
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2013-10-08 01:38.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=17452
Žiniasklaidos atstovė Bloomberg sudarė penkių pasekmių, jei Amerikos valdžiai iš tiesų pasibaigs pinigai ir nebus padidintas skolos limitas, sąrašą. Amerikos politikai vis dar nesusitarė dėl šių finansinių metų biudžeto, be to, kalbant apie šalies skolos limito padidinimą, taip pat vis dar nėra pasiekta pažanga, tad finansų rinkose didėja nerimas ir rinkos dalyviai yra linkę pardavinėti akcijas: Dow Jones 14,936.24 (-0.90%), S&P 500 1,676.12 (-0.85%), Nasdaq 3,770.38 (-0.98%).
Bloomberg naujienų agentūra atkreipia dėmesį, kad jeigu Amerikos valdžia bus priversta paskelbti apie nemokumą, tai be jokios abejonės turėtų daug didesnes neigiamas pasekmes nei investicinio banko Lehman Brothers bankrotas. Taip yra todėl, nes Amerikos skolų vertė yra 23 kartus didesnė už bankrutavusio minėto investicinio banko įsipareigojimus.
Minima žiniasklaidos atstovė sudarė penkių pasekmių sąrašą kas nutiks, jei iki spalio septynioliktos dienos, kai šalies valdžiai baigsis pinigai, nebus padidintas Amerikos skolos limitas. Taigi, penki neigiami padariniai:
1. Rinkos pripažins, jog Amerikos vyriausybė yra visiškai bejėgė.
Tuo pačiu ji bus įpareigota padengti įprastines biudžeto išlaidas, bet ji negalės leisti naujų obligacijų, kad užtikrintų išlaidų finansavimą. Tai gali palaužti rinkų pasitikėjimą Amerikos valdžia.
2. Priverstinis išlaidų sumažinimas neigiamai paveiks didžiausios pasaulyje ekonomikos atsigavimą.
Siekiant sulyginti pajamas ir išlaidas, pastarąsias reikėtų sumažinti penktadaliu. Jei tokia operacija vyktų diena iš dienos, tad praktiškai išlaidas reikėtų sumažinti dar labiau. Tai be jokios abejonės uždusintų besiformuojantį ekonomikos atsigavimą ir sukeltų didelę bedarbystę.
3. Šalies administracija gali neįvykdyti savo įsipareigojimų kreditoriams.
Atstovų Rūmai priėmė įstatymo projektą, kuris teikią pirmenybę išmokoms obligacijų turėtojams, tačiau tam prieštarauja Senatas. Net jei šis įstatymas bus patvirtintas, mokėjimų sistema yra ant tiek sudėtinga, jog egzistuoja rizika, kad dalį išmokų obligacijų turėtojai negaus.
4. Amerikos įsipareigojimų neįvykdymas sukeltų krachą finansų rinkose.
Kaip saugiausios ir labiausiai likvidžiausios investicijos pasaulyje Amerikos valstybinės obligacijos yra naudojamos apsidraudimui. Bet koks nerimas dėl įsipareigojimų neįvykdymo lemtų tai, kad investuotojai pareikalautų didesnės premijos. Tai ekonomikoje padidintų pinigų kainą ir netgi užšaldytų finansų rinkas, t.y. būtų lygiai taip pat, kaip nutiko po Lehman Brothers bankroto.
5. Amerikos biudžetinės problemos dar labiau pagilėtų.
Nerimas dėl Amerikos nemokumo padidintų šios šalies obligacijų pajamingumą, tad už paskolas reikėtų mokėti didesnes palūkanas. Obligacijų pajamingumo padidėjimas vienu procentu Amerikos valdžios išlaidas padidintų 120 mlrd. dolerių.