
Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2013-05-30 14:17.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=16632
Pastaruoju metu vykstantys politiniai ir ekonominiai pokyčiai leidžia optimistiškiau vertinti šalies ekonomikos perspektyvas ir skatina investuotojus ir vėl atsigręžti į šios šalies bendroves.
Žinoma, ekonominė ir politinė padėtis Italijoje išlieka sunki, kadangi vyrauja didelis jaunimo nedarbas ir ekonomiką slegia didelės skolos bei įvestos taupymo priemonės. Tačiau po kelerių metų nuosmukio ekonomistai ir analitikai jau pradeda įžvelgti šalies ekonomikos atsigavimą. Tuo tarpu Europos bendrovių akcijos tampa vis patrauklesnės investuotojams ir Europos akcijų indeksai pasiekia kelerių metų aukštumas.

Aukščiau esančiame grafike galime palyginti visos Europos ir Italijos ETF fondų akcijų kainų pokyčius nuo 2009 m. pasiektų žemumų. Europos akcijų rinkos ETF fondas Vanguard FTSE Europe ETF (VGK) buvo pasirinktas iš likvidžiausių šio regiono fondų, o Italijos akcijų rinką atspindi iShares MSCI Italy Capped Index Fund (EWI). Italijos ETF fondas nuo metų pradžios sumenko apie 1,3%, kai Europos ETF fondas išaugo daugiau nei 7%.
OECD apžvalga
Šį mėnesį Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (angl. OECD) paskelbė Italijos ekonomikos apžvalgą, kurioje pabrėžiama, jog šalis ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad būtų įveikta finansinė krizė, ir šiuo metu OECD įžvelgia sumažėjusią tikimybę, jog šalies ekonomika ir toliau prastės. Prognozuojama, jog nedarbo lygis šiais metais turėtų pakilti iki 11,9%, o kitais metais - siekti 12,5%. Taip pat neverta tikėtis staigaus ir didelio vartotojų paklausos šuolio, kadangi namų ūkių santaupos per pastaruosius kelerius metus ženkliai sumažėjo. Remiantis naujausiomis prognozėmis, OECD mano, jog šalies ekonomika šiais metais susitrauks 1,8%, o 2014 m. jau turėtų ūgtelti 0,4%.
Europos Komisijos rekomendacija
Šią savaitę Europos Komisija (EK) pateikė rekomendaciją pašalinti Italiją iš deficito limitą viršijusių šalių sąrašo, kadangi šalis sumažino biudžeto deficitą iki ES nustatytos ribos (3% BVP). Jeigu ES valstybės viršija nustatytą viršutinę deficito ribą, ES lygmeniu pradedama procedūra, kurios metu teikiamos rekomendacijos ir nustatomi deficito sumažinimo terminai, o jeigu valstybė padėties neištaiso, tai EK gali nuspręsti taikyti finansines sankcijas.
Naujasis Italijos ministras pirmininkas Enrico Letta yra sakęs, jog šalies išbraukimas iš deficito limitą viršijusių šalių sąrašo leis valdžiai lengviau manevruoti, kad būtu skatintas šalies ekonomikos augimas, kadangi, jo manymu, be augimo šalis neišbris iš krizės.
Politinė padėtis
Dar vienas argumentas, skatinantis optimistiškiau įvertinti padėtį Italijoje, yra sumažėjęs politinis nestabilumas. Po užsitęsusių politinių neramumų praėjusį mėnesį buvo išrinktas naujas šalies ministras pirmininkas Enrico Letta, kuris pažadėjo įgyvendinti naujas reformas ir per 18 mėnesių atgaivinti šalies ekonomikos augimą. Per praėjusią savaitę vykusį ES viršūnių susitikimą E. Letta siekė įrodyti ES lyderiams, jog planuojami sumažinti nekilnojamojo turto, vartojimo ir pajamų mokesčiai nepadidins šalies skolos naštos. Praėjusias metais valstybės įsiskolinimas siekė 127% BVP – antras pagal dydį Europoje po Graikijos.
Gerėjanti šalies padėtis atsispindi obligacijų rinkoje, kur 10 m. trukmės vyriausybės skolos vertybinių popierių pajamingumas balandžio mėn. buvo nukritęs žemiau 4%, kai 2012 m. pradžioje jis buvo pakilęs virš 7%. Tuo tarpu Vokietijos, vienos stabiliausių euro zonos valstybių, tokios pačios trukmės obligacijų pajamingumas šiuo metu yra apie 1,5%, o 2012 m. pradžioje siekė 1,9%.
Italijos akcijų rinka
Remiantis balandžio 30 d. atnaujintais MSCI rengiamų indeksų duomenimis, Italijos MSCI Italy indekso kainos ir buhalterinės vertės (P/B) rodiklis buvo 0,8, kai Europos bendrovių indekso MSCI Europe P/B rodiklis sudarė 1,63, o pasaulio akcijų indekso MSCI World P/B rodiklis siekė 1.97. Matome, jog Italijos akcijos yra užmirštos daugelio investuotojų ir gerokai pigesnės, lyginant su kitais regionais. Dėl to atsiveria galimybės drąsiausiems investuotojams. Be to, Italijos indekso bendrovių metinis dividendų pajamingumas yra pakankamai aukštas ir siekia apie 3,5%, kai Europos ir pasaulio akcijų indeksų dividendų pajamingumai buvo atitinkamai ties 3,5% ir 2,59%.
Investicinės galimybės
Apžvalgos pradžioje minėjome JAV biržoje platinamą ETF fondą iShares MSCI Italy Capped Index Fund (EWI), kurį sudaro Italijos bendrovės. Tuo tarpu puiki alternatyva šiam fondui galėtų būti Europos biržoje platinamas db x-trackers FTSE MIB UCITS ETF (DBXI) fondas. EWI pasižymi likvidumu, tačiau fondo rezultatus paveikia EUR/USD kursas. Dėl to žemiau esančioje lentelėje galime matyti ženklų akcijų kainos prieaugių skirtumą. Be to, EWI fondo investicinį portfelį sudaro mažiau bendrovių ir dividendų pajamingumas yra šiek tiek mažesnis nei DBXI. Nepaisant to, apie vieną trečiąją abiejų ETF fondų investicinių portfelių sudaro finansų sektoriaus bendrovės, o antros pagal dydį fondų investicijos yra energetikos sektoriuje.

Nepaisant ženklių problemų, Italijos valdžia imasi ryžtingų priemonių, kurios jau pradeda duoti rezultatų ir šalies akcijų rinka patraukia vis daugiau investuotojų dėmesio. Žinoma, verta atminti, jog dar galime išvysti didelių svyravimų Italijos akcijų rinkoje, tačiau daugelio rinkos dalyvių užmiršta šalis gali suteikti daug investicinių galimybių.
Parengta LHV banko, remiantis bendrovių ir fondų valdytojų duomenimis, viešai prieinama informacija (etfdb.com, seekingalpha.com, investopedia.com, msci.com) ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.