
Autorius: Finasta, Parašyta: 2013-11-29 10:14.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=17788
Ketvirtadienį Europoje akcijų indeksai kilo į penkerių metų aukštumas. Prekybos būta mažiau aktyvios – dėl nedarbo dienos JAV. Prekybos apyvarta maždaug buvo trečdaliu mažesnė nei vidutiniškai. Daugiausia dėmesio sulaukė Italijos akcijų rinka. Šalies Senatas pagaliau pašalino S. Berlusconi, kuris yra kaltinamas mokesčių slėpimu. Tikimasi, kad tai suteiks didesnį skaidrumą visai Italijos vyriausybei, o šalies akcijų indeksas FTSE MIB padidėjo 0,9 proc. Kelionių operatoriaus „Thomas Cook“ akcijos vakar pabrango 15 proc., nes bendrovė paskelbė apie 49 proc. augusį metinį pelną. Antra pagal dydį pasaulyje kalnakasybos bendrovė „Rio Tinto“ brango 3,9 proc., kai pranešė apie planus sumažinti sąnaudas 3 mlrd. JAV dolerių.
Infliacija Vokietijoje lapkritį padidėjo nuo 1,2 iki 1,6 proc. ir investuotojams sumažėjo pagrindo tikėtis, kad Europos centrinis bankas gali dar labiau mažinti palūkanas. Ekonomikos pasitikėjimas euro zonoje šį mėnesį gerėjo labiau nei tikėjosi ekonomistai ir leido tikėtis, kad ekonomikos pagyvėjimas regione jau pakeliui.
Šįryt ateities sandoriai nerodo didelių pokyčių Europos akcijų rinkoje. Investuotojai lauks skelbiamų euro zonos infliacijos duomenų. Jei ir čia kainų augimas bus didesnis nei tikėtasi, tai gali sumažinti spaudimą Europoje dar labiau mažinti palūkanas ir leistų manyti, kad ūkis atsigauna.
Azija
Šįryt pagrindinių Azijos akcijų indeksų reikšmės smuko: Japonijos Nikkei 225 krito 0,52 proc., o Kinijos CSI 300 indekso reikšmė sumažėjo 0,14 proc. Japonijoje šiandien pažerta nemažai makroekonominių rodiklių. Pranešta, kad vartotojų kainų indeksas, į kurį neįtrauktos maisto ir kuro kainos, per mėnesį augo 0,3 proc. ir tai yra didžiausias šuolis per pastaruosius 15 metų. Tai vienas iš ženklų, kad Japonijos premjero vykdoma antidefliacinė politika pradeda veikti. Tokį kainų paaugimą labiausiai lėmė didėjusios importo kainos, susilpnėjus Japonijos jenai pagrindinių valiutų atžvilgiu. Taip pat skelbti pramonės duomenys, bet jie nepradžiugino investuotojų – pramonės gamybos apimtys per spalį didėjo tik 0,5 proc., o metinis augimas sulėtėjo iki 4,7 proc. Nedarbo lygis liko ties 4 proc. Beje, viena svarbiausių naujienų Azijos rinkose tapo Australijos valdžios atsisakymas duoti leidimą JAV bendrovei „Archer Daniels Midland Co“ įsigyti vietos grūdų prekybos ir apdirbimo bendrovę „GrainCorp“. Pastarosios įmonės akcijos pigo net 22,4 proc.
Baltijos šalys
Ketvirtadienį OMX Vilniaus biržos indekso vertė truputį paaugo – kilimas sudarė 0,09 proc. Apyvarta biržoje siekė 354,6 tūkst. eurų. Daugiausia prekiauta Šiaulių banko akcijomis, kurios pastarosiomis savaitėmis dažnai atsiduria likvidžiausių pozicijų sąraše. Po prekybos finansinius rezultatus skelbė „Lietuvos dujos. Pranešta apie 23 proc. mažesnes nei prieš metus 2013 m. III ketv. pajamas, sudariusias 234,7 mln. Lt. EBITDA siekė vos 1,5 mln. Lt, patirtas 5,7 mln. Lt grynasis nuostolis. NASDAQ OMX Talino biržos apyvarta sudarė net 1,4 mln. eurų. Indekso reikšmė paaugo 1,5 proc. Ir vėl didžiausias aktyvumas stebėtas prekiaujant „Silvano Fashion Group“ akcijomis, kuriomis apyvarta siekė 942,7 tūkst. eurų. Akcijos kaina paaugo 3,2 proc. iki 3,2 euro. OMX Rygos biržos indekso reikšmė augo 0,6 proc., o apyvarta biržoje sudarė 22,3 tūkst. latų. Daugiausia prekiauta „Olainfarm“ akcijomis, kuriomis pasiekta 14,3 tūkst. latų apyvarta. Akcijos pigo 1,4 proc. iki 4,86 latų.
Žaliavos
Vakar aukso kaina padidėjo 0,5 proc. iki 1 244,13 JAV dolerių už Trojos unciją, tačiau per lapkričio mėnesį kaina smuko 6 proc. ir tai buvo didžiausias mėnesis kainos kritimas nuo liepos mėnesio. Nuo metų pradžios aukso kaina susitraukė net 26 proc. Vakar milijardierius John‘as Paulson‘as, kuris yra stambiausias investuotojas „SPDR Gold Trust“ fonde, pareiškė, kad nebeketina daugiau investuoti į aukso fondus.