Verslo ir rinkų naujienos » Bitcoin – kas tai?


Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2013-11-28 18:25.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=17787


Bitcoin – 2009 m. pasirodžiusi decentralizuota elektroninė valiuta, siekianti pakeisti vartotojų atsiskaitymo įpročius ar net visą finansų sistemą, tačiau šis naujasis fenomenas taip pat turi ir įtartinų savybių.

Šios valiutos idėja buvo pristatyta 2008 m. kūrėjo, pasivadinusio save „Satoshi Nakamoto“. Įgyvendinto projekto pasekmė buvo Bitcoin – pasaulinė valiuta, neprižiūrima centrinio banko ar kitų valstybės įstaigų. Šios valiutos vienetų sukūrimas priklauso nuo proceso, vadinamo „kasimu“ (angl. mining), už kurio atlikimą gaunamas atlygis virtualios valiutos vienetais. Šią operaciją gali atlikti visi, turintys reikiamą kompiuterinę įrangą, kuri kuo greičiau iššifruoja gaunamas užduotis ir taip patvirtina virtualios valiutos pervedimus. Už kiekvieną išspręstą užduotį „kasėjai“ gauna atlygį ir taip didina valiutos kiekį rinkoje. Skelbiama, jog maksimalus šios valiutos kiekis yra nustatytas ties 21 mln. virtualios valiutos vienetų, o Bitcoin ir USD kurso pokytį Mt. Gox keitykloje galima pamatyti žemiau esančiame grafike.



Bitcoin privalumai ir kritika

Bitcoin populiarumas siejamas su žmonių baimėmis dėl centrinių bankų vykdomų „pinigų spausdinimo“ programų ir įvardijamas, kaip alternatyva įprastoms valiutoms. Didelio dėmesio elektroninės valiutos sulaukė, kai skolų krizės paveikti euro zonos bankai buvo uždaromi ir daugelis vartotojų negalėjo laisvai disponuoti turimomis lėšomis. Kadangi Bitcoin valiutos pervedimams nėra taikoma jokių apribojimų ir didelių mokesčių, elektroninė valiuta pasidarė patraukli daugeliui žmonių.

Šios valiutos populiarumas auga ir dėl spekuliacinių galimybių, kadangi aukščiau esančiame grafike matomas ženklus Bitcoin valiutos vertės augimas. Nepaisant viliojančių šios valiutos perspektyvų, verta įvertinti tai, jog ir šios elektroninės valiutos vertė yra pagrįsta tik jos populiarumu ir kitų žmonių noru ja atsiskaityti. Jeigu netikėtai sumažėtų norinčiųjų ją naudoti, Bitcoin vertė smuktų ir daugelis patirtų nuostolių. Taigi ženklus Bitcoin valiutos kurso svyravimas gali pritraukti daug spekuliantų ir atgrasyti žmones, norinčius šią valiutą naudoti, kaip alternatyvą įprastoms valiutoms.

Daugelis šaltinių taip pat pabrėžia tai, jog Bitcoin valiutą naudoja nusikalstamo pasaulio atstovai, kaip priemonę „pinigų plovimui“ ir atsiskaitymui už narkotines medžiagas. Taip pat pabrėžiama, jog ši valiuta naudojama nelegaliam lošimui internete ar nelegaliam prekių įsigijimui. Pavyzdžiui, JAV pareigūnai 2013 m. spalio mėn. uždarė nelegalų tinklapį Silk Road, kuris atliko „juodosios rinkos“ funkciją, t.y. per jį buvo galima įsigyti nelegalių medžiagų, atsiskaitant Bitcoin valiuta. Silk Road uždarymo metu pareigūnai konfiskavo 170 000 Bitcoin valiutos vienetų (~140 mln. USD). Nepaisant teisėtvarkos pastangų, jau šio mėnesio pradžioje Forbes.com teigė, jog antroji Silk Road versija pasirodė internete.

Lapkričio mėn. viduryje vykusiame JAV Senato posėdyje buvo svarstomas elektroninės valiutos priežiūros klausimas. Posėdyje buvo išreikštas susirūpinimas elektroninės valiutos saugumu ir pareikšta, jog elektroninė valiuta daugeliui vartotojų yra rizikinga. Nepaisant visų problemų, susijusių su elektronine valiuta, posėdžio metu Vertybinių popierių komisijos, Fed ir kitų institucijų atstovai minėjo, jog virtuali valiuta yra reikalinga ir turi didelį potencialą. Be to, Fed vadovas Ben Bernanke užsiminė, jog stebi virtualios valiutos progresą, tačiau pareiškė, kad šalies centrinis bankas neplanuoja ir neturi teisės tiesiogiai prižiūrėti bei reguliuoti minėtos valiutos ar jos keitimo vietų.

Taip pat pati Bitcoin sistema sulaukė kritikų antplūdžio, kai 2009 m., pasinaudojus rasta technine klaida, buvo galima sukurti neribotą kiekį valiutos. Be to, pasirodo vis daugiau pranešimų apie elektroninės valiutos vagystes ir Bitcoin keityklų, kurios konvertuoja virtualią valiutą į įprastas valiutas, netikėtus uždarymus, pasisavinant klientų turimus virtualius pinigus. Pavyzdžiui, šį mėnesį buvo įsilaužta į Bitcoin valiutų keityklą bei mokėjimų sistemą BIPS ir iš šios keityklos klientų pasisavinta 1 295 elektroninės valiutos vienetų, kurių vertė sudarė apie 1 mln. USD.

Bitcoin nėra vienintelis rinkoje


Nors Bitcoin pavadinimas yra girdėtas daugeliui, tačiau rinkoje yra daug Bitcoin valiutos konkurentų, kurie dažniausiai naudoja panašius elektroninės valiutos veikimo principus, tačiau išsiskiria vienu ar kitu būdu. Kad galima būtų sudaryti geresnį elektroninės valiutos rinkos vaizdą, verta pažvelgti į coinmarketcap.com skelbiamas didžiausių elektroninių valiutų rinkos kapitalizacijas:

1. Bitcoin – 10,2 mlrd. USD
2. Litecoin – 3,3 mlrd. USD
3. PPCoin – 0,056 mlrd. USD

Litecoin – taip pat decentralizuota elektroninė valiuta, kurios tikslas buvo pateikti rinkai kiek tobulesnę Bitcoin sistemą. Litecoin kūrėjai tikisi, jog greitesnis pervedimų patvirtinimas ir 84 mln. valiutos vienetų (Bitcoin jis sudaro 21 mln.) limito nustatymas paskatins vartotojus rinktis būtent šią valiutą.

PPCoin (PPC) išvis neturi valiutos vienetų apribojimo ir yra sukurtas taip, kad būtų palaikoma 1% metinė valiutos infliacija. Taip pat buvo pakoreguota pavedimų apdorojimo ir patvirtinimo sistema, kad būtų sumažinta sukčiavimo galimybė apdorojant pavedimus.

Gali būti, jog virtualias valiutas pamėgs vis daugiau vartotojų, tačiau išlieka tikimybė, jog šis, dar laiko neišbandytas atsiskaitymo metodas, patirs daug nuosmukių. Taip pat išlieka didelė grėsmė, kad formuosis elektroninių valiutų kainų „burbulai”, kadangi dėl netobulų elektroninių valiutų priežiūros sistemų jų kainų svyravimai gali būti ženklūs ir staigūs.

Parengta LHV banko, remiantis bitcoin.org, bitcoincharts.com, coinmarketcap.com skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com, wsj.com, gizmodo.com, usatoday.com, maketecheasier.com, forbes.org). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius ar valiutas.