Verslo ir rinkų naujienos » JAV akcijų indeksai koregavosi dėl paskelbtų prastų ekonominių rodiklių


Autorius: Finasta, Parašyta: 2013-04-15 09:57.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=16328


Penktadienį JAV akcijų rinkoje nuotaikų būta santūresnių, tačiau ne tokių niūrių kaip Europoje. Rinkos dalyvių ūpą nuslopino paskelbti prastesni nei lauktą mažmeninės prekybos pardavimai bei sumažėjęs vartotojų pasitikėjimas. JAV mažmeninė prekyba per vasarį smuko 0,4 proc., o Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas sumažėjo nuo 78,6 iki 72,3 punkto.

Savaitinis indeksų pokytis buvo teigiamas ir S&P 500 indeksas pakilo iki naujų aukštumų. Per savaitę jo reikšmė padidėjo 2,26 proc., o Dow Jones kilo 2,06 proc., Nasdaq – 2,84 proc. Tarp JAV rinkos dalyvių išlieka pasitikėjimas ekonomika, jos skatinimo programų veiksmingumu ir iš įmonių toliau laukiama gerų rezultatų.

Įmonių ketvirčio rezultatų skelbimas tik įsibėgėja, tačiau kol kas duomenų būta gerų. Iš 30 S&P 500 indekso įmonių jau skelbusių ketvirčio veiklos skaičius, 70 proc. viršijo pelno prognozes. O 57 proc. – pardavimų projekcijas.

Vakarų Europa

Per praėjusią savaitę Vakarų Europoje padidėjo visų nacionalinių akcijų indeksų reikšmės išskyrus Islandijos. Rinkos dalyvius įkvėpė geri Kinijos importo duomenys, skelbti praėjusią savaitę ir lūkesčiai, kad Europos centrinis bankas palaikys skatinančią pinigų politiką.

Vis dėlto, penktadienį investuotojų nuotaikos subjuro. Rinkos dalyvių dėmesys vėl pakrypo link Kipro. Be to, JAV mažmeninė prekyba netikėtai smuko.

Penktadienį ryte rinkas pasiekė žinia, kad Europos Komisija ir Tarptautinis valiutos fondas Kiprui nesuteiks didesnės paskolos, nei anksčiau numatyti 10 mlrd. eurų. Kalbama, kad šaliai gali prireikti didesnės sumos, nei pažadėta iš tarptautinių skolintojų. Euro zonos bankų akcijos penktadienį ritosi žemyn – „Deutsche Bank“ prarado 3,6 proc., „BNP Paribas“ – 3 proc., o Italijos „Banco Popolare“ – 3,9 proc.

Euro zonos pramonė per vasario mėnesį paaugo 0,4 proc. ir lenkė ekonomistų prognozę dėl 0,2 proc. augimo. Tai kiek sumažino įtampą tarp ekonomistų, kurie gana pesimistiški dėl I ketv. ekonomikos būklės Europoje ir tikisi recesijos.

Šiandien ateities sandoriai nerodo didelio indeksų kitimo po penktadienio pigimo. Tačiau šįryt skelbti Kinijos ekonominiai duomenys verčia nerimauti, kad nuvylę skaičiai gali atsiliepti ir akcijų rinkai.

Azija

Šiandien investuojančių Azijoje dėmesys buvo nukreiptas į ką tik paskelbtus Kinijos ekonominius rodiklius. Bendras nuotaikas regione atspindintis MSCI Asia Pacific akcijų indeksas krito apie 1 proc. nuo pasiekto aukščiausio lygio per pastaruosius 20 mėnesių, o Kinijos akcijų indeksas CSI 300 smuko 1,23 proc. Pagrindinė to priežastis – investuotojus nuvylę Kinijos BVP augimo duomenys. 2013 m. I ketv. didžiausia Azijos ekonomika augo 7,7 proc., palyginti su 2012 m. I ketv. Buvo laukiama 8 proc. augimo. Pramonės produkcijos duomenys taip pat nesuteikė pagrindo džiaugtis – augimas kovo mėnesį siekė 8,9 proc., palyginti su praėjusių metų kovu ir taip pat neatitiko investuotojų lūkesčių. Mažmeninės prekybos augimas kovo mėnesį siekė 12,6 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai ir sutapo su ekonomistų prognozuotu augimu.

Didžiausio pardavėjų spaudimo šiandien sulaukė ciklinių sektorių bendrovių akcijos. Pavyzdžiui, didžiausios vario prekybos įmonės “Jiangxi Copper Co.” akcijos pigo daugiau kaip 5 proc., o naftos prekybos milžinės “Cnooc Ltd.” akcijų kaina sumažėjo beveik 4 proc., dar didesnius kritimus patyrė mažesnių kasybos bendrovių akcijos.

Baltijos šalys
Penktadienį prekyba Baltijos šalių akcijų biržose nebuvo aktyvi. „Grigiškės“ svarsto galimybę leisti naują akcijų emisiją. „Premia Foods“ siūlo mokėti 0,01 euro dydžio dividendus akcijai. „Arco vara“ dukterinei bendrovei bankas prašo inicijuoti bankroto procedūrą. „Olainfarm“ ketina mokėti 0,107 lato dividendus.

Žaliavos

„WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje paskutinę praėjusios savaitės dieną krito 2,37 proc. iki 91,29 JAV dolerių už barelį, o „Brent“ kaina smuko 1,5 proc. Šiandien ryte naftos pigimas tęsiasi ir „WTI“ nafta nusileidusi jau žemiau 89 JAV dolerių už barelį. Naftos kainos kritimą lėmė prastesni nei tikėtasi JAV mažmeninės prekybos bei vartotojų pasitikėjimo rodikliai, rodantys, kad ekonomikos augimas didžiausioje pasaulio ekonomikoje nėra toks spartus, kokio norėtųsi. Neigiamą įtaką kainai turėjo ir tai, kad per praėjusią savaitę visos pagrindinės naftos rinką stebinčios agentūros (Tarptautinė energetikos agentūra, OPEC ir JAV energetikos administracija) sumažino naftos paklausos prognozę šiais metais. „Citigroup“ analitikai paskelbė besitikintys, kad artimiausias ketvirtis žaliavų rinkai nebus palankus. O šįryt Kinijos skelbtas mažesnis nei laukta 2013 m. I ketv. BVP augimas 7,7 proc., kuris buvo mažesnis nei tikėtasi, taip pat perspėja, kad ekonomikos augimas ir šioje šalyje neatitinka lūkesčių.

Aukso kaina penktadienį nėrė žemyn net 5,02 proc. iki 1 483 JAV dolerių už Trojos unciją. Šįryt kaina dar krito ir laikosi arti 1 450 JAV dolerių, arba žemiausio taško nuo 2011 m. vidurio. Akivaizdu, kad auksas pastaruoju metu yra visiškai praradęs susidomėjimą investuotojų gretose, nes jo paklausa nesugeba padengti norinčių jį parduoti. Biržoje prekiaujamų aukso fondų turimi metalo kiekiai nusileido iki žemiausio lygio per trejus metus. Prekybos apyvarta aukso ateities sandoriais penktadienį buvo dvigubai didesnė nei įprasta. Be to, rinkoje svarstoma, kad Kipro centrinis bankas gali įžengti į rinką su dalies savo turimo aukso pardavimu. Taip pat bijoma, kad FED gali sumažinti savo vykdomos pinigų politikos aktyvumą. Visgi po tokio aukso smarkaus atpigimo realu bent šiandien po pietų sulaukti kainos atšokimo.