
Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2012-10-05 16:44.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=15041
Aukso kaina svyruoja ties 10 mėnesių aukštumomis. Nuo rugpjūčio pradžios iki rugsėjo vidurio aukso kaina šoktelėjo beveik 200 USD už unciją. Kuria kryptimi metalo kaina turėtų pajudėti šį kartą?
Investuotojai šiuo metu yra linkę mokėti apie 1788 USD už unciją, nors dar vasaros pradžioje šio metalo kaina buvo nusiritusi iki 1540 USD už unciją. Pastaruoju metu aukso kainos kilimui stabtelėjus, tapo įdomu, kur šį kartą pasuks kainos trendas.
Nuo pirmojo JAV ekonomikos skatinimo etapo (angl. QE1) paskelbimo pradžios 2008 m. lapkričio 25 d., aukso kaina padvigubėjo. Per tą patį laikotarpį JAV centrinio banko balansas išaugo beveik tris kartus, o Europos centrinio banko balansas išaugo 100%. Žemiau pateiktame aukso kainos grafike matoma, jog po pirmojo QE1 paskelbimo investuotojai kėlė metalo kainą net pasibaigus QE1, tikėdamiesi tolimesnio JAV ekonomikos skatinimo. Ta pati situacija įvyko ir prieš QE3 paskelbimą. Investuotojai ryždavosi pirkti auksą, dar prieš oficialiai paskelbiant QE3, vadovaudamiesi rinkose vyravusiais lūkesčiais ir prognozėmis.
Grafike Aukso paklausa galima pamatyti aukso paklausos pokytį, suskirstytą pagal metalo panaudojimo paskirtį. Matome, jog nuo 2011 m. bendra metalo paklausa buvo linkusi mažėti, o antrą 2012 m. ketvirtį aukso paklausa sudarė 990 tonų. Indija ir Kinija ir toliau išliko pagrindinės valstybės, kurios kartu sukuria didžiausią vartotojų paklausą (45%) aukso papuošalams, luitams ir monetoms. Tačiau lėtėjantis ekonomikos augimas Kinijoje ir augančios metalo kainos Indijoje, kurios viršijo 30 000 Indijos rupijų už 10 g. aukso, lėmė mažėjančio šio metalo paklausą. Tačiau verta pabrėžti, jog suaktyvėjo centrinių bankų pirkimai, kai vien liepos mėn. Rusijos centrinis bankas padidino atsargas 18,6 t., Turkijos – 44,7 t., P. Korėjos – 15,5 t., o Kazachstano turimos atsargos išaugo 1,4 t. aukso. Taip pat pastebima, jog šių metų antrą ketvirtį aukso pasiūla pranoko paklausą, tačiau aukso kainos kilimas tęsiasi, kadangi tiek aukso paklausos, tiek pasiūlos kreivės krenta.
Po antrą ketvirtį įvykusios aukso kainos konsolidacijos rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais šio metalo kaina šoktelėjo į viršų, investuotojams tikintis papildomo ekonomikų skatinimo ir centriniams bankams paskelbus tolesnius skatinimo planus. Papildomų pinigų įliejimas į rinkas paskatino investuotojų norą apsaugoti savo lėšas nuo infliacijos ir dėl to jie buvo linkę pirkti aukso ETF fondus. Ši tendencija padidino visų su aukso kaina susijusių biržoje prekiaujamų produktų paklausą.
Remiantis Bloomberg duomenimis, šiuo metu biržoje prekiaujamų produktų turimos aukso atsargos siekia rekordinį 2 565,5 t. kiekį. Didžiausias ir populiariausias ETF fondas, turintis aukso atsargas, yra SPDR Gold Shares (GLD). Šiuo metu šis ETF fondas turi 1 333,4 tonas aukso, kai didžiausias aukso atsargas turi JAV (8 134 t.). Tuo tarpu Vokietija turi 3 396 t., o TVF – 2 814 t. Rinkoje galima rinktis ir kitus su aukso kaina susijusius ETF fondus: iShares COMEX Gold Trust Fund (IAU), Gold Bullion Securities (GBS), ETFS Physical Gold (PHAU) ir kt.
Paskutiniu metu sparčiai kyla aukso gavyba užsiimančių kompanijų akcijų kursai, kadangi išaugusi metalo kaina leidžia tikėtis geresnių veiklos rodiklių. Norintiems investuoti į aukso gavybos kompanijas, naudojantis ETF fondais, galima rinktis Market Vectors Gold Miners (GDX) ir Market Vectors Junior Gold Miners (GDXJ) fondus, kurie per pastaruosius 3 mėn. pakilo atitinkamai 16,79% ir 25,10%, kai GLD ETF fondas per tą patį laikotarpį pakilo tik 10,26%.
Sąlygos, skatinančios investuoti į auksą
Vienas didžiausių veiksnių, kuris lemia augančią aukso kaina, yra centrinių bankų skelbiami ekonomikų skatinimo planai, kurie gali sukelti infliaciją. Praėjusį mėnesį JAV centrinis bankas paskelbė naują ekonomikos skatinimo etapą (angl. QE3) ir pareiškė, jog supirkinės skolos vertybinių popierių už 40 mlrd. USD kiekvieną mėnesį iki kol pasitaisys padėtis darbo rinkoje. Be to, FED pareiškė, jog išlaikys žemas palūkanų normas iki 2015 metų vidurio. Šiuo metu tikimasi, jog Kinijos vyriausybė imsis ekonomikos skatinimo priemonių, kadangi šalies ekonomikos augimas lėtėja, o Europos centrinis bankas paskelbė planą, kuriame yra taip pat numatytas obligacijų supirkimas. Visa tai augina investuotojų baimes dėl didėsiančios infliacijos ir dauguma investuotojų, norėdami apsaugoti savo kapitalą, renkasi auksą, kaip alternatyvą indėliams ar pinigų laikymą kokia nors valiuta.
Antrasis veiksnys, skatinantis aukso kainos kilimą, yra plintantys streikai Afrikoje. Vienos didžiausių aukso išgavėjų, AngloGold Ashanti Ltd. (AU), kasyklos Pietų Afrikos Respublikoje yra uždarytos nuo rugsėjo mėnesio pabaigos, kadangi didžioji dauguma darbuotojų streikuoja. Vykdoma aukso gavyba šioje šalyje sudarė apie 32% visos AngloGold Ashanti grupės gavybos apimties, o Pietų Afrikos Respublikos regione įmonė turi apie 35 000 darbuotojų.
Didžiausios aukso gavybos kompanijos Barrick Gold Corp. (ABX) ir Kanados Kinross Gold Corp. (K) vadovai pareikšė, jog jų valdomos kompanijos mažins išlaidas naujiems projektams ir sieks aukštesnių pelningumo rodiklių, o ne gavybos apimčių didinimo. Tai bus daroma, vadovams pareiškus, jog investuotojai yra nelinkę skirti lėšų dideliems mažo pelningumo projektams. Tokia situacija lems mažėjančią pasiūlą ir aukso kainos lygio palaikymą.
Prognozės
Deutsche Bank analitikai prognozuoja, jog pirmą 2013 m. pusmetį aukso kaina pasieks 2 113 USD už unciją. Jeigu analitikų prognozės pasitvirtins, tai tikėtinas investicijos prieaugis turėtų būti apie 15%, kadangi šiuo metu aukso kaina svyruoja apie 1788 USD už unciją. Tuo tarpu Nomura banko analitikai šią savaitę pakėlė aukso kainos prognozes 2012 m. pabaigai nuo 1 800 USD už unciją iki 2 000 USD už unciją.
Rugsėjo 10 d. Barrick Gold Corp. (ABX) vadovas Jamie Sokalsky pareiškė, jog per 12 mėn. aukso kaina turėtų pranokti 2 000 USD už unciją, kadangi paklausą kuria pasaulinis valiutų nuvertėjimas, o auksas yra vertinamas, kaip alternatyva valiutoms. AngloGold Ashanti Ltd. (AU) direktorius rugsėjo 11 d. paminėjo, jog pastaruoju metu buvo užsimenama apie valstybių skolos vertybinių popierių parėmimą auksu, ir pareiškė, jog metalo kaina turėtų viršyti1 800 USD už unciją kainos ribą dar iki šių metų pabaigos.
Parengta LHV banko, remiantis viešai prieinama informacija ir užsienio žiniasklaida (Bloomberg.com, Reuters.com, Marketwatch.com, Finance.Yahoo.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.