Verslo ir rinkų naujienos » Penktadienį JAV ir Vakarų Europos biržose vyravo optimistinės nuotaikos


Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-07-16 11:02.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14461


Penktadienį JAV investuotojų nuotaikos buvo geresnės nei visas kitas praėjusios savaitės dienas. Pagrindiniai akcijų indeksai kilo daugiau nei 1 proc. S&P 500 indeksas pakilo 1,65 proc., Nasdaq – 1,48 proc., o Dow Jones Industrial – 1,62 proc. Investuotojų nerimą dėl JAV ekonomikos augimo sumažino duomenys apie Kinijos ekonomikos augimą bei paskelbti bankų „J.P. Morgan Chase & Co.“ ir „Wells Fargo & Co.“ rezultatai. Kaip žinia, „J.P. Morgan Chase & Co.“ banką jau gana ilgai slegia problemos, kilusios pagrindiniame investicijų padalinyje. Dėl nesėkmingai atliekamų spekuliacijų skolos vertybiniais popieriais, bankas dar praeitą ketvirtį informavo apie 1 mlrd. JAV dolerių nuostolį. Tačiau laikui bėgant banko nuostoliai didėjo dėl noro kuo greičiau sumažinti nuostolingų vertybinių popierių kiekį portfelyje. Investuotojai spėliojo, kad nuostoliai gali išaugti iki 9 mlrd. JAV dolerių. Penktadienį bankas informavo, kad dėl nesėkmingų investicijų į skolos vertybinius popierius bankas šiais metais jau patyrė 5,8 mlrd. JAV dolerių nuostolių. Vis dėlto, antrojo ketvirčio rezultatai net ir įskaičiavus 4,4 mlrd. JAV dolerių prekybinį nuostolį buvo geresni nei analitikų lūkesčiai. Bankas uždirbo beveik 5 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno. Tokią informaciją rinkos dalyviai priėmė teigiamai, ir po paskelbtų rezultatų banko akcijos kilo 6 proc. Tuo pačiu investuotojai teigiamai vertino Kinijos ekonomikos augimo sulėtėjimą iki 7,6 proc., nepaisant to, kad augimo tempas mažėja jau šeštą ketvirtį iš eilės. Kai kurie rinkos dalyviai spėlioja, kad artimiausiu metu Kinija gali imtis papildomų priemonių skatinti Kinijos ekonomiką.

Vakarų Europa

Penktadienį visų Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės išaugo. Vokiečių DAX indekso reikšmė padidėjo 2,15 proc., prancūzų CAC 40 pakilo 1,46 proc., o Ispanų IBEX 0,52 proc. Akcijų kainų augimą skatino neutralūs Kinijos II ketv. BVP augimo rezultatai, kurie leidžia tikėtis, kad ši šalis imsis skatinamųjų ekonomikos priemonių, o tai būtų palanku Europos valstybių eksportuotojams. Be to, Italija, nepaisant sumažinto kredito reitingo iš „Moody‘s“ nuo A3 iki Baa2, sugebėjo išplatinti 3,5 mlrd. eurų trejų metų trukmės obligacijų emisiją už mažesnę kainą nei ankstesniais kartais. Visgi ilgalaikių obligacijų pajamingumas penktadienį nekrito. Italijos ekonomikos ministras savaitgalį kalbėjo, kad šalis per penkerius metus ketina sumažinti skolos lygį 20 proc. iš lėšų, gautų pardavus valstybei priklausantį turtą.

Iš didžiausius pokyčius parodžiusių akcijų išsiskyrė automobilių gamintojos „Peugeot“ akcijos, kurios atpigo 7,7 proc. Kaina krito po ketvirtadieninio pranešimo apie planus po daugiau nei 20 metų uždaryti vieną gamyklą Prancūzijoje ir sumažinti grupės darbuotojų skaičių 6,7 proc. Be to, „Moody‘s“ nusprendė peržiūrėti šios bendrovės kredito reitingą. Taip pat daug dėmesio sulaukė ir Norvegų draudimo bendrovė „Storebrand“, kurios akcijos pabrango 8,2 proc. Bendrovės atstovai teigė, kad įmonei nereiks leisti naujos akcijų emisijos ir jai užteks kapitalo patenkinti griežtesnius reikalavimus, taikomus nuo 2014 m. Tiesa, įmonė ketina sumažinti veiklos sąnaudas 66 mln. JAV dolerių per metus.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indekso pasuko skirtingomis kryptimis. Pietų Korėjo ir Honkongo akcijų indeksų reikšmės nežymiai kilo, tuo tarpu Kinijos akcijų indeksas CSI 300 krito daugiau kaip pusantro procento. Kinijos premjero Wen Jiabao komentarai suteikė vilties, kad Kinijos vyriausybė artimiausiu metu gali imtis naujų ekonomikos skatinimo priemonių. Vis dėlto, investuotojus turėtų neraminti pradėti skelbti II ketv. įmonių finansiniai rezultatai. 21 į MSCI Asia Pacific indeksą įtraukta bendrovė jau skelbė finansinius rezultatus ir tik devynių įmonių finansiniai rezultatai viršijo analitikų lūkesčius.

