
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2013-04-13 02:39.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=16325
Pasaulyje kasmet vis labiau daugėja milijardierių, na o dar daugiau atsiranda naujų milijonierių, be to prognozuojama, kad jų ateityje ir toliau daugės. Akivaizdu, kad kasmet yra vis daugiau žmonių, kurie nori, o kas svarbiausia, gali sau leisti įsigyti prabangų nekilnojamą turtą. Tad šįkart susipažinkime su praėjusiais metais buvusiomis pačiomis brangiausiomis nekilnojamo turto rinkomis pasaulyje.
Nors tokio nekilnojamo turto paklausa nuolat didėja, pasiūlą iš esmės išlieka statiška, o tai reiškia, jog dėmesys yra sutelkiamas tik į kelias vietas, o tai tuo pačiu lemia kainų augimą.
Nekilnojamo turto kompanija Knight Frank atkreipia dėmesį, jog šiuo metu labiausiai nekilnojamo turto kainos kyla Azijos ir Ramiojo vandenyno regionuose, tačiau tokios klasikinės nekilnojamo turto rinkos kaip Londonas, ir toliau išlieka dėmesio centre, ir ten padėtis yra gera.
Vis dėl to, didžiausią grėsmę nekilnojamo turto rinkoms kelia jų pačių populiarumas, nes vietos prieinamumo trūkumas gali tapti politiniu klausimu, ir šalių vyriausybės bus paskatintos imtis įkaitusios nekilnojamo turto rinkos vėsinimo veiksmų. Praėjusiais metais kai kuriose pačiose brangiausiose nekilnojamo turto rinkose buvo pradėtos taikyti naujos griežtesnės nekilnojamo turto rinkos reguliavimo taisyklės.
Taigi, pažvelkime iš arčiau į dešimt pasaulio nekilnojamo turto rinkų, kurios praėjusiais metais buvo pačios brangiausios, bei tai pat sužinokime kiek per metus jose vidutiniškai pakito nekilnojamo turto kainos.
1. Monakas
Per 2012 metus kainos vidutiniškai ūgtelėjo 2 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 57,6 - 63,7 tūkstančius dolerių.
Monako Kunigaikštystė - tai itin turtingų asmenų gyvenimo vieta, ir tai atsispindi nekilnojamo turto kainose. Čia gyvena vos apie 36 tūkstančius žmonių, na o Monakas garsėja savo kazino, jachtų prieplaukomis ir Formulė 1 lenktynėmis.
Už vieną milijoną dolerių jūs Monako centre galite įsigyti vos 16 kvadratinių metrų būsto. Monako nekilnojamo turto rinką teigiamai paveikė Prancūzijos valdžios planai labiau apmokestinti šalyje gyvenančius turtinigiausius gyventojus, tad nekilnojamo turto kainos čia per praėjusius metus ūgtelėjo vidutiniškai dviem procentais.
Monake nei čia gyvenantys žmonės, nei reziduojančios įmonės nemoka pajamų ar verslo mokesčių, todėl jis ir toliau liks mėgstama vieta tarp investuotojų, kurie ieško galimybių investuoti į saugų turtą.
2. Honkongas
Per 2012 metus kainos vidutiniškai ūgtelėjo 8.7 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 49,2 - 54,4 tūkstančius dolerių.
Honkongo nekilnojamo turto rinka ir toliau išlieka gerokai įkaitusi, na o valdžia stengiasi ją kaip įmanoma labiau atvėsinti. Nepaisant naujų apribojimų, t.y. papildomo 15 procentų mokesčio, kuris taikomas nekilnojamo turto pirkėjams iš užsienio, įskaitant žemyninę Kiniją, nekilnojamo turto kainos Honkonge per praėjusius metus ūgtelėjo vidutiniškai net beveik dvigubai sparčiau nei ankstesniais metais.
Anot Knight Frank atstovų, nekilnojamo turto kainų augimą Honkoge lemia išliekanti didelė paklausa tiek tarp vietinių, tiek tarp užsienio nekilnojamo turto pirkėjų, na o investuotojai Honkongą renkasi dėl to, jog tai yra tarptautinis finansų centras, esantis strateginėje geografinėje vietovėje, be to šia yra liberalizuota ekonomika.
Vis dėl to manoma, jog valdžios įgyvendinamos vėsinimo priemonės turėtų duoti rezultatų. Knight Frank ekspertai prognozuoja, jog nekilnojamo turto kainos šiais metais Honkonge judės penkiais procentais aukštyn arba žemyn.
3. Londonas
Per 2012 metus kainos vidutiniškai ūgtelėjo 8.7 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 41,9 - 46,3 tūkstančius dolerių.
Londonas - tai viena iš saugiausių nekilnojamo turto rinkų pasaulyje. Net nepaisant įvesto naujo žyminio mokesčio turtui, kurio vertė viršija 2 milijonus svarų, nekilnojamo turto kainos Londone per praėjusius metus ūgtelėjo vidutiniškai net 8.7 procentais.
Per praėjusių metų pirmąjį pusmetį į Londono nekilnojamo turto rinką pinigai plaukė iš kontinentinės Europos. Tačiau kai vasarą išsisklaidė nerimas dėl galimo euro zonos žlugimo, pirkėjus iš Europos pakeitė aktyvūs nekilnojamo turto pirkėjai iš Artimųjų Rytų, Azijos, Afrikos bei Rusijos.
Nuo šių metų pradžios nekilnojamo turto kainos Londone ir toliau auga, be to tai turėtų tęstis per visus šiuos metus. Nekilnojamo turto kompanijos Knight Frank atstovai atkreipia dėmesį, jog nekilnojamo turto kainos Londone nuo 2010 metų lapkričio nuolat kas mėnesį auga, na o nuo 2009 metų kovą pasiektų žemumų jos jau spėjo pakilti net 55 procentais.
4. Ženeva
Per 2012 metus kainos vidutiniškai smuktelėjo 6 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 29,3 - 32,4 tūkstančius dolerių.
Dėl griežtesnių būsto paskolų išdavimo taisyklių ir dėl netikrumo susijusio su naujais įstatymais ir mokesčiais, nekilnojamo turto kainos Ženevoje per praėjusius metus vidutiniškai smuktelėjo net šešiais procentais.
Tačiau Knight Frank kompanijos ekspertai teigia, kad nekilnojamo turto kainos Šveicarijoje, dėl to jog šalyje prognozuojamas turtingų žmonių kiekio ir jų turto vertės didėjimas, turėtų ir vėl pradėti augti. Griežtas planavimo reglamentavimas taip pat apribos naujų būstų atsiradimą patraukliose Ženevos vietovėse.
Išliekantis Ženevos populiarumas aiškinamas tuo, jog tai yra pasaulio finansų centras, turintis savo puikias mokyklas, saugią aplinką bei šalia namų yra Alpių slidinėjimo kurortai, be to Šveicarija pasižymi politiniu stabilumu.
5. Paryžius
Per 2012 metus kainos vidutiniškai smuktelėjo 4 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 25,3 - 28 tūkstančius dolerių.
Ekspertai teigia, kad Paryžius turi didžiausią potencialą kovoti su Londonu dėl užsienio investuotojų į nekilnojamą turtą. Tačiau praėjusiais metais Paryžiui euro zonos krizė bei naujosios socialistų vyriausybės pasiūlymas labiau šalyje apmokestinti turtinguosius ir jų turtą, sudavė dvigubą smūgį. Kaip viso to rezultatas, praėjusiais metais nekilnojamo turto kainos Paryžiuje susitraukė vidutiniškai keturiais procentais.
Naujojo Prancūzijos prezidento Francois Hollande paskelbti pasiūlymai labiau apmokestinti šalyje gyvenančius turtingus piliečius bei jų turtą, privertė daugelį potencialių pirkėjų, kurie buvo nusprendę Paryžiuje įsigyti nekilnojamo turto, iš naujo apsvarstyti savo sprendimus, na o kai kurie iš jų tiesiog pasitraukė iš šalies. Knight Frank nekilnojamo turto kompanijos atstovai teigia, jog potencialių nekilnojamo turto pirkėjų dėmesys nukrypo į Monaką, Rivierą Italijoje ir į Šveicariją.
6. Singapūras
Per 2012 metus kainos vidutiniškai ūgtelėjo 0.6 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 25,2 - 27,8 tūkstančius dolerių.
Praėjusiais metais nekilnojamo turto kainos Singapūre ir toliau didėjo, tad tai paskatino šalies valdžia įgyvendinti naujas nekilnojamo turto aušinimo priemones, ir tai nuo 2009 metų jau yra septintasis toks vėsinimo etapas.
Naujos taisyklės, kurios apima didesnius nekilnojamo turto įsigijimo mokesčius ir minimalią pradinę įmoką, lėmė tai, jog pastebimai biržoje smuko nekilnojamo turto projektų vystytojų akcijų kainos.
