
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2014-02-28 15:34.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=18322
Po atlikto antrojo praėjusio ketvirčio Amerikos bendrojo vidaus produkto vertinimo paaiškėjo, jog jis augo lėčiau nei buvo skelbiama po pirmojo preliminaraus vertinimo. Amerikos ekonomika per paskutinį praėjusių metų ketvirtį paaugo 2,4 procentais, o ne 3,2 procentais kaip buvo skelbiama anksčiau.
Rinkoje buvo laukiama, kad po atlikto antrojo perskaičiavimo, Amerikos bendrojo vidaus produkto augimas bus sumažintas iki vidutiniškai 2,5 procentų.
Priminsime, kad per trečią praėjusių metų ketvirtį jis paaugo 4,1 procentu. Per visus praėjusius metus Amerikos ekonomika, kuri yra didžiausia pasaulyje, paaugo 1,9 procentais, kai ankstesniais metais ji ūgtelėjo 2,8 procentais.
Amerikos vartotojų išlaidos, kurios sukuria apie septyniasdešimt procentų šalies bendrojo vidaus produkto vertės, per praėjusį ketvirtį ūgtelėjo ne 3,3 procentais, kaip buvo skelbiama po pirmojo vertinimo, o tik 2,6 procentais. Rinkoje buvo laukiama, kad šio rodiklio augimas bus sumažintas iki vidutiniškai 2,9 procentų.
Vis dėl to, nepaisant sumažinto augimo, Amerikos vartotojų išlaidos per praėjusį ketvirtį ūgtelėjo sparčiausiai nuo pat 2012 metų pirmojo ketvirčio. Ketvirtį prieš tai šis rodiklis pakilo dviem procentais. Prie šalies bendrojo vidaus produkto augimo vartotojų išlaidos per praėjusį ketvirtį prisidėjo ne 2,3 procentiniais punktais, kaip buvo skelbiama po pirmojo preliminaraus vertinimo, o tik 1,73 procentiniais punktais.
Po atlikto antrojo skaičiavimo paaiškėjo, jog Amerikos verslo atsargos per praėjusį ketvirtį ūgtelėjo lėčiau, t.y. jos paaugo 117,4 mlrd. dolerių, o ne 127,2 mlrd. dolerių. Tačiau vis tiek šis prieaugis buvo didžiausias nuo pat 1998 metų pirmojo ketvirčio. Ketvirtį prieš tai jos padidėjo 115,7 mlrd. dolerių. Tad per praėjusį ketvirtį verslo atsargų prieaugis prie Amerikos bendrojo vidaus produkto augimo prisidėjo tik 0,14 procentinių punktų, kai prieš tai buvo skelbiama, jog šis indėlis siekė net 0,42 procentinius punktus.
Atmetus verslo atsargų pokyčio įtaką, šalies bendrasis vidaus produktas per praėjusių metų paskutinį ketvirtį ūgtelėjo 2,3 procentais, kai ketvirtį prieš tai augimas siekė 2,5 procentus. Anksčiau buvo skelbiama, jog augimas sudarė 2,8 procentus.
Pakoregavus duomenis paaiškėjo, jog Amerikos verslo išlaidos įrengimams ir įrangai per paskutinį praėjusių metų ketvirtį ūgtelėjo ne 6,9 procentais, o net 10,6 procentais, arba labiausiai nuo pat 2011 metų trečiojo ketvirčio. Investicijos į intelektualią nuosavybę per praėjusį ketvirtį padidėjo aštuoniais procentais, t.y. sparčiausiai per paskutinius šešerius metus. Prieš tai buvo skelbiama, kad šis rodiklis paaugo tik 3,2 procentais.
Amerikos valdžios išlaidos per paskutinį praėjusių metų ketvirtį krito labiau nei prieš tai buvo skelbiama, t.y. jos sumažėjo ne 4,9 procentais, o 5,6 procentais, tad tuo pačiu tai šalies ekonomikos augimą sumažino vienu procentiniu punktu, kai anksčiau buvo skelbiama, jog 0,9 procentiniais punktais. Per visus praėjusius metus Federalinės valdžios išlaidos sumažėjo 5,2 procentais, arba labiausiai nuo pat 1971 metų.
Be to, paaiškėjo, jog per praėjusį ketvirtį Amerikos užsienio prekybos deficitas buvo kiek didesnis nei anksčiau skelbta, nes eksportas paaugo ne 11,4 procentais, o 9,4 procentais, na o importo augimo rodiklis buvo padidintas nuo 0,9 iki 1,5 procentų. Tad tuo pačiu užsienio prekyba prieš šalies ekonomikos augimo per praėjusį ketvirtį prisidėjo ne 1,33 procentiniais punktais, o tik 0,99 procentiniais punktais, tačiau tai vis vien yra didžiausias indėlis nuo pat 2010 metų.
Ekonomistai prognozuoja, kad per šį ketvirtį Amerikos ekonomika augs 2,1 procentu, na o per kitus du ketvirčius augimas turėtų paspartėti iki 2,8 procentų.
Tuo pačiu priminsime, kad kovo mėnesio pabaigoje paaiškės trečiojo ir tuo pačiu galutinio Amerikos praėjusių metų ketvirtojo ketvirčio bendrojo vidaus produkto vertinimo duomenys.