
Autorius: Swedbank, Parašyta: 2013-04-04 10:04.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=16259
Jungtinėse Amerikos Valstijose trečiadienį akcijų kainos krito indeksus tempdamos į apačią iš neseniai pasiektų istorinių aukštumų (S&P -1,05 proc., DJIA -0,76 proc., NASDAQ -1,11 proc.). Rinkoje smukimas galėjo būti paaiškinamas dėl dviejų priežasčių. Pirmoji buvo gerokai prastesnis nei laukta rodiklis pranešantis apie naujai sukurtas darbo vietas bei antroji ta, kad WTI naftos kaina smuko iki 94,45 dolerių už barelį. Skaudžiausias smūgis kirstas su ekonomikos augimu susietoms įmonėms, kaip bankai ir bendrovės, kurių verslas stipriai priklausomas nuo pasaulinių žaliavų kainų. Jeigu pažiūrėtumėme visus dešimt S&P indeksą sudarančius sektorius, galėtumėm pamatyti, jog labiausiai vertės krito finansų ir energetikos sektoriuose. Investuotojus šie signalai privertė sunerimti ar tolimesnis rekordų geriniams dar yra įmanomas, o nuotaikas vėl pakelti galėtų nebent darbo rinkos departamento skaičiuojamas ir penktadienį skelbiamas naujų sukurtų darbo vietų rodiklis. Taip pat visų akys kryps į šalių centrinių bankų veiksmus ir nuo kitos savaitės prasidedantį JAV įmonių pirmojo ketvirčio rezultatų skelbimo vajų. Analitikai prognozuoja, kad šis ketvirtis bus ne toks sėkmingas, įmonių agreguotas pelnas turėtų smukti 1,9 proc. Neigiamas pokytis paskutinį kartą buvo stebėtas 2009 metais.
Antrą dieną iš eilės Europos indeksams kilti jau nebepavyko (DAX -0,87 proc., FTSE -1,08 proc., CAC -1,32 proc.). Investuotojams vėl darosi baisu kaip išsispręs Kipro bėdos ir ar sugebės Europos Sąjunga išbristi iš jau antrus metus kamuojančios recesijos. Europos centrinio banko Prezidentas M. Draghi jau patiria spaudimą, bandant iš jo išpešti planą B, kaip bus gelbėjama Europos Sąjunga ir bendra valiuta vis atsirandant naujiems „gaisrams“ skirtingose sąjungos šalyse. Prieš tai buvo kalbama, kad šių metų antroje pusėje ekonomika jau turėtų pradėti augti, tačiau iš dabartinės situacijos tokia prielaida gali ir nepasitvirtinti. Todėl iš p. Draghi ir yra laukiama naujų vėjų monetarinės politikos taikyme, kurie galėtų atkurti ūkio augimą. Savo arsenale centrinis bankas dar turi galimybę sumažinti bazinę palūkanų normą ar pradėti naują pigių paskolų bankams etapą, taip pat galėtų būti pasiūlytos netradicinės priemonės. Analitikai nesitiki, kad per ateinantį susirinkimą bus imtasi drastiškų priemonių, bet jeigu ir toliau atsigavimo nesijaus bus galima sulaukti kažko naujo.
Azijos biržose ketvirtadienį vyrauja pesimistinės nuotaikos. MSCI Asia Pacific indeksas 7:30 val. Lietuvos laiku buvo sumažėjęs 0,5 proc. Vienintele krypties išimtimi buvo galima išskirti Japonijos rinką, kur paskelbta centrinio banko nauja kokybinė ir kiekybinė monetarinio skatinimo programa. Buvo paskelbta, kad dviejų procentų infliacijos lygis numatomas pasiekti per ateinančius dvejus metus. Naujasis politikos taikinys bus pinigų bazė. Ją didinti planuojama, supirkinėjant dvigubai daugiau Japonijos vyriausybės obligacijų ir biržoje prekiaujamų fondų. Centrinis bankas pirks iki keturiasdešimt metų trukmės obligacijas, kurių išpirkimas vidutiniškai pailgės nuo 3 iki 7 metų. Šios naujienos vėl smukdo jenos kursą, o tai teigiamai veikia eksportuojančias įmones. Japonijos Nikkei indeksas šiandien yra pakilęs virš 2 proc.
Trečiadienį Vilniaus ir Rygos indeksai augo atitinkamai 0,39 ir 1,49 proc. judėdami priešinga kryptimi nei Vakarų Europos indeksai, o Talino biržos indeksas sekė pasaulines nuotaikas ir smuko 0,98 proc. Bendrai apyvarta buvo 1,55 mln. eurų, o jeigu žiūrėti šalis atskirai, didžiąją dalį gana neįprastai atsiriekė Ryga. Po prekybos buvo užregistruotas vienas tiesioginis sandoris Olainfarm (+1,69 proc.) pozicijoje. Greičiausiai po antradienį fiksuoto nedidelio kainos sumažėjimo, didesnis investuotojas nusprendė pasinaudoti progą ir pasipildyti savo akcijų portfelį šia puikius rezultatus rodančia farmacijos bendrove. Tallink Grupp paskelbė savo kovo mėn. statistiką. Investuotojų ji nenudžiugino ir akcijos kaina buvo numušta 2,88 proc. Kovą perkeliamų keleivių skaičius sumažėjo 0,8 proc. lyginant su vasariu, o krovinių perkėlimas krito net 4,9 proc. Neigiamas sentimentas apėmė lietuviškas pienininkų akcijas Žemaitijos pienas, Vilkyškių pieninė ir Pieno Žvaigždės atitinkamai smuko 2,34, 1,41 ir 2,87 proc. Rusija paskelbė, jog nuo balandžio mėn. pradeda taikyti didesnius muitų tarifus pieno produktams, o ypatingai sūriams. Vienintelė Rokiškio sūrio akcija atsispyrė kritimui ir vakar pakilo 3,16 proc., bet tai greičiausiai galima sieti su šiandien skelbiamu visuotinio akcininkų susirinkimo projektu per kurį laukiama dosnių dividendų. Šiandien didelių svyravimų biržose nebeišvysim, nuotaikos turėtų būti nuosaikesnės bei nestipriai teigiamos.