Verslo ir rinkų naujienos » Europos ekonomika augs sparčiau


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2014-02-25 17:52.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=18296


Šiandien Europos komisija paskelbė savo atnaujintas euro zonos, Europos sąjungos ir atskirų šalių makroekonomines prognozes. Minimos komisijos atstovai tikisi, kad ekonomika augs Europoje kiek sparčiau nei buvo prognozuojama praėjusių metų rudenį.

Šiais metais Europos sąjungos ekonomika, remiantis prognozėmis, pakils 1,5 procentais, na o euro zonos - 1,2 procentai, na o kitais metais augimas turėtų dar labiau paspartėti, atitinkamai iki 2 ir 1,8 procentų. Palyginus su rudenį Europos komisijos skelbtomis prognozėmis, visi minėti augimo rodikliai buvo padidinti 0,1 procentu.

„Atsigavimas Europos sąjungoje stiprėja. Padidėjusi vidaus paklausa turėtų padėti šiais metais pasiekti labiau tvarų ir subalansuotą augimą. Europos ekonomika atgauna pusiausvyrą ir geriną savo konkurencinę padėtį, ypač kalbant apie labiausiai krizės paliestas šalis“ - teigė Europos sąjungos Ekonomikos ir valiutų komisaras Olli Rehn.

Jis taip pat pabrėžė, kad sunkiausias krizės momentas jau praeityje, tačiau nereikėtų užmigti ant laurų, nes atsigavimas vis dar yra nedidelis.

„Norint sustiprinti atsigavimą ir augimą bei siekiant sukurti daugiau darbo vietų, mes ir toliau turime laikytis dabartinio ekonominių reformų kurso“ - sakė Olli Rehn.

Tuo tarpu bedarbystė remiantis Europos komisijos prognozėmis šiais metais, palyginus su praėjusiais, euro zonoje sumažės nuo 12.1 iki 12 procentų, na o Europos sąjungoje kris nuo 10.9 iki 10.7 procentų. 2015 metais bedarbystė euro zonoje turėtų sumažėti iki 11.7 procentų, o Europos sąjungoje - iki 10.4 procentų. Kalbant apie infliaciją, tai euro zonoje šiais metais ji turėtų siekti vieną procentą, na o kitais - 1.3 procentus. Europos sąjungoje atitinkamai 1.2 ir 1.5 procentai. Per praėjusius metus infliacija euro zonoje siekė 1.4 procentus, o Europos sąjungoje sudarė 1.5 procentus.

Vokietijos ekonomika, kuri yra didžiausia tiek euro zonoje, tiek ir Europos sąjungoje, šiais metais, anot Europos komisijos, augs 1,8 procentais, na o kitais metais augimas paspartės iki dviejų procentų. Per praėjusius metus šios šalies bendrasis vidaus produktas ūgtelėjo 0,4 procentais. Prancūzijos ekonomikai šiais metais prognozuojamas vieno procento augimas, kitais metais - 1,7 procentų.

Po krizės atsigaunanti Ispanijos ekonomika, Europos komisijos vertinimu, šiais metais augs irgi vienu procentu, kai praėjusiais metais ji krito 1,2 procentais. Na o kitais metais šios šalies bendrasis vidaus produktas turėtų paaugti dar sparčiau, t.y. 1,7 procentais. Italijos ekonomika šiais metais augs 0,6 procentais, na o kitais metais - dvigubai sparčiau.

Prognozuojama, kad šiais metais Didžiosios Britanijos ekonomikos augimas paspartės nuo 1,9 iki 2,5 procentų, na o 2015 metais sieks 2,4 procentus. Tuo tarpu Graikijos bendrasis vidaus produktas, po itin ilgai trukusio kritimo, šiais metais pagaliau turėtų ūgtelėti, t.y. prognozuojamas 0,6 procentų augimas, na o kitais metais jis turėtų paspartėti net iki 2,9 procentų.

Lietuvos ekonomika, anot Europos komisijos atstovų, šiais metais augs 3,5 procentais, na o kitais metais kils dar sparčiau, t.y. 3,9 procentais. Praėjusiais metais mūsų šalies bendrasis vidaus produktas paaugo 3,2 procentais. Infliacija šiemet, palyginus su praėjusiais metais, kris nuo 1,2 iki 1,1 procento, na o 2015 metais padidės iki 1,9 procentų. Bedarbystė lygis mūsų šalyje šiais metais, anot prognozių, kris nuo 11,8 iki 10,4 procentų, na o kitais metais ji jau bus mažesnė nei dešimt procentų, t.y. turėtų sudaryti 9,6 procentus.

Europos komisija mano, kad šių metų mūsų biudžeto deficitas lyginant su šalies bendruoju vidaus produktu, sumažės nuo 2,7 iki 2,3 procentų, na o kitais metais kris dar labiau bei sieks tik 1,7 procentus. Šalies viešosios skolos lygis lyginant su bendruoju vidaus produktu šiais metais, palyginus su praėjusiais metais, padidės nuo 39,5 iki 42,2 procentų, na o 2015 metais kris iki 41,4 procentų. Lietuvos einamosios sąskaitos deficitas lyginant su šalies bendruoju vidaus produktu šiais metais sudarys 0,5 procentus, na o kitais metais - 0,7 procentus. Praėjusiais metais mūsų šalies einamosios sąskaitos balansas buvo teigiamas ir sudarė 0,1 procentą bendrojo vidaus produkto vertės.