
Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2014-03-21 15:30.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=18445
Praėjusią savaitę daugeliui žinomas investuotojas George Soros davė interviu Bloomberg žurnalistams. Jo žvilgsnis į šiuo metu pasaulyje vykstančius ekonominius ir politinius įvykius gali suteikti keletą investicinių idėjų, kuriomis turi galimybę pasinaudoti kiekvienas investuotojas.
Kovo 12 d. Bloomberg žurnalistams duotame interviu (jį galima rasti čia) ir per pastaruosius mėnesius pasirodžiusių G. Soros straipsnių galime išskirti dvi pagrindines pasaulio ekonomikos problemas, apie kurias kalba legendinis investuotojas – ES ekonominės bei politinės problemos ir Kinijos ekonomikos lėtėjimo įtaka visam pasauliui. Tačiau šią apžvalgą pradėkime nuo trumpo paties George Soros apibūdinimo.
George Soros, gimęs 1930 m., yra žinomas investuotojas ir filantropas, kuris išgarsėjo 1992 m. numatęs Anglijos centrinio banko sprendimą devalvuoti šalies valiutą ir iš atidarytų trumpųjų pozicijų valiutų rinkoje uždirbo apytiksliai 1,1 mlrd. USD. Tačiau verta pabrėžti, jog investuotojas dažnai turėjo itin rizikingų pozicijų, naudodamas ženklų finansinį svertą. Taip pat jo įtaka rinkoms neretai sulaukia kritikos pasipriešinimo iš valdžios atstovų, o jo kalbos ir vykdoma filantropinė veikla sulaukia prieštaringų vertinimų. Nepaisant to, G. Soros valdomo alternatyvaus investavimo fondo vidutinė grąža per 42 metus vidutiniškai siekė 20% per metus. Verta paminėti, jog viena didžiausių pozicijų George Soros valdomame fonde praėjusių metų pabaigoje buvo susijusi su S&P 500 indekso vertės mažėjimu.
Politinės ir ekonominės problemos Europoje
Legendinis investuotojas įžvelgia neigiamų pokyčių Europos Sąjungoje (ES). Jis teigia, jog iki pastarosios finansų krizės ES narės atsisakydavo dalies laisvių, kad būtų siekiama bendrų tikslų, tačiau po krizės regiono valstybės pasiskirstė į skolintojas ir skolininkes. O tai paskatino daugumą ES valstybių pradėti koncentruotis ne į viso regiono naudą, bet tik į savo pačių naudą. G. Soros nuomone, nors ir baigėsi finansų krizė, tačiau prasidėjo politinė krizė, kadangi Vokietijos (skolintojos) vykdoma politika nėra gera kitų ES valstybių atžvilgiu ir lemia ekstremistinių grupuočių augimą skolininkių valstybėse. Jis įžvelgia panašumų su Prancūzijos ministro pirmininko Aristide Briand reikalavimais po Pirmojo pasaulinio karo, kad Vokietija mokėtų šaliai reparacijas, kurios, jo nuomone, lėmė A. Hitlerio atėjimą į valdžią. G. Soros pabrėžia, jog ES valstybės tapo tiek orientuotos į savo pačių interesus, kad ES nebegali adekvačiai reaguoti į išorines grėsmes (Sirija, Ukraina). Be to, G. Soros pavadino savižudybe D. Britanijos grasinimus palikti ES, jeigu nebus išpildyti šios šalies reikalavimai, kadangi šalies augimą lemia tarptautinės bendrovės.
George Soros mano, jog ES grimzta į ilgai truksiantį stagnacijos laikotarpį (ilgesnį nei 25 m.), iš kurio Japonija įnirtingai siekia ištrūkti. Šią mintį jis pagrindžia lėtu ES atsigavimu po 2008 m. krizės dėl vykdomos politikos, kuri neskatina bankų skolinti. Legendinis investuotojas pabrėžia, jog valstybės gali ištverti dešimtmetį trunkančią stagnaciją, tačiau ES, kuri yra dar neužbaigta valstybių asociacija, gali būti lengvai sužlugdyta. Nepaisant išsakytos kritikos, G. Soros mano, jog išaugusi grėsmė iš Rusijos gali sumažinti ES irimo procesą. Be to, jis užsiminė, jog ES bankų akcijų kainos yra gerokai nukritusios ir šiuo metu yra patrauklus metas jas pirkti, nors ir prognozuoja bankams sunkius šiuos metus dėl vykdomų ECB atsparumo testų (angl. stress tests).
