
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2013-02-06 15:39.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=15886
Šiandien posėdžiavusi Lenkijos Pinigų politikos taryba nusprendė ir vėl, t.y. jau net ketvirtą kart iš eilės, šalyje 0,25 procentais sumažinti bazinę palūkanų normą. Kaip ir buvo laukta rinkoje, bazinė palūkanų norma Lenkijoje sumažinta nuo 4 iki 3,75 procentų.
Lenkijos Pinigų politikos taryba pradėjo šalyje įgyvendinti agresyvų pinigų politikos švelninimo etapą po to, kai ėmė prastėti šalies makroekonominiai rodikliai, bei ėmė mažėti infliacija.
Kaip minėta, tokio sprendimo tikėjosi visi Bloomberg apklausti analitikai bei ekonomistai. Šiuo metu bazinė palūkanų norma Lenkijoje yra žemiausia nuo pat 2011 metų kovo mėnesio bei yra tik 0,25 procentais didesnė nei istorinis minimumas.
Remiantis analitikų ir ekonomistų apklausa, daugelis prognozuoja, kad bazinė palūkanų norma Lenkijoje kovą, t.y. penktą kartą iš eilės, ir vėl bus sumažinta 0,25 procentais. Be to, remiantis ta pačia apklausa, daugelis mano, jog šių metų pabaigoje Lenkijoje bazinė palūkanų norma sudarys 3,5 procentus.
„Pinigų politikos tarybos narius ko gero tokį sprendimą priimti paskatino gruodžio mėnesio makroekonominiai duomenys, t.y. tiek metinis pramonės produkcijos, tiek mažmeninė prekybos smukimas bei infliacijos mažėjimas. Per ateinančius kelis mėnesius dabar matoma kryptis šalies ekonomikoje ir toliau išliks, t.y. infliacija nukris žemiau dviejų procentų, na o vidaus paklausa ir toliau išliks silpna. Pinigų politikos tarybos nariai nusprendė, kad vasaris nėra tinkamas mėnuo padaryti pertrauką pinigų politikos švelninime“ - teigė Bank Pocztowi ekonomistas Piotr Lysienia.
„Per artimiausius mėnesius sulauksime dar vieno 0,25 procentų vertės bazinės palūkanų normos sumažinimo iki 3,5 procentų, ir ties tuo palūkanų mažinimo ciklas bus baigtas“ - pridėjo jis.
„Po šiandieninio sprendimo Pinigų politikos taryba nuspręs pinigų politikos švelninimo cikle padaryti 2 - 3 mėnesių pertrauką, t.y. užims laukimo ir stebėjimo poziciją. Bus laukiama šių metų pirmojo ketvirčio ir antrojo ketvirčio pirmų mėnesių šalies makroekonominių duomenų. Nuo minėtų duomenų ir priklausys tolimesni veiksmai. Remiantis mūsų baziniu scenarijumi, mes laukiame, kad šių metų pirmojo pusmečio pabaigoje bazinė palūkanų norma sudarys 3,50 - 3,75 procentus“ - teigė PKO BP banko pagrindinis ekonomistas Radoslaw Bodys.
Prieš šiandieninį Lenkijos Pinigų politikos tarybos sprendimą euras zloto atžvilgiu buvo pabrangęs iki 4.19601 zloto už vieną eurą vertės, tačiau po to, kai paaiškėjo, jog bazinė palūkanų norma šalyje buvo sumažinta tiek, kiek ir buvo laukta, euras ėmė silpnėti zloto atžvilgiu, t.y. rinkos dalyviai realizavo pelnus. Šiuo metu rinkoje už vieną eurą yra mokama po 4.18439 zlotus, arba 0.3 procentais daugiau nei ankstesnės prekybos metu. Nuo šių metų pradžios euras zloto atžvilgiu jau spėjo pabrangti 2.49 procentais. Tuo tarpu už vieną dolerį šiuo metu rinkoje yra mokama po 3.09624 zlotus, t.y. 0.81 procentu daugiau nei vakarykštės prekybos metu. Nuo šių metų pradžios doleris zloto atžvilgiu yra labai nežymiai sustiprėjęs.