Verslo ir rinkų naujienos » FED vadovas penktadienį neatmetė galimybės papildomai skatinti JAV ekonomiką


Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-09-03 10:28.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14792


Visą savaitę investuotojai susikaupę laukė Beno Bernankės kalbos Jackson Hole simpoziume. FED vadovas neįsipareigojo ir nepaskelbė tikslios datos kada bus vykdoma trečioji JAV ekonomikos skatinimo programa. Tačiau FED neatmeta ekonomikos skatinimo galimybės ir esant būtinybei yra tam pasirengęs. Benas Bernankė savo kalboje išskyrė nedarbą kaip ypatingai opią JAV ekonomikos problemą. Rinka į tokias naujienas reagavo teigiamai nors tik po FED vadovo kalbos pagrindinių JAV indeksų reikšmės mažėjo gana stipriai, bet prekybos sesija pasibaigė teigiamais indeksų pokyčiais: Dow Jones Industrial Average kilo 0,69 proc., S&P 500 – 0,51 proc., ir Nasdaq Composite – 0,6 proc.

Be simpoziumo Jackson Hole, penktadienį buvo paskelbtas Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas, kuris rugpjūtį augo 0,7 punkto nuo 73,6 liepą iki 74,3 rugpjūtį ir buvo didesnis nei tikėtasi.

„Facebook Inc.“ akcijų kaina penktadienį pasiekė naujas žemumas kai „Bank of America Merill Lynch“ ir „BMO Capital Markets“ paskelbė, kad sumažino savo „Facebook Inc.“ rekomendacines kainas.

Vakarų Europa

Penktadienį Vakarų Europos akcijų rinka visgi sulaukė FED vadovo palankių naujienų iš Jackson Hole simpoziumo. Akcijų indeksai dieną baigė padidėję, kai B. Bernankė užsiminė, kad tolesnis ekonomikos skatinimas pinigų politikos priemonėmis yra įmanomas. Šią savaitę – rugsėjo 6 d. – rinkos dalyviai su nekantravimu lauks, kokį sprendimą priims Europos centrinis bankas (ECB).

Ekonominiai rodikliai Europoje penktadienį toliau kėlė nerimą. Nedarbo lygis euro zonoje liepos mėnesį laikėsi ties 11,3 proc. ir buvo didžiausias nuo 1995 metų kai šis rodiklis pradėtas skaičiuoti. Vartotojų kainų indeksas rugpjūtį augo 2,6 proc. metiniu tempu. Daugiau nei tikėtasi (2,5 proc.) ir daugiau nei liepą (2,4 proc.) kainų lygį pakylėjo vėl ėmusios didėti naftos kainos. Tokia rodiklių kryptis rinkoje kelia nerimą dėl gyventojų perkamosios galios, kurią slopina ne tik didelis nedarbas, bet ir kylančios energetinių išteklių kainos.

Šįryt ateities sandoriai rodo investuotojus esant konservatyvius. Kinijos pirkimo vadybininkų apklausos indeksas šįryt parodė toliau mažėjusias gamybos apimtis rugpjūti. Be to, rinkos dalyviai toliau yra atsargūs prieš vyksiantį ketvirtadienį vyksiantį ECB susitikimą.

Azija

Šiandien Azijos akcijų biržose indeksai nerado bendros krypties. Kinijos Shanghai Composite kilo 0,6 proc., Japonijos Nikkei 225 krito 0,5 proc., P. Korėjos Kospi išliko beveik nepakitęs. Kinijos vyriausybės paskelbti duomenys parodė, kad gamybos apimtys šalyje stipriai susitraukė rugpjūtį, tačiau tokie duomenys leidžia tikėtis papildomo ekonomikos skatinimo. Gamybos indeksas susitraukė iki 41 mėnesio žemumų. Ne gamybos pirkimo vadybininkų indeksas kilo 0,7 proc., lyginant su praėjusiu mėnesiu.

“Sharp Corp.” akcijos Japonijoje krito daugiau nei 5 proc. po to, kai kredito reitingų agentūra „Standard&Poor‘s“ sumažino bendrovės kreditingumo reitingą iki spekuliacinio. Jis buvo pakeistas po to, kai Taivano bendrovė atidėjo savo sprendimą investuoti į šią įmonę tolimesniam laikui.

Japonijos maklerio „Nomura Holdings Inc.“ akcijų vertė kilo daugiau 2 proc. po pasirodžiusių pranešimų, kad bendrovė ketina sumažinti išlaidas 1 mlrd. dolerių iki 2014 m. pavasario.

Baltijos šalys

Penktadienį Vilniaus akcijų birža sulaukė didžiausio investuotojų susidomėjimo Baltijos šalyse, apyvarta siekė 450 tūkst. eurų. Indeksas krito 0,5 proc. po nuviliančių finansinių ataskaitų iš „City Service“, „Panevėžio Statybos Tresto“, „Lietuvos dujų“. Taline „Olympic Entertainment Group“ sugrįžo prie 1,40 euro už akciją vertės. Rygoje sulaukėme tiesioginio sandorio „Grindeks“ akcijomis – jos brango 4,5 proc.

Reitingų agentūra „Standard&Poor’s” patvirtino Lietuvos BBB reitingą. Pasak agentūros atstovų, Lietuva įdėjo nemažai pastangų finansams konsoliduoti, o ir toliau tikimasi biudžeto deficito mažėjimo. Šiemet vyriausybės planuose yra pasiekti ne didesnį 3,0 proc. BVP biudžeto deficitą, kuris 2011 metais siekė 5,5 proc.

Estijos finansų ministerija pagerino 2012 metų BVP augimo prognozę nuo 1,7 iki 2,2 proc. Finansų ministerijos vertinimu, vidaus paklausa geriau nei tikėtasi atsveria lėtėjančio eksporto poveikį. Dėl išaugusių naftos kainų buvo padidinta ir šių metų infliacijos prognozė. Ji peržiūrėta nuo 3,3 iki 3,9 proc. Kitąmet tikimasi 3,0 proc. BVP augimo ir 3,5 proc. infliacijos.

Žaliavos

Žaliavų rinka savo augimu aplenkė akcijas bei obligacijas antrą mėnesį iš eilės. The Standard & Poor’s GSCI Total Return indeksas rugpjūtį pakilo 6.4 proc. Labiausiai tokiam šuoliui į viršų darė įtaką sidabro, kakavos bei mazuto brangimas. Taip pat 1,7 proc. atpigęs doleris paskatino žaliavų rinkos indeksus kilti.
Mazutas rugpjūčio mėnesį pabrango 12 proc. Naftos kaina „New York Mercantile“ prekybos biržoje pakilo 9,6 proc. Spalio mėnesio ateities sandoriai prarado 0,5 proc. prieaugio ir kaina sustojo ties 96,01 JAV dolerių už barelį. Atrodo, kad „Goldman Sachs Group Inc.“ rugpjūčio 13 dieną viešai paskelbta prognozė, kurioje buvo teigiama, kad trijų mėnesių bėgyje naftos kaina pakils 19 proc. iki 115 JAV dolerių už barelį, po truputį pildosi. Benzino ateities sandoriai rugpjūčio 27 d. taip pat buvo pabrangę 6,6 proc. ir pasiekę keturių mėnesių aukštumas.

Aukso kaina praeitą mėnesį taip pat kilo 4,5 proc. Tai antras didžiausias mėnesinis augimas po 11 proc. šuolio sausį.