Investicinės galimybės. Prijaučiantys George Soros nuomonei, jog šiuo metu vyksta ES susiskaidymo procesas, gali atidaryti trumpąsias regiono ETF fondų, pavyzdžiui Euro STOXX 50 (EUN2) ar Vanguard FTSE Europe ETF (VGK), pozicijas. Tuo tarpu investuotojai, pritariantys G. Soros nuomonei dėl D. Britanijos grasinimų pasitraukti iš ES, gali atidaryti trumpąsias D. Britanijos ETF fondo iShares FTSE 100 UCITS (ISF) pozicijas, o itin didelę riziką mėgstantys rinkos dalyviai gali įsigyti ETF fondą ETFS FTSE 100 Super Short Strategy (SUK2), naudojantį finansinį svertą (2x), kuris uždirba iš FTSE 100 indekso kritimo. Be to, pritariantys G. Soros mintims dėl pigių ES bankų kainų, gali atkreipti dėmesį į iShares MSCI Europe Financials ETF (EUFN), tačiau tikintys, jog artimuoju metu šis sektorius bus neigiamai veikiamas – gali atidaryti trumpąsias EUFN pozicijas.
Kinijos ekonomikos svarba
George Soros pabrėžia, jog JAV turi vieną stipriausių ekonomikų tarp išsivysčiusių valstybių, o skalūnų dujų gavybos bumas suteikia svarbų pranašumą šalies gamybos pramonei. Nepaisant to, svarbiausiu veiksniu, lemsiančiu pasaulio ekonomikos augimą, jis įvardija tolimesnę Kinijos ekonomikos kryptį, kadangi spartaus šalies ekonomikos augimo tempą lėmę veiksniai išsisėmė.
G. Soros teigia, jog Kinija nuo 2008 m. buvo vienas pagrindinių pasaulio ekonomikos variklių, kadangi kito didžiausio variklio (JAV vartotojų) finansiniai resursai išseko. Jis pabrėžia, jog šiuo metu išsenka ir Kinijos ekonomikos variklio galia, nes šalies ekonomika yra pagrįsta eksportu ir investicijomis, o tai ilgiau nebegali tęstis. Tačiau jis užsimena, jog Kinijos valdžia tai supranta ir stengiasi pakeisti padėtį, tačiau valdžios pastangos sukelia atgarsių visame pasaulyje. Legendinis investuotojas taip pat įžvelgia prieštaravimų Kinijos vykdomoje politikoje, kadangi šalies politikai nori išlaikyti sparčius ekonomikos augimo tempus, tačiau tai didina ir skolinimosi augimą šalyje. Jo manymu, tokia padėtis tęstis gali ne ilgiau nei porą metų. Šis prieštaravimas išnyks, jeigu šaliai pavyks sėkmingai įgyvendinti ekonomines ir politines reformas, tačiau priešingu atveju bus suabejota šalies valdžios sugebėjimais, kas lemtų represijas šalyje ir karinius konfliktus užsienyje.
Investicinės galimybės. Rinkos dalyviai, kurie tiki, jog Kinija įveiks ekonomikos augimo lėtėjimo sunkumus, gali apsvarstyti iShares China Large-Cap (FXI) ar db X-trackers Harvest CSI 300 China A-Shares (ASHR) investicinius fondus, tačiau manantys, jog artimiausiu metu šalies ekonomikos augimas gerokai sulėtės, gali atidaryti trumpąsias minėtų ETF fondų pozicijas arba rinktis ProShares Short FTSE China 25 (YXI), kuris uždirba, kai krenta didžiųjų Kinijos bendrovių akcijų kainos.
Žinoma, verta atkreipti investuotojų dėmesį į tai, jog pats George Soros tik išreiškė savo mintis, susijusias su pasaulio ekonomikos ir politikos tendencijomis. 2011 m. legendinis investuotojas pranešė, jog grąžino lėšas investavusiems į jo valdytą alternatyvaus investavimo fondą (angl. hedge fund) ir nuo to laiko investuoja tik savo ir šeimos lėšas. Be to, pats investuotojas ne kartą buvo klydęs ir yra pasakęs, kad jis yra turtingas dėl to, jog jis supranta, kada yra neteisus ir savo klaidas ištaiso.
Šioje apžvalgoje pateiktos pastaraisiais mėnesiais išsakytos legendinio investuotojo mintys, kurios gali padėti investuotojams geriau įvertinti pasaulinius įvykius ir suteikia įžvalgą į vieno sėkmingiausių fondų valdytojų mąstymą. Žinoma, reikalingas kruopštus kiekvieno investuotojo vertinimas, kad būtų suformuluota investicinė idėja, susijusi su G. Soros mintimis.
Parengta LHV banko, remiantis sec.gov ir užsienio žiniasklaida (bloomberg.com, etfdb.com, project-syndicate.org). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.