
Autorius: Finasta, Parašyta: 2013-11-25 10:18.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=17754
JAV akcijų indeksai penktadienį kilo, užfiksuodami septintą iš eilės savaitę su teigiamais pokyčiais. Labiausiai brango sveikatos apsaugos ir pramonės sektoriuose veikiančių bendrovių akcijos. Penktadienį S&P 500 indeksas padidėjo 0,5 proc., Dow Jones Industrial Average indeksas kilo 0,34 proc., o Nasdaq – 0,57 proc. Atitinkamai per savaitę šių indeksų reikšmės padidėjo 0,4 proc., 0,7 proc. ir 0,1 proc. Nuo metų pradžios S&P 500 indeksas jau yra pakilęs 27 proc.
Iš Dow Jones Industrial Average indeksą sudarančių bendrovių, penktadienį labiausiai brango „Boeing Co.” akcijos. Įmonės akcijų kaina kilo 2,29 proc. Investuotojai vis dar skuba įsigyti bendrovės akcijų po to, kai praėjusios savaitės viduryje buvo paskelbta apie didžiausią „Boeing Co.” lėktuvų užsakymą per bendrovės gyvavimo istoriją. „Intel Corp.” akcijos pigo 5,39 proc., kai bendrovė paskelbė prognozę kitiems metams. Investuotojus nuvylė tai, kad bendrovė nesitiki nei pajamų, nei veiklos pelno augimo 2014 metais. III ketv. finansinius rezultatus paskelbė mažmeninės prekybos bendrovė „Ross Stores Inc.”. Įmonės pelnas šoktelėjo 7,6 proc., tačiau paskelbta prognozė paskutiniam metų ketvirčiui nesiekė analitikų lūkesčių. Dėl to bendrovės akcijos pigo 5,72 proc.
Vakarų Europa
Penktadienį akcijų indeksai Vakarų Europoje kilo į viršų. Pokyčių nebūta didelių, nes kol kas investuotojai laukia naujų žinių, lemsiančių tolesnę kryptį. Kol kas centrinių bankų pozicija yra tenkinanti, tačiau neaišku kokius sprendimus gali priimti JAV FED. Paskelbtas Vokietijos verslo pasitikėjimas nenuvylė – ekonomistų prognozes viršijo tiek lūkesčių, tiek esamos būklės vertinimo komponentai. Lapkritį verslo pasitikėjimo indekso reikšmė kilo į pusantrų metų aukštumas nepaisant to, kad III ketv. ekonomikos plėtra sulėtėjo. Viso penktadienį padidėjo 13 iš 18 nacionalinių akcijų kainų indeksų.
Azija
Šįryt Azijos akcijų indeksai nerodė vieningo krypties. Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė didėjo 1,54 proc., o Kinijos CSI 300 sumažėjo 0,32 proc. Japonijos akcijų rinkos augimą tebeskatino pigusi Japonijos jena JAV dolerio atžvilgiu. Tai brangino eksportuotojų akcijas. Pavyzdžiui, „Panasonic Corp“ akcijos brango 3,6 proc., „Mazda“ akcijų kaina didėjo 3,9 proc., „Mitsubishi Motor Corp“ kilo 0,9 proc. Šanchajaus akcijų biržoje kainos pokyčiu išsiskyrė naftos pramonės milžinės „Sinopec“ akcijos, pigusios 3,4 proc. po pranešimo apie sprogusį naftotiekį Kinijoje, kuris pražudė 52 žmones.
Baltijos šalys
OMX Vilniaus indekso reikšmė paskutinę praėjusios savaitės prekybos sesiją augo 0,16 proc., bet tiek Rygos, tiek ir Talino akcijų indeksai mažėjo. Didžiausia apyvarta Baltijos biržose pasižymėjo Šiaulių banko akcijos, kuriomis sudaryta sandorių už 273,8 tūkst. eurų. Dauguma pardavimo sandorių atlikta per patį Šiaulių banką, o pirkėjams daugiausia tarpininkavo Estijos bankų makleriai. Banko akcijos pigo 0,7 proc. iki 0,278 euro. Po ankstesnių dienų kritimo šiek tiek pakilo „TEO LT“ akcijos, kurių kaina didėjo 1,2 proc. Rygos akcijų indeksą žemyn smukdė net 8,7 proc. pigusios naftos produktų transportavimo ir krovos bendrovės „Ventspils nafta“ akcijos. Tiesa, jos dukterinės įmonės „Latvijas Kugnieciba“ akcijos penktadienį brango 4 proc. Ši savaitė yra paskutinė Baltijos įmonių 2013 m. III ketv. rezultatų paskelbimui, tad tikėtini ir didesni tam tikrų akcijų kainų pokyčiai.
Žaliavos
Penktadienį naftos kaina smuko 0,63 proc., tačiau per savaitę kaina padidėjo 1,1 proc. iki 94,49 JAV dolerių už barelį ir tai buvo pirmas teigiamas savaitinis kainos pokytis per septynias praėjusias savaites. JAV žaliavines naftos atsargų kiekis didėja jau devintą savaitę iš eilės, tačiau naftos kainai, tai didelės įtakos nepadarė. Tikėtina, kad tai lėmė lūkesčiai, jog JAV FED gali anksčiau, negu tikimasi daugumos analitikų, mažinti pinigų pasiūlos mastus. Tai signalizuotų apie stiprėjančią JAV ekonomika ir ateityje didėsiančią naftos paklausą šalies viduje. Praėjusią savaitę skirtumas tarp „WTI“ ir „Brent“ rūšies naftos kainų buvo didžiausias nuo kovo mėnesio ir pasiekė 14 JAV dolerių ribą. Tikėtina, kad tokį didelį kainų skirtumą lėmė derybos su Iranu dėl ekonominių sankcijų sušvelninimo. Jeigu sankcijos būtų panaikintos, tai žaliavinės naftos pasiūla pasaulyje žymiai padidėtų ir tai labiau atsilieptų „WTI“, o ne „Brent“ rūšies naftos kaina, kadangi šiuo metu JAV yra pakankamai apsirūpinusi žaliavine nafta ir pasiūla šalies viduje ir taip vis didėja.
Penktadienį aukso kaina didėjo nežymiai – 0,04 proc. iki 1 243,63 JAV dolerių už Trojos unciją., o per savaitę kaina sumažėjo net 3 proc. ir patyrė didžiausią savaitinį kainos kritimą nuo rugsėjo 13 d., kada kaina smuko net 5,6 proc.