
Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-08-24 11:26.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14734
Ketvirtadienį rinkos nuotaikos buvo negatyvios ir visi pagrindiniai JAV akcijų indeksai krito. Didžiausią kritimą iš pagrindinių JAV indeksų patyrė Dow Jones Industrial Average, kuris mažėjo 0,88 proc. Kiti indeksai taip pat smuko – S&P 500 0,81 proc. ir Nasdaq 0,66 proc. Tokias nuotaikas galima sieti su dvejonėmis dėl trečiojo FED ekonomikos skatinimo plano.
Savaitinis bedarbių paraiškų skaičius buvo didesnis nei tikėtasi ir pasiekė 372 tūkst. Tai yra didžiausias skaičius per penkias pastarąsias savaites ir verčia nuogąstauti, kad situacija JAV darbo rinkoje vis dar negerėja. Nors naujų būstų pardavimai liepą atsigavo, bet žvelgiant iš istorinės perspektyvos išlieka silpni.
Po „Hewlett-Packard Co” generalinės direktorės komentarų apie įmonės ketvirtinius rezultatus bei vis silpnejančią personalinių kompiurerių rinką, įmonės akcijų kaina krito daugiau kaip 8 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų rinkoms vakar buvo nesėkminga diena – atrodo investuotojai vis labiau nusiteikę korekcijai ir pelnų atsiėmimui. Be to, biržose vyrauja vasaros atostogų pasyvumas ir dėl to sumenkusios apyvartos. Rinkos dalyvių gretose vėl užsiminta apie trapią ekonomikos būklę ir lūkesčiai dėl galimos skatinančios pinigų politikos vakar buvo antrame plane. Atsirado abejonių ar Graikijai bus suteikta papildomai laiko reikalingiems pokyčiams padaryti. Kiek pozityvesnės nuotaikos buvo jaučiamos nebent kalnakasybos sektoriuje, kur įmonių akcijos sekė brangusį varį. Pastarojo kainą kėlė lūkesčiai, kad Kinija imsis papildomo ekonomikos skatinimo po to kai pasirodė prasti gamybos pirkimo vadybininkų indekso duomenys.
Vakar pasirodę detalesni Vokietijos II ketv. BVP duomenys atskleidė, kad ekonomika augo vedina eksporto ir namų ūkių vartojimo. BVP augimas II ketv. sulėtėjo nuo 0,5 iki 0,3 proc., o eksportas ir privatus vartojimas atitinkamai augo 2,5 ir 0,4 proc. Vokietija pamažu ima jausti bendrą euro zonos augimo lėtėjimą, tačiau jai tebėra parankios išorinės produkcijos realizavimo rinkos bei dviejų dešimtmečių žemumose besilaikantis nedarbo lygis.
Nors Vokietija – didžiausia euro zonos ekonomika – laikosi santykinai tvirtai, bendros nuotaikos regione toliau slopsta. Euro zonos vartotojų pasitikėjimo rodiklis rugpjūčio mėnesį sumažėjo nuo -21,5 iki -24,6 punkto, palyginti su prognoze, siekusia -22,0.
Šiandien ateities sandoriai rodo tolesnį atsitraukimą rinkoje. Panašu, kad laikas techninei korekcijai jau pribrendo, o nuogąstavimai dėl tolesnio pasaulio ekonomikos augimo slegia bendrą investuotojų nusiteikimą.
Azija
Šiandien Azijos akcijų rinkos patraukė žemyn. Neigiamos nuotaikos persimetė iš JAV – teigiamų ekonominių naujienų trūkumas smukdė investuotojų pasitikėjimą pasaulinės ekonomikos atsigavimu. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 smuko 1 proc., P. Korėjos Kospi krito 0,8 proc., o Kinijos Shanghai Composite – 0,6 proc. Daugiausiai įtakos kritimui turėjo žaliavų bei technologijų kompanijų akcijų kainų mažėjimas.
Technologijų milžinas „Sony Corp.“ prarado 1 proc. savo vertės po to, kai pareiškė, jog ketina atleisti tūkstantį darbuotojų iš „Sony Ericsson“ padalinio. Toliau stebime „Samsung Electronics Co.“ ir „Apple Inc.“ patentų ginčus – Pietų Korėjos teismas nusprendė, kad abi bendrovės neteisėtai naudojo konkurentų patentus, todėl kai kurie šių įmonių produktai bus uždrausti Pietų Korėjoje. Po šio sprendimo P. Korėjos biržoje listinguojamos „Samsung Electronics Co.“ akcijos kaina šovė į viršų 1,82 proc.
Šiandien laukiame Japonijos Centrinio banko valdytojo Masaaki Shirakawa spaudos konferencijos – jos metu gali paaiškėti pinigų politikos bei palūkanų normų pokyčiai, kurie daro stipria įtaką jenos kursui, o kartu ir Japonijos eksportuotojų akcijų vertei.
Baltijos šalys
Vakar matėme neaktyvią, vos 100 tūkst. eurų apyvartos ribą perkopusią, prekybą Vilniaus vertybinių popierių biržoje. Labiausiai brango likvidumu nepasižyminčių kompanijų akcijos – „Gubernija“ ir „Lietuvos Jūrų Laivininkystė“, o daugiau 1 proc. vertės prarado „Ūkio banko“ akcijos. Vilniaus indeksas liko nepakitęs, Rygos bei Talino akcijų indeksai augo apie 0,5 proc. Taline apyvarta perkopė 600 tūkst. eurų, kaip visada aktyviai prekiauta „Silvano Fashion Group“ ir „Tallinna Vesi“ akcijomis. Rygoje apyvarta siekė 25 tūkst. latų, aktyviausiai prekiauta farmacijos bendrovės „Olainfarm“ akcijomis.
Žaliavos
Ketvirtadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito žemiau 96 JAV dolerių už barelį. „Brent“ naftos kaina atsilaikė geriau ir liko mažai pakitusi. Atsižvelgiant į tai, kad akcijų indeksų ir naftos kainų koreliacija pastaruoju metu yra sustiprėjusi, vakar smukus pagrindiniams akcijų indeksams, žemyn patraukė ir naftos kaina. Be to, akivaizdu, kad daugėja investuotojų, siekiančių fiksuoti pelną, uždirbtą po nemenko naftos kainos išaugimo per ankstesnes dienas. Naftos kaina vakar stipriau krito po pranešimo apie labiau nei tikėtasi išaugusį naujų bedarbių paraiškų skaičių JAV. Be to, rinka atsargiai vertina būsimus Vokietijos bei Prancūzijos vadovų susitikimus su Graikijos premjeru. Kaip įprasta, penktadieniais naujienų agentūra „Bloomberg“ skelbia naftos rinkos analitikų apklausos dėl naftos kainos pokyčių per ateinančią savaitę rezultatus. Šįkart 57 proc. apklaustųjų laukia naftos brangimo, 32 proc. brangimo, o likę mano, kad naftos kaina labiau nesikeis. Viena vertus, baiminamasi, kad stiprėjanti tropinė audra „Isakas“ gali smogti Meksikos įlankos pakrantėje esantiems naftos gavybos pajėgumams. Be to, vis dar žaliavų kainą gali palaikyti lūkesčiai dėl galimos naujos FED pinigų politikos programos.