
Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-10-15 14:24.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=15097
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) paskelbė sumažinęs ekonomikos augimo prognozę iki žemiausio lygio nuo 2009 metų. Pasak TVF, Lenkijos ekonomikos augimas šiemet sulėtės nuo 4,3 iki 2,4 proc. 2013 metais BVP augs 2,1 proc. Tokio lėtėjimo priežastys ne ką skiriasi nuo viso likusio regiono – prastėjanti euro zonos būklė slegia ir Vidurio Rytų Europą. Į tokią žinutę iš karto sureagavo zloto kursas, antradienį pigęs 0,1 proc. Per visą šią savaitę valiuta prarado 0,5 proc., sekdama iš paskos niūrokai nusiteikusiems investuotojams. Prieš Lenkijos centrinio banko susirinkimą užpradėjusią savaitę, taip pat buvo dvejojama zloto stiprumu, nes laukta bazinės palūkanų normos sumažinimo. Jis neįvyko, tačiau neatmetama, kad centrinio banko pinigų politikos tonas gali tapti švelnesnis per lapkričio mėnesio susirinkimą.
Akcijų rinka
Praėjusią savaitę Lenkijos akcijų rinkoje investuotojų nuotaikos daugmaž sutapo su vyravusiomis Vakarų Europoje. Lenkijos indeksas WIG sumažėjo 1,2 proc., o likvidžiausių Europos bendrovių Eurostoxx 50 smuko apie 2,5 proc. Smuko visų sektorių akcijų kainos. Prasčiau nei rinka pasirodė statybų, finansų, chemijos, energetikos, naftos ir dujų, maisto produktų sektorių indeksai. Labiausiai smuko informacijų technologijų akcijų kainų indeksas – 7,9 proc., kurį žemyn tempė smarkiai pigusios „Asseco“ akcijos (-12,8%).
Statybos
Statybų bendrovė „Budimex“ (BDX PW) pasirašė 41.9 mln. zlotų vertės sutartį dėl 48 km automagistralės atkarpos priežiūros. Bendrovė dar anksčiau skelbė ketinanti plačiau diversifikuoti savo veiklą ir žengti į kelių segmentą, tad rinkos dalyviai tikėjosi tokio pobūdžio naujienų. Vienaip ar kitaip, tai gera žinia apie bendrovę, o pirmadienį „Budimex“ akcijos kaina kilo 8 proc.
Lenkijos aplinkosaugos organizacijos pateikė apeliacijas dėl „PGE“ (PGE PW) Turovo elektrinės papildomo bloko statybos. Argumentuota, kad „PGE“ parengtoje argumentacijoje esama neatitikimų. Tai bendrovei reiškia, kad reikės rūpintis gauti naują statybų leidimą, o visos statybos gali būti atidėtos iki 2013 metų pabaigos. Viena vertus, atidėti investicijų planai gali lemti didesnius dividendus ateinančiais metais. Be to, senojo Turovo elektrinės bloko veikla bus stabdoma pamažu, o tai mažins energijos, gaminamos naudojant rusvąją anglį, pelningumą. Praėjusią savaitę „PGE“ akcijos kaina menkai reagavo į naujienas, tačiau tvyrant bendram neigiamam rinkų sentimentui galų gale prarado 3,7 proc. savo vertės.
„Budimex“, kuri kartu su „Hitachi“ dalyvauja konkurse dėl naujojo elektrinės bloko statybos, tai nepalanki žinia. Šio projekto vertė skaičiuojama sieks apie 2,5 mlrd. zlotų, o rinkos dalyvių vertinimu „Budimex“ yra tikėtina nugalėtoja statybų darbų konkurse. „Budimex“ akcijos kaina antradienį ir trečiadienį atitinkamai smuko 5 ir 4 proc., o per visą savaitę prarado 2,9 proc.
„Polimex“ (PXM PW). Lenkijos laikraštis „Gazeta Wyborcza“ pranešė, kad „Eurometal“ kreipėsi į teismą dėl statybų bendrovės „Polimex“ įsipareigojimų šiai įmonei, siekiančių kiek daugiau nei 0,5 mln. zlotų. Šios bendrovės likvidumo būklė lieka įtempta, nepaisant nesenai pasirašyto naujo kontrakto. Pasak bendrovės, ji šiemet turėtų padaryti atidėjimų, tačiau jau kitąmet veiks pelningai.
Pasigirdo kalbos, kad bebankrutuojanti statybos bendrovė „PBG“ (PBG PW) gali bendradarbiauti valstybine pramonės vystymo agentūra „ARP“. Tai įmonės vadovas įvardino kaip galimybę išgelbėti „PBG“, tačiau nekomentuota ar ta pati „ARP“ neketina perimti ir kitos sunkumus patiriančios bendrovės – „Polimex“ – dalies. Visgi, rinkoje esama gandų, kad valstybinė agentūra už „Polimex“ gali siūlyti iki 0,5 zloto už akciją. Taip pat potencialūs trečdalio nuosavybės pirkėjai yra Rusijos gupė „VIS Construction“, kuri gali būti pajėgi pasiūlyti didesnę kainą nei valstybė. Penktadienį už „Polimex“ akciją rinkoje buvo mokama 0,64 zloto, kas prilygsta net 19 proc. nuosmukiui palyginti su užpraeitos savaitės paskutine kaina.
