
Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2012-09-28 16:57.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14996
Politika dažnai lemia ekonominę situaciją šalyje, o lapkričio mėn. vyksiantys JAV prezidento rinkimai daugelį investuotojų priverčia gerai susimąstyti apie investicines galimybes, laimėjus vienam iš kandidatų.
Remiantis naujausių apklausų duomenimis, dabartinis JAV prezidentas Barrack Obama turi didelį šansą pirmauti rinkimuose. Ipsos/Reuters apklausų duomenys rodo, jog B. Obama surinktų 49% rinkėjų balsų, o Mitt Romney surinktų apie 43% balsų. Tuo tarpu dienraščio Washington Post surengtoje apklausoje nurodyta, jog Obama surinktų apie 47%, o Mitt Romney – apie 38%.
Kandidatų į JAV prezidentus politikos skirtumai
JAV prezidento rinkimai įvyks šių metų lapkričio 6 d. Vienas iš kandidatų į šalies prezidento postą yra demokratų partijos narys, dabartinis JAV prezidentas Barack Obama, o pagrindinis jo oponentas – JAV respublikonų partijos kandidatas Mitt Romney.
Demokratų partija yra viena seniausių JAV politinių partijų, kuri palaiko liberalias pozicijas, pasisako už progresyvius mokesčius ir minimalios algos didinimą, tačiau yra linkusi mažinti išlaidas gynybos ir karinėms reikmėms. 2010 m. prezidentas Barack Obama įgyvendino sveikatos apsaugos reformą, kurios metu dauguma JAV gyventojų buvo priversti įsigyti sveikatos apsaugos draudimą. Dauguma demokratų pasisako prieš privataus piliečių gyvenimo reguliavimą. Be to, demokratų partija pasižymi aplinkos apsaugos skatinimu ir Barack Obama valdymo laikotarpiu buvo skatinami atsinaujinančių energijos šaltinių projektai.
Respublikonų partija linkusi palaikyti laisvosios rinkos politiką, žemus mokesčius ir konservatyvią socialinę politiką. Respublikonai taip pat pasisako prieš ženklią ekonomikos priežiūrą, valstybės remiamas socialines programas ir darbuotojų teisių didinimą. Dauguma respublikonų skatina didesnį privataus piliečių gyvenimo reguliavimą ir priešinasi ginklų kontrolės įstatymams. Paskutinės partijos konvencijos metu kandidatu į JAV prezidento postą buvo paskirtas Mitt Romney, kurio agitacinėje kampanijoje vyrauja noras nutraukti Barack Obama įvykdytą sveikatos apsaugos reformą, atšaukti gynybos ir karinių išlaidų mažinimą ir buvo išreikštas noras sumažinti esamus mokesčius.

Prezidento rinkimų ciklo teorija
Bėgant metams ir besikeičiant JAV prezidentams, buvo stengiamasi įžvelgti rinkimų pasekmių dėsningumus akcijų rinkose, kurie leistų padidinti investicijų pelningumą. Akcijų rinkų istorikas Yale Hirsh pastebėjo, jog tam tikras dėsningumas, susijęs su JAV prezidento rinkimais, rengiamais kas ketveri metai, visgi egzistuoja. Ši teorija paremta JAV akcijų rinkos analize nuo 1832 m. iki 2004 m. ir po kurio laiko buvo pavadinta „prezidento rinkimų ciklu“.
Yale Hirsh tyrimo metu buvo nustatyta, jog trečiaisiais metais po rinkimų akcijų indekso kilimo tikimybė buvo didžiausia ir sudarė 94%. Prezidento rinkimų metais metais ši tikimybė buvo 81%, o pirmaisiais ir antraisiais metais po rinkimų – atitinkamai 56% ir 47%. Be to, buvo pastebėta, jog nuo 1965 m. nei viena iš 13 didžiausių JAV akcijų rinkų žemumų nebuvo pasiekta ketvirtais prezidentų valdymo metais, tačiau 9 žemumos buvo pasiektos antraisiais prezidentų valdymo metais.

Tačiau šia teorija nevertėtų pasikliauti aklai, kadangi prezidento rinkimai dažnai gali sutapti su didesnių ekonominių ciklų fazėmis, kai ekonominiai, finansiniai ir kiti veiksniai turi didesnę svarbą ir gali lemti netikėtus ir nenumatytus rinkų svyravimus. Pavyzdžiui, 2008 m. vykusi finansinė krizė ir dabartiniu metu besitęsianti skolų krizė Europoje: 2008 m. JAV akcijų rinka ženkliai krito, nors tai buvo paskutiniai George W. Bush valdymo metai, o 2009 m. pasibaigusi finansinė krizė buvo pirmaisiais Barrack Obama valdymo metais. Taigi matome, jog šią teoriją derėtų vertinti atsargiai ir žiūrėti į šios teorijos parodomus dėsningumus, kaip į tikėtinus, bet ne būtinus.

Investicinės galimybės, susijusios su kandidatų į prezidentus skirtumais
Šiuo metu kova dėl rinkėjų balsų aštrėja ir tiek Barrack Obama, tiek Mitt Romney siekia įtikinti rinkėjus, kad bus geriausias JAV vadovas ir esamas bei būsimas problemas išspręs geriau nei oponentas. Nors kiekvienas kandidatas siekia sumažinti nedarbą šalyje ar paskatinti ekonomikos augimą, kai kuriose srityse oponentų siūlomi sprendimai gerokai išsiskiria ir suteikia progą rinkų dalyviams investuoti į tokius JAV ekonomikos sektorius ar kompanijas, kurie turės geras ateities perspektyvas, vienam ar kitam kandidatui užėmus prezidento postą.
Mitt Romney yra pasakęs, jog nori atšaukti Barrack Obama priimtą Prieinamos sveikatos apsaugos įstatymą (angl. Affordable Healthcare Act), kuris kasmet pamažu yra įgyvendinamas. Šio įstatymo tikslas yra privalomo sveikatos draudimo mokesčio įvedimas, kuris garantuotų sveikatos apsaugą kiekvienam piliečiui. Nors vyrauja prieštaringos nuomonės, tačiau dabartinio JAV prezidento priimta sveikatos apsaugos reforma matoma, kaip neigiamas veiksnys trumpuoju laikotarpiu. Tačiau ilguoju laikotarpiu išaugęs apsidraudusių JAV piliečių skaičius turėtų padidinti sveikatos apsaugos sektoriaus kompanijų pelnus. Jeigu Mitt Romney atšauks sveikatos apsaugos reformą, tai galėtų sukelti dar vieną sumaištį šiame sektoriuje. Populiariausi JAV sveikatos apsaugos sektoriaus ETF fondai yra: iShares Dow Jones U.S. Healthcare Providers Index Fund (IHF), Health Care Select Sector SPDR Fund (XLV), Vanguard Health Care Index Fund (VHT).
Mitt Romney taip pat priešinasi gynybos bei karinių išlaidų mažinimui ir siūlo išleisti apie 400 mlrd. USD daugiau JAV kariuomenės stiprinimui nei prezidentas Barack Obama. Šių lėšų panaudojimas gali ženkliai lemti tokių gynybos ir karo pramonės kompanijų rezultatus kaip United Technologies Corp. (UTX), Lockheed Martin Corporation (LMT) ir The Boeing Company (BA). Be to, galima tikėtis šio sektoriaus ETF fondų (ITA,PPA) rezultatų pagerėjimo.
Remiantis New York Times paskelbtais duomenimis, rinkimų kampanijoms Barrack Obama ir Mitt Romney pritraukė atitinkamai 587,7 mln. USD ir 524,2 mln. USD, o iš pritrauktų lėšų išleido atitinkamai 502,8 mln. USD ir 395,1 mln. USD. Kandidatai į prezidentus stengiasi pritraukti kuo didesnį JAV piliečių dėmesį, įgyvendindami tai pasitelkę įvairias žiniasklaidos priemones. Taigi žiniasklaidos bendrovės taip pat turi didelę tikimybę pagerinti savo veiklos rezultatus jau šį ir kitą ketvirtį. Tarp šio sektoriaus bendrovių yra CBS Corp. (CBS), Walt Disney Co. (DIS), News Corp. (NWS) ar Time Warner (TWX). Investuotojams, kurie nori investuoti į kelias šio sektoriaus kompanijas iš karto, galima rinktis PowerShares Dynamic Media (PBS).
Taigi kiekvienas investuotojas turėtų atsižvelgti į JAV prezidentų rinkimų tikėtinus rezultatus ir įvertinti rizikas bei galimybes, investuojant į tam tikras JAV ekonomikos šakas, kadangi galimas vykdomos politikos pasikeitimas gali ženkliai nulemti kompanijų rezultatus.
Parengta LHV banko, remiantis viešai prieinama informacija ir užsienio žiniasklaida (Bloomberg.com, CNBC.com, Marketowl.com, Britannica.com, Seekingalpha.com, Elections.nytimes.com, Fidelity.com, Csmonitor.com, ipsos-na.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.