Didelio investuotojų spaudimo sulaukė bendrovės, kurios pranešė paskelbsiančios prastesnius finansinius rezultatus. „Suning Appliance Co.“ akcijos pigo 9 proc., o „ZTE Corp.“ akcijų kaina sumažėjo 15,5 proc. Abi įmonės pranešė, kad pirmo pusmečio pelnai bus žymiai mažesni nei tikėtasi.

Baltijos šalys

Penktadienį Vilniaus akcijų biržos indekso reikšmė padidėjo 0,33 proc. Bendra akcijų apyvarta siekė 88,9 tūkst. eurų ir buvo mažesnė nei ankstesnes dvi dienas. Didžiausia prekybos apyvarta išsiskyrė „TEO LT“ akcijos, kuriomis suprekiauta už 30,7 tūkst. eurų ir tai sudarė 35 proc. visos prekybos apyvartos. Akcijos brango ir jų kaina priartėjo prie pasibaigusio savanoriško oficialaus pasiūlymo kainos. Kilo ir „Sanito“ akcijų kaina, bet sandoris sudarytas mokant 9,5 euro už akciją - žemiau nei privalomo akcijų išpirkimo kaina, siekianti 10,06 euro. Likę „Sanito“ akcininkai, matyt, darosi neramūs, nesulaukdami teismo sprendimo privalomai nurašyti akcijas ir už tai gauti minėtus 10,06 euro už akcijas. Šią savaitę aktyvumas turėtų būti kiek didesnis, nes sulauksime pirmųjų bendrovių II ketv. finansinių rezultatų. „TEO LT“ juos skelbs ateinantį antradienį, o Šiaulių bankas ketvirtadienį. Taline ir penktadienį apyvarta buvo ganėtinai maža – sudaryta sandorių vos už 177,1 tūkst. eurų. Keturios bendrovės – „Silvano Fashion Group“, „Tallinna Vesi“, „Harju Elekter“ ir „Tallink Group“ pasižymėjo artima 30 tūkst. eurų apyvarta. Rygos akcijų biržos indekso reikšmė šoktelėjo daugiausiai iš Baltijos šalių indeksų. Brangos šešios, o pigo dvi akcijos. Didžiausią apyvartą pasiekė „Latvijas Gaze“ akcijos, kuriomis suprekiauta už 19,8 tūkst. latų. Kiek daugiau prekiauta „Grindeks“ ir „SAF Tehnika“ akcijomis.

Žaliavos

Paskutinę praėjusios savaitės dieną „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje išaugo 1 JAV doleriu iki 87,1 JAV dolerių už barelį ir tai buvo trečia kainos didėjimo diena. Rinkoje dominavo ketvirtadienio vakaro naujienos, kai B.Obamos administracija sustiprino sankcijas su Iranu bendradarbiaujančiomis bendrovėmis ir į juodąjį sąrašą įtraukė nemažai finansinių institucijų bei laivybos bendrovių, kurios padeda Iranui apeiti draudimą eksportuoti žaliavinę naftą į Europos sąjungos valstybes. Prognozuojama, kad šios priemonės gali iš tikro sumažinti realųjį Irano naftos eksportą 1 mln. barelių per dieną, o tai jau yra didelis ir reikšmingas kiekis. Reiktų pastebėti tai, kad savaitgalį pranešta, kad Jungtiniai Arabų Emyratai atidarė naują naftotiekį, kuris veda į Fujairah uostą, esantį prie Indijos vandenyno ir leidžiantį šaliai sumažinti naftos gabenimą Hormuzo sąsiauriu, kuris yra tapęs nesantaikos židiniu bei didžiausiu pavojumi, jeigu kiltų konfliktas tarp JAV ir Irano. Kainą penktadienį palaikė ir nerimas dėl Šiaurės jūroje sumažėjusios naftos gavybos, kuri rugpjūčio mėn. sumažins naftos pristatymą iš gavybos vietų iki žemiausio lygio šiais metais. Naftos rinkos dalyviai neutraliai sutiko Kinijos II ketv. BVP augimo 7,6 proc. paskelbimą. Tiesa, nuotaikas blogino prastesni nei laukta makroekonominiai rodikliai iš JAV.