Tačiau kadangi Singapūras susilaukia itin daug imigrantų, be to čia yra tankiausia pasaulyje milijonierių populiacija, na o šalies plotas yra pastebimai ribotas, tad artimiausiu metu nekilnojamo turto kainos šioje šalyje neturėtų mažėti.
7. Maskva
Per 2012 metus kainos vidutiniškai smuktelėjo 2.3 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 22 - 24,3 tūkstančius dolerių.
Maskva - tai Rytų Europos finansų centras, ji pritraukia nekilnojamo turto pirkėjus iš visos Rusijos ir buvusios Sovietų Sąjungos. Knight Frank kompanijos atstovai atkreipia dėmesį, jog turtingi rusai mėgsta gyventi arba turėti būstą sostinėje.
Dėl korupcijos naujos statybos būstų kaina iki statybų pabaigos gali pakilti 15 - 20 procentų, o tai reiškia, kad nekilnojamas turtas Maskvoje gali būti gera investicija. Tačiau per praėjusius metus nekilnojamo turto kainos Maskvoje, dėl valiutų kursų svyravimų ir pasiūlos struktūros pokyčių derinio, smuktelėjo vidutiniškai virš dviejų procentų.
Daugelis aukštos klasės apartamentų Maskvoje yra susikoncentravę Auksinės mylios kaimynystėje, kuri yra tarp Maskva upės ir Ostozenkos gatvės.
8. Niujorkas
Per 2012 metus kainos vidutiniškai smuktelėjo 1.4 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 21,8 - 24,1 tūkstantį dolerių.
Kaip ir Londonas, Niujorkas nekilnojamo turto investuotojams įkūnija saugų prieglobsti, kuris yra pajėgus apsaugoti nuo pasitaikančių daugumos audrų. Rusai, kurie ilgai buvo ir išlieka svarbus veiksnys Londono nekilnojamo turto rinkoje, yra vis labiau auganti jėga Niujorke, kur jie susiduria su pirkėjų iš Kinijos ir Honkongo konkurencija.
Nekilnojamo turto kompanijos Knight Frank atstovai atkreipia dėmesį, jog po 2008 metais buvusio nuosmukio, šiuo metu Amerikos prabangaus nekilnojamo turto rinka yra įdomi tiems investuotojams, kurie ieško vertės galimybių.
Per praėjusių metų paskutinį ketvirtį, dėl galimos fiskalinio skardžios grėsmės, bei dėl potencialaus kapitalo prieaugio mokesčio padidėjimo, nekilnojamo turto pardavimų apimtys Niujorke pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 25 metus.
9. Sidnėjus
Per 2012 metus kainos nepakito, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 21,7 - 24 tūkstančius dolerių.
Nors per praėjusius metus vidutinė nekilnojamo turto kaina Sidnėjuje nepakito, tačiau ši rinka yra laikoma viena iš labiausiai elastingiausių gyvenamojo būsto rinkų Australijoje. Ši šalis yra vertinama kaip turinti gerą ir tvirtą ekonominę ateitį ir gyvenimo būdo privalumus, be to ji pasižymi savo strategine pozicija Azijos - Ramiojo vandenyno regione.
Pastaruoju metu šalies vyriausybė ėmėsi veiksmų, kuriais siekiame pritraukti užsienio investuotojus. Tuo tarpu ekspertai prognozuoja, kad per šiuos metus Sidnėjuje ūgtels pagrindinių nekilnojamo turto segmentų kainos.
10. Šanchajus
Per 2012 metus kainos vidutiniškai ūgtelėjo 10.8 procentais, na o vidutinė kaina už kvadratinį metrą siekia 19,6 - 21,7 tūkstančius dolerių.
Per praėjusius metus nekilnojamo turto kainos Šanchajuje ir vėl pademonstravo dviženklį augimą. Tuo tarpu ekspertai yra susirūpinę dėl šios nekilnojamo turto rinkos perkaitimo. Šiuo metu būsto kaina Šanchajuje jau yra maždaug 45 kartus didesnė nei vidutinis vietinio gyventojo metinis atlyginimas.
Atsižvelgdama į šiuos nuogąstavimus Kinijos valdžia kovo pradžioje paskelbė apie naujas šalies nekilnojamo turto rinkos vėsinimo priemones, kurios apims tiek griežtesnes būsto paskolų išdavimo sąlygas, tiek kur kas efektyvesnį mokesčių už nekilnojamą turtą ir jo pardavimą surinkimą.
Tai išgąsdino investuotojus, tad po šios informacijos pasirodymo Kinijos biržoje pastebimai atpigo daugelio nekilnojamo turto projektų vystytojų akcijos.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais