
Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-09-24 10:34.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14948
Penktadienį JAV akcijų indeksai svyravo be aiškios krypties. Pagrindiniai akcijų indeksai prekybos sesijos metu kilo paskatinti sėkmingo „iPhone 5“ išmaniojo telefono pardavimų starto ir naujienų iš Ispanijos. Vis dėlto, investuotojai prekybos pabaigoje buvo linkę pardavinėti akcijas. Dow Jones Industrial Average akcijų indeksas prekybą baigė kritęs 0,13 proc. Standard & Poor’s 500 indekso reikšmė beveik nepasikeitė, o Nasdaq Composite indekso reikšmė kilo 0,13 proc.
Penktadienį JAV bei kitų šalių parduotuvėse startavo naujasis „Apple Inc.“ išmanusis telefonas „iPhone 5“ ir tai paskatino beveik 1 proc. bendrovės akcijų brangimą. Investuotojai daug dėmesio skyrė ir telekomunikacijų bendrovėms. Pavyzdžiui, „AT&T Inc.” akcijos brango daugiau kaip 1 proc., o „MetroPCS Communications Inc.” akcijų kaina šoktelėjo net 5 proc. ir tai buvo labiausiai brangusi akcija Standard & Poor’s 500 akcijų indekse.
Vakarų Europa
Praėjusią savaitę Vakarų Europos akcijų kainos padidėjo, tačiau nedaug. Stoxx Europe 600 indeksas paaugo 0,1 proc., o nuo birželio 4 d., kai rinką pasiekė žinią, kad Europos centrinis bankas (ECB) darys viską eurui išsaugoti, indeksas yra padidėjęs 18 proc. Penktadienį rinkos dalyvių nuotaikas vėl palaikė ne ženklai iš realios ekonomikos, bet viltys, kad Ispanija kreipsis ir gaus finansinę bendrijos pagalbą. Tačiau šalies ministro pirmininko pavaduotoja teigė, kad Europos komisijos bus tik teiraujamasi galimos finansinės pagalbos sąlygų. Nepaisant to, penktadienį euro zonos bankų akcijų indeksas kilo 2,4 proc. vedamas Ispanijos bankų „BBVA“ ir „Santander“.
Kol kas rinkos dalyviai yra atsargūs, svarstydami koks tolesnis akcijų rinkos potencialas. Viena vertus, viliamasi, kad ECB obligacijų supirkimas teigiamai paveiks ir kitų turto klasių vertę. Kita vertus, ekonominiai rodikliai kol kas nesudaro sąlygų optimistiškai vertinti ekonomikos būklės. Kaip tik šįryt ateities sandoriai rodo investuotojų nuotaikas bekrypstant neigiama linkme, o viršų ima nerimas dėl pasaulio ekonomikos būklės.
Azija
Azijos rinkose savaitė prasidėjo niūriai. Beveik visų pagrindinių indeksų reikšmės krito, nors smukimas nebuvo žymus. Vienintelis Šanchajaus CSI 300 indeksas kilo 0,16 proc. Labiausiai smuko Japonijos Nikkei 225 indeksas - 0,57 proc. Investuotojai vis dar nerimauja dėl besitęsiančių ginčų tarp Japonijos ir Kinijos, po to kai Japonijos ministras pirmininkas pareiškė, kad tolimesni protestai gali pakenkti Kinijos ekonomikos būklei. Šie įvykiai labiausiai smogė Japonijos plieno gamintojams, kurių akcijos šiandien pigo daugiausiai. „JFE Holdings Inc.“ akcijų kainos krito 4,4 proc., o „Sumitomo Metal Industries Ltd.“ susitraukė 4,8 proc. Kitose regiono biržose plieno gamintojai taip pat nukentėjo, tačiau mažiau. Su žaliavų rinka susijusios įmonės tai pat atrodė prastokai. „China Petroleum & Chemical Corp.“ akcijos smuko 1,1 proc., o „PetroChina Co.“ – 1 proc. Tarp teigiamai pasirodžiusių bendrovių atsidūrė „KDDI Corp.“, kurios akcijų kaina padidėjo 3,3 proc., bei „China Unicom Ltd.“, kurios akcijos brango 1,21 proc.
Baltijos šalys
Penktadienį prekyba Baltijos šalių akcijų biržose buvo labai neaktyvi. Vilniaus biržoje aktyviausiai prekiauta „Agrowill Group“ ir Ūkio banko akcijomis – kainos nepakito; viso akcijų biržoje perleista už 53 tūkst. eurų. Estijoje populiariausios išliko 2,8 proc. brangusios „Olympic Entertainment Group“ akcijos. „Silvano Fashion Group“ vertybinių popierių kaina koregavosi 0,7 proc.
Lietuvos pramonės produkcijos pardavimo apimtys rugpjūčio mėnesį augo sparčiausiu tempu šiemet. Palyginti su liepa, apimtys išaugo 8,8 proc. Labiausiai padidėjo mašinų ir įrangos remonto bei metalo gaminių pardavimų apimtys.
Žaliavos
Penktadienį po keturias dienas iš eilės trukusio naftos pigimo, kainos šiek tiek pakilo. Investuotojai vylėsi, kad kainų kritimas buvo perdėtas bei pradėjo aktyviau prekiauti. Lapkričio ateities sandoriai taip pat brango po to, kai nuo pirmadienio iki ketvirtadienio kainos buvo sumažėjusios 7,2 proc. Tikėtina, kad naftos kainos gali pradėti kilti, kadangi rinkos dalyvius gali neraminti didesnės infliacijos lūkesčiai dėl JAV centrinio banko programos ekonomikai skatinti bei Europos centrinio banko neterminuotos probleminių valstybių vyriausybės obligacijų supirkimo. Įliejus į rinką papildomų pinigų atsiranda kainų lygio kilimo baimė, kuri gali paskatinti investuotojus ieškoti investicijų su didesne grąža ir todėl aktyviau prekiauti nafta taip didinant jos paklausą bei kartu kainą. „Brent“ naftos lapkričio ateities sandorių kainos Londono „ICE“ biržoje kilo 88 centais iki 110,91 JAV dolerių už barelį.