Informacinės technologijos
Signity (SGN PW). Lenkijos viešuosius pirkimus vykdanti tarnyba pranešė, kad visos pateiktos paraiškos, turi būti pervertintos iš naujo. Kiek anksčiau, „Signity“ buvo laimėjusį šį konkursą, tačiau dabar kilo abejonių dėl vienos pasiūlytų paslaugų dalies, dėl kurios bus iš naujo peržiūrimi visi konkurse dalyvavę siūlymai. Be to, „Signity“ bus priversta ne tik pateikti naują pataisytą pasiūlymą, bet ir ankstesniojo detalės bus viešai atskleistos. Tai leis bendrovės konkurentams pasinaudoti tokia informacija ir įgyti pranašumą. Tik paskelbus, kad „Signity“ laimėjo 232 mln. zlotų vertės viešą sutartį, bendrovės akcija brango net 15 proc., tad pastaroji žinutė turėtų atsiliepti priešinga linkme. Per praėjusią savaitę „Signity“ akcijos gerokai atsiliko nuo rinkos ir pigo 5,8 proc.
„Asseco“ (ACP PW) akcija per savaitę prarado 12,8 proc. savo vertės ir tokia pigi nebuvo daugiau nei metus. „Asseco“ akcijos jau kurį laiką nemėgiamos yra investuotojų, o pastaruoju metu kaip pretekstas pasitarnavo pranešimas, kad bendrovė nelaimėjo daugiamilijoninio konkurso teikti informacijų technologijų paslaugas „PZU“ bendrovei. Po tokio akcijos pigimo, kai kurie Lenkijos analitikai pagerino rekomendacijas bendrovės akcijoms, tačiau tebėra atsargūs ir tvirtina, kad šiuo metu akcijos kaina tiesiog labiau priartėjo prie tikrosios savo vertės.
Finansai
Bankas PKO BP (PKO PW) pranešė ir toliau ketinąs svarstyti įvairias susijungimų ir įsigijimų galimybes. Pasak banko finansų direktoriaus, šiandien tam yra palankus metas ir įvairios alternatyvos regione (Ukraina, Čekija, Slovakija ar Vengrija) gali būti vertinamos. Bankas jau senai afišuoja savo nusiteikimą įsigijimams, kurie gali būti finansuojami tiek iš nuosavų, tiek iš skolintų lėšų. „PKO BP“ leido suprasti, kad banką domintų įsigijimai ne tik kaimyninėse rinkose, tačiau ir šalies viduje, o „Bank Millenium“ buvo įvardintas kaip potencialus pirkinys, jei jis būtų parduodamas. Tokia žinia ypatingo poveikio banko akcijos kainai neturėjo, tačiau jei visgi koks nors įsigijimas įvyktų, tai turėtų kuriam laikui stumtelėti akcijos kainą žemyn.
Lenkijos iždas, besilaikydamas 2012-2012 privatizacijos plano, ketina papildomai parduoti savo turimą banko „PKO“ akcijų dalį. Šiuo metu valstybei tiesiogiai priklauso 33,4 proc. ir per banką „BGK“ – 10,3 proc. „PKO“ akcijų. Planuojama turimą nuosavybės dalį sumažinti iki 25 proc. Vyriausybė atkreipė dėmesį, kad banko akcijos bus parduodamos ne per antrinį akcijų siūlymą rinkoje (angl. SPO), bet vadinamuoju accelerated book building (ABB) procesu tiesiogiai per institucinius investuotojus.
Per savaitę „PKO“ akcijos kaina kito panašiu mastu kaip ir bendras Lenkijos rinkos indeksas ir sumažėjo 0,8 proc.
Nafta ir dujos
Lenkijoje ketinama palaipsniui mažinti privalomų strateginių naftos atsargų naštą naftos bendrovėms. 2013 metais ketinama atpirkti 10 proc. atsargų, o per laikotarpį iki 2017 metų – 30 proc. atsargų. Šių rezervų vertė viso vertinama apie 4,16 mlrd. zlotų. Visgi, atpirkimai bus vykdomi per ilgą laiko tarpą, be to yra dvejonių už kokias lėšas tai bus daroma, nes Lenkijos vyriausybė yra pasirinkusi fiskalinės drausmės kryptį. Taigi, kol kas tokių Lenkijos naftos bendrovių, kaip „Lotus“ ar „PKN Orlen“ gautina nauda yra abejotina.
Žiniasklaidoje pasigirdo kalbos, kad viena iš užsieninių mažmeninio degalinių tinklo bendrovių gali pasitraukti iš rinkos, o „PKN Olren“ arba „Lotus“ yra potencialios kandidatės šioms degalinėms įsigyti. Banko „KBC“ analitikų vertinimu, tokiu įsigijimu būtų labiau suinteresuota „Lotus“, kurios mažmeniniam tinklui labai trūksta masto ekonomijos. Tačiau „PKN Orlen“ yra pajėgesnė tokiam įsigijimui nors ir yra mažiau suinteresuota, nes ir taip yra rinkos lyderė.
„Moody‘s“ reitingų agentūra pagerino „PKN Orlen“ reitingo perspektyvą iš „stabilios“ į „teigiamą“ ir patvirtino ankstesnį Ba1 reitingą. „PKN Orlen“ akcija pastaruoju metu ir taip buvo mėgstama investuotojų dėl gerėjančių veiklos rodiklių. Tad į šios savaitės naujienas įmonės akcija reagavo gana santūriai ir judėjo panašia kryptimi kaip ir visa rinka. „PKN“ akcijos kaina sumažėjo 1,7 proc.
Rūta Medaiskytė
Vyr. ekonomistė
AB bankas „Finasta“