
Autorius: Finasta, Parašyta: 2013-05-30 10:09.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=16627
Trečiadienį JAV akcijų rinkose investuotojai buvo linkę fiksuoti pelnus ir akcijų indeksai nebeišsilaikė rekordiškai aukštuose lygiuose. Dow Jones Industrial Average indeksas krito 0,69 proc., Nasdaq indekso reikšmė sumažėjo 0,61 proc., o Standard & Poor’s 500 indeksas neteko 0,7 proc. vertės. Devynių iš dešimties ekonomikos sektorių indeksai krito, daugiausiai – kasdienio vartojimo prekių, komunalinių paslaugų ir sveikatos apsaugos sektorių, o vienintelis kilo finansų sektoriaus bendrovių indeksas.
Vakar „Apple Inc.” akcijos brango 0,8 proc. Investuotojų nuotaikas kilstelėjo bendrovės vadovo interviu, kuriame jis užsiminė apie įmonės susidomėjimą plėtoti modernius kompiuterinius prietaisus, kurie būtų nešiojami ant žmogaus rankos. „Smithfield Foods Inc.” akcijos brango 28 proc., po to kai ši mėsos produktų gamybos bendrovė pavirtino, kad buvo nupirkta didžiausios Kinijos kiaulienos produktų gamintojos „Shuanghui International Holdings Ltd.” už 4,8 mlrd. JAV dolerių. „McDonald’s Corp.” akcijos vakar pigo 2,2 proc. Bendrovė paskelbė apie balandžio mėnesį 0,9 proc. sumažėjusias pardavimų apimtis.
Vakarų Europa
Trečiadienį vėl susvyravo rinkos dalyvių tikėjimas centrinių bankų skatinimu. JAV ekonomikos tvirtėjimo požymiai buvo sutikti su susirūpinimu, kad Federalinis rezervų bankas mažins ekonomikos stimulą. Vakar mažėjo visi 18 nacionalinių Vakarų Europos akcijų indeksų, o kai kurie investuotojai nuogąstauja, kad tai gali būti ralio akcijų rinkose pabaiga.
Vokietijoje gegužės mėnesį registruota gerokai daugiau naujų bedarbių nei tikėtasi. Per mėnesį jų skaičius paaugo 21 tūkst., kai tikėtasi tik 5 tūkst. augimo. Nedarbo lygis Vokietijoje tebėra gana žemas ir siekia 6,9 proc. – tik kiek daugiau nei pastarųjų 20 metų žemumose nesenai buvę 6,8 proc.
Šiandien ateities sandoriai nerodo didelių pokyčių Europos akcijų rinkoje po vakarykščio mažėjimo. Toliau yra būgštaujama dėl FED skatinimo programos tęstinumo.
Azija
Azijos akcijų indeksai šiandien atkartojo neigiamus pokyčius Europos ir JAV akcijų rinkose ir taip pat krito. Ypatingai dideliais svyravimais pasižymėjo Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225, kuris prekybos pabaigoje buvo 5,15 proc. žemiau nei vakar. Kitų regiono šalių akcijų indeksų pokyčiai buvo mažesni. Honkongo Hang Seng indeksas susitraukė 0,22 proc., o Kinijos CSI 300 – vos 0,13 proc.
Japonijos bendrovės, didžiąją dalį pajamų gaunančios iš prekių eksporto pastaruoju metu patiria reikšmingus akcijų kainų pasikeitimus. „Sharp Corp.” akcijos šiandien pigo 7,31 proc., „Pioneer Corp.” akcijų kaina sumažėjo 7,2 proc., o „Honda Motor Co.” akcijų kaina krito 3,37 proc. Kinijos akcijų rinkoje dideliu kritimu išsiskyrė oro linijų bendrovių akcijų kainos. Tą paskatino pranešimai, kad Kinijos Civilinė aviacijos administracija žada nutraukti 6 metus trunkantį draudimą kurtis naujoms aviacijos bendrovėms ir leis į rinką ateiti dviems naujoms bendrovėms. Galimai išaugsiantis konkurentų skaičius išgasdino „China Southern Airlines Co.”, „China Eastern Airlines Corp.” ir “Air China Ltd.” akcinininkus. Šių bendrovių akcijos šiandien pigo daugiau kaip 2,5 proc.
Baltijos šalys
Vakar Vilniaus ir Talino biržų indeksai fiksavo teigiamus pokyčius, Rygos biržos indeksas prarado 1,1 proc. „Linas Agro Group” pajamos per III ketv. augo 149 proc. Postą paliekantis „Lesto” vadovas užsiminė, kad įmonė pradėjo dirbti pelningai. „Klaipėdos naftos” 2013 m. I ketv. pajamos augo 12,7 proc. Šiandien paaiškės „Grigiškių” naujos akcijų emisijos alokacija.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos BVP I ketv. augo 0,5 proc. metiniu tempu. Tai kiek daugiau nei rodė pirminis įvertis (0,4 proc.), tačiau tai reikšmingas sulėtėjimas prilygstantis 2009 metams. Lenkijos ekonomika pradėjo buksuoti iš paskos euro zonai, kurioje ūkio sąlygos taip pat kaip reikiant prastėja. Kol kas ekonomistų lūkesčiai Lenkijos ūkio atžvilgiu lieka gana pesimistiški, augimui trūksta paskatų ir tolesnė plėtra bus labai ribota.
Žaliavos
„WTI“ naftos kaina vakar nusirito žemyn 2,0 proc. iki 93,1 JAV dolerio už barelį. „Brent“ nafta taip pat atpigo 2 proc. ir antradienį pasiektą kainos prieaugis pranyko. Šio energetinio resurso pigimui didžiausią įtaką turėjo vakar kritusios akcijų rinkos, Tarptautinio valiutos fondo sumažinta Kinijos 2013 m. ekonomikos augimo prognozė bei nerimas, kad FED gali pakankamai greitai pradėti stabdyti skatinamąją pinigų politiką. Be to, Amerikos naftos instituto duomenys parodė, kad žaliavinės naftos atsargos per praėjusią savaitę JAV padidėjo net 4,9 mln. barelių. Tikėtasi, kad atsargos turėjo kristi. Šiandien bus laukiama oficialių duomenų dėl atsargų pasikeitimo iš JAV energetikos administracijos. Beje, ryt vyks OPEC narių susitikimas, tačiau visi vienbalsiai sutinka, kad jokių sprendimų dėl naftos gavybos kvotų pakeitimų nebus priimta.
Auksas vakar pabrango 0,9 proc. iki 1393,1 JAV dolerių už Trojos unciją. Prie kainos augimo labiausiai prisidėjo atpigęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu bei blogos nuotaikos kapitalo rinkose. Be to, vėl pasirodė pranešimų, kad fizinio aukso pirkimai Azijoje išlieka labai stiprūs, o Pasaulinė Aukso Taryba teigia, kad Indijoje aukso importo kiekiai II ketv. turėtų būti rekordiniai. Įdomu ir tai, kad vakar pirmą kartą nuo gegužės 9 d. „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis šiek tiek paaugo.