoja, jog infliacija šalyje 2015 m. nežymiai išaugs iki 6,1%, tačiau 2016 m. produktų ir paslaugų kainų augimas sumažės iki 5,7%. Šalies centrinio banko nustatytas infliacijos tikslas yra 4% (+/- 2 proc. punktų).
Dar sausio mėnesį TVF tikėjosi, jog Brazilijos ekonomika šiais metais nežymiai augs, tačiau dabar ekonomistai prognozuoja, kad BVP susitrauks 1% dėl prastų nuotaikų privačiame sektoriuje, konkurencinių sunkumų ir vykstančio Petrobras skandalo. Korupcijos skandalas valstybės valdomoje naftos gavybos bendrovėje Petrobras (PETR4) sumažino stabilumą valstybėje, kadangi skandalo akiratyje atsidūrė aukšti šalies pareigūnai, kurie buvo apkaltinti pinigų plovimu ir kyšininkavimu. Teisėtvarkos organai aptiko 22 mlrd. USD vertės įtartinų sandorių ir Petrobras ataskaitų audito bendrovė niekaip nenorėjo patvirtinti. Be to, įtarimų kilo ir šalies prezidentei, kuri 2003-2010 m. buvo įmonės stebėtojų taryboje. Dėl to minios protestuotojų išėjo į gatves ir ragino prezidentę palikti postą. Infliacija šalyje turėtų pranokti nustatytą tikslą (4,5%) ir sieks apie 7,8%, o nedarbo lygis šalyje turėtų šoktelti nuo 4,8% (2014 m.) iki 5,9%.
Vieną didžiausių smukimų šiemet turėtų patirti Rusija, kurios ekonomika ženkliai priklauso nuo naftos ir dujų eksporto. Be to, valstybės ekonomiką ir toliau slegia Vakarų valstybių taikomos sankcijos, susijusios su kariniu konfliktu Ukrainoje. Visa tai lėmė 0,8 proc. punkto iki -3,8% suprastėjusią šalies BVP susitraukimo prognozę.
Investicinės galimybės
Akcijų rinkose investuotojai nuolat siekia suprasti, kokios valstybės artimiausiais metais turės didžiausią augimo potencialą. TVF skelbiama Pasaulio ekonomikos perspektyvų apžvalga šį tikslą padeda įgyvendinti, kadangi fonde dirbantys ekonomistai turi priėjimą prie naujausių ir aktualiausių valstybių statistinių duomenų.
Žemiau pateiksime likvidžiausius ir žinomiausius ETF fondus, su kuriais galėsite pasiekti pagrindines apžvalgoje minėtas rinkas. Apie 85% pasaulio akcijų rinkos apimantis ETF fondas iShares MSCI ACWI Index Fund (ACWI) sudarytas iš apytiksliai 1 200 bendrovių. Tačiau verta atkreipti dėmesį į tai, jog pusę investicinio protelio sudaro JAV bendrovės. Be to, fondas ženkliai priklauso nuo finansų sektoriaus bendrovių, kurios sudaro beveik 21% fondo investicinio portfelio.
JAV akcijų rinką geriausiai atspindi žinomiausią šalies akcijų indeksą siekiantis atkartoti ETF fondas SPDR S&P 500 (SPY). Nepaisant mažėjusių šalies BVP augimo prognozių, SPY akcijų kaina per vienerius metus išaugo daugiau nei 14%. Kinijos akcijų rinka vis labiau atsiveria užsienio investuotojams, tačiau turėti pilnai išskaidytą investiciją yra pakankamai sunku, kadangi Kinijos bendrovės yra listinguojamos skirtingose akcijų biržose. Tuo tarpu ETF fondai išlieka vienas populiariausių įrankių, norint pasiekti šios šalies akcijų rinkas. Žinomiausias ir likvidžiausias toks ETF yra iShares China Large-Cap ETF (FXI), tačiau jis apima tik 50 didžiausių Kinijos bendrovių, kurios listinguojamos ne vietinėje šalies biržoje. 252 euro zonos įmones apima iShares MSCI EMU ETF (EZU) ETF fondas, o į Indijos ir Rusijos rinkas investuoja atitinkamai iShares MSCI India ETF (INDA) ir Market Vectors Russia ETF (RSX).
Naujausios TVF fondo prognozės parodo, jog pasaulyje ekonomikos auga skirtingais tempais ir suteikia investuotojams daugiau įžvalgų, kad būtų priimti kuo tinkamesni investiciniai sprendimai.
Parengta LHV banko, remiantis TVF skelbiamais duomenimis, ETF fondų valdytojų pateikiama informacija (ishares.com, spdrs.com, vaneck.com) ir užsienio žiniasklaida (Marketwatch.com, Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, ForexFactory.com, Cnn.com, Forbes.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.