
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2012-09-08 01:13.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14836
Politiniai sukrėtimai Rusijoje, ekonominė suirutė Kinijoje, sulėtėjimas Brazilijoje - visa tai lemia, jog pagrindinių besivystančių šalių akcijų rinkos demonstruoja prastesnius rezultatus nei išsivysčiusių šalių akcijų rinkos. BRICS, t.y. pagrindinių pasaulio besivystančių rinkų (Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir kartais prie jų yra priskiriamos Pietų Afrikos Respublikos) žvaigždės akivaizdžiai prigeso. Kuo galima paaiškinti tokius įvykius BRICS rinkose?
Kiniški sukrėtimai
Investuotojai taip pat nusivylę Kinija, tačiau dėl šiek tiek kitos priežasties nei Rusija. Šiuo atveju pagrindinį vaidmenį vaidina ekonominiai veiksniai, t.y. nerimas dėl Kinijos ekonomikos sulėtėjimo. Ir jis yra pagrįstas. Per praėjusį ketvirtį Kinijos bendrasis vidaus produktas ūgtelėjo tik 7,6 procentais, arba lėčiausiai per pastaruosius keliolika metų.
Apie ekonomikos augimo sulėtėjimą liudija tai pat ir kiti rodikliai, t.y. PMI indeksas, prekybos statistika, duomenys apie suvartotą energiją. Šie nuogąstavimai - tai nieko nauja, nes jau beveik metus makroekonominėse analizėse tai yra karšta tema, tuo tarpu Kinijos valdžios atstovai jau senokai skelbė apie tai, jog šalies ekonomika eksporto sąskaita turėtų labiau remtis vidaus vartojimu. Investuotojų nuotaikas neigiamai veikia tai, kad Kinijos ekonomikos augimas silpnėja tuo pačiu metu, kai visa euro zona yra įklimpusi į rimtą skolų krizę, na o ekonomikos atsigavimas Amerikoje prarado tempą.
Blogiausia investuotojams yra tai, jog egzistuoja netikrumas dėl Kinijos valdžios antikrizinių veiksmų. Iki šiol jų reakcija į spekuliacijas apie Kinijos ekonomikos lėtėjimą, nebuvo itin aiški. Tik Kinijos Centrinis bankas sumažino palūkanas ir privalomus rezervų reikalavimus bankams.
„Kiekvieną savaitgalį investuotojai tikisi, kad Kinijos valdžia paskelbs naujas kovos su ekonomikos lėtėjimu priemones. Tačiau visuomet ateina pirmadienis, ir tų veiksmų nėra. Investuotojai yra nusivylę“ - Tanrich Securities kompanijos viceprezidentas Jackson Wong.
Kai kuriems investuotojams tai pat kliūna ir politiniai neramumai Kinijoje. Rudenį per Kinijos komunistų partijos XVIII kongresą turi pasikeisti vadovybė. Dabartinį Kinijos komunistų partijos generalinį sekretorių ir tuo pačiu šalies prezidentą Hu Jintao šiuose dviejuose postuose turėtų pakeisti dabartinis Kinijos viceprezidentas Xi Jinping. Kinijos dabartinį premjerą Wen Jiabao šiame poste ko gero pakeis dabartinis vicepremjeras Li Keqiang. Naujieji Kinijos vadovai tikėtina, jog tęs dabartinę šalies ekonominę politiką, tačiau ne visi yra patenkinti tokiu valdymo pasirinkimu.
Komunistų partijos viduje vyksta politikų ir verslo grupuočių kova, kurios vienas iš pavyzdžių Bo Xilai atvejis. Įspėjimu apie tai, jog verslo ryšiai su komunistų partijos atstovais yra pernelyg stipriai susipynę, tapo neseniai pasibaigęs Gu Kailai, kuri yra Bo Xilai, žinomo komunistų partijos politiko ir buvusio Čongčingo regiono pirmojo sekretoriaus žmona, teismo procesas. Už tai, kad nunuodijo britų verslininką Neil Haywood, Gu buvo nuteista ir jai buvo paskirta mirties bausmė. Prieš tai minėtas britų verslininkas kartu su ja, bei jos vyru Bo Xilai turėjo bendrų reikalų ir interesų, tačiau vėliau kilo konfliktas su šio politiko šeima.
Tad siekiant, kad britų verslininkas Neil Haywood neišduotų šio politikų ir verslo klano paslapčių, jis buvo nužudytas. Prieš tai Bo Xilai sukurdamas vadinamąjį Čongčingo modelį, kuris tapo alternatyva Kinijos socialinės raidos modeliui, įgavo labai didelį populiarumą šioje šalyje. Remiantis jo modeliu, buvo numatyta padidinti socialinę apsaugą, pagerinti viešųjų paslaugų kokybę bei aktyviau kovoti su mafija ir korupcija. Tačiau tiriant nusikaltimą susijusį su britų verslininko Neil Haywood nužudymu, paaiškėjo, kad Bo Xilai panaudojo minėtą modelį tam, kad paslėptų savo verslo imperiją, o kova su korupcija buvo pagrinde naudojama jo politinių priešininkų ir verslo konkurentų naikinimui. Tai pat buvo nustatyta, kad jis galėjo planuoti perversmą šalyje. Todėl jis buvo pašalintas iš pareigų, na o tolesnis jo likimas yra nežinomas.
Tai lėmė, jog iš Kinijos ėmė trauktis kapitalas. Tą rodo netiesioginiai duomenys, tokie kaip Kinijos bankų atlikti užsienio valiutų pardavimai. Vien tik liepą Kinijos bankai pardavė užsienio valiutos grynąją verte už 597 mln. dolerių. Pasak analitikų, tai rodo, jog kapitalas traukiasi iš šalies, na o daugelis kompanijų eksportuojančių prekes, nemaino užsienio dolerinių pajamų į juanius.
Kai kurie dabartinėje painiavoje įžvelgia galimybę, ir tikisi, kad kai nerimas dėl Kinijos ekonomikos sulėtėjimo sumažės, Kinijos aktyvų vertė ir vėl ims didėti.
„Kinijoje nevyksta ekonomikos nusileidimas. Jų ekonomika, palyginus su Amerika ir Europa, vis dar skraido aukštai. Net jei išsipildys pačios pesimistiškiausios prognozės, ir Kinijos ekonomikos augimas sulėtės iki penkių procentų, tai vis tiek bus penkis kart sparčiau nei auga Amerikos ekonomika. Ir toliau perkame Kinijos kompanijų akcijas, ypač susijusias su vartojimo sektoriumi“ - teigė Templeton Emerging Markets Group vadovas Mark Mobius.
Jis mano, kad Kinija ir toliau yra šalis, kurios ekonomika turi didelį potencialą, ir šios šalies svarba, skirtingai nei Rusijos, ir toliau auga. Jo nuomone, kai politiniai neramumai ir baimė dėl ekonomikos sulėtėjimo praeis, ši šalis ir toliau trauks investuotojus.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais