
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2012-06-15 19:52.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14276
Kaip visi žinote, birželio septynioliktą dieną Graikijoje įvyks labai svarbūs pakartotiniai parlamento rinkimai. Žiniasklaidos atstovė Bloomberg nusprendė padėti išsigandusiems dėl galimo Graikijos pasitraukimo iš euro zonos ir paruošė atsakymus į pagrindinius klausimus susijusius su Grexit. Taigi, susipažinkime artimiau su tais klausimais ir atsakymais.
Kaip elgėsi rinkos po prieš tai įvykusių rinkimų, kurie buvo surengti gegužės 6 dieną?
Nuo to laiko Graikijos akcijų rinkos pagrindinis indeksas ATHEX Composite prarado net 27 procentus savo vertės, tuo tarpu Stoxx Europe 600 indekso vertė per minimą laikotarpį sumažėjo septyniais procentais. Didėja spekuliacijos, jog Graikija pasitrauks iš euro zonos. Remiantis Intradate kompanijos duomenimis, šio mėnesio pradžioje tikimybė, jog iki šių metų galo euro zona iširs, padidėjo iki 39,4 procentų, kai gegužės pradžioje ji dar siekė tik 22 procentus. Tuo tarpu tikimybė, kad euro zona iširs iki 2013 metų galo, šoktelėjo iki 57,6 procentų.
Kas įvyks iškart po to, kai bus paskelbti rinkimų rezultatai?
Remiantis Graikijos Konstitucija, jeigu nepavyks suformuoti koaliciją, tuomet šalies prezidentas privalo paskirti nacionalinės vienybės vyriausybę, o jeigu tai nepavyksta, tuomet turi pasirašyti potvarkį, dėl naujų rinkimų rengimo. Būtent tai ir įvyko po gegužės šeštosios rinkimų.
Kokie yra galimi balsavimo rezultatai?
Credit Suisse banko atstovų nuomone, yra trys labiausiai tikėtini rinkimų rezultatai:
Pro euro koalicija (tikimybė 40 procentų). Tai gali atnešti sėkmę persiderant su Europos sąjunga ir Tarptautiniu Valiutos Fondu dėl sutarties, be to toliau gali būti teikiama parama;
Anti pagalbos koalicija (tikimybė 40 procentų). Priklausomai nuo to, ant kiek konfliktiškai derybose bus nusiteikusi naujoji vyriausybė, tai gali privesti prie Graikijos pasitraukimo iš euro zonos;
Aklavietė. Po tarptautinių partnerių spaudimo gali susikurti nacionalinės vienybės koalicija. Nors pakartotinės derybos dėl paramos skyrimo sąlygų ir gali būti sėkmingos, tačiau jų įgyvendinimas gali būti sudėtingas.
Ko nori graikai?
Remiantis gegužės 31 diena atlikta apklausa, pakartotiniuose rinkimuose galime tikėtis faktiškai to pačio rezultato, kaip ir per pirmus rinkimus: Naujoji demokratija gali gauti 23,9 procentus balsų, Syriza - 22,5 procentus, na o socialistų partija PASOK per rinkimus gali tikėtis gauti 12,6 procentus balsų. Išsilaikymo euro zonoje klausimu Graikijos piliečių nuomonė yra skirtinga. Jeigu reikėtų įgyvendinti Europos sąjungos primestą taupymo ir reformų planą, tuomet net 49,6 procentai pasisako prieš pasilikimą euro zonoje. Už pasilikimą euro zonoje, net ir tuo atveju jeigu reiks įgyvendinti griežtas taupymo programas, pasisako 42,2 procentai respondentų.
Kas įvyks po vyriausybės suformavimo?
Goldman Sachs mato tris galimybes:
Lėta kova (labiausiai tikėtina), Graikija norės likti euro zonoje, tačiau nesutiks su besąlygišku reformų programos įvedimu. Labiausiai tikėtina pasekmė, jog trijulė sustabdys paskolų dalių pervedimą, nors bankai ir toliau gaus paramą iš Europos Centrinio banko, nebent politikai nuspręstų kitaip. Graikijos išlikimas euro zonoje, esant grėsmei būti iš jos išmestai, priklauso nuo jos sugebėjimų prisitaikyti prie naujų reikalavimų;
Lėtas pasitraukimas (mažai tikėtina), Graikija iš euro zonos bus pašalinta tada, kai kiti šios zonos nariai sukurs ugniasienę nuo galimų neigiamų pasekmių iš zonos pasitraukus Graikijai. Kadangi nėra teisinių priemonių pašalinti narį iš zonos, tai gali būti padaryti nutraukus mokėjimus iš Europos Centrinio banko šaltinių;
Greitas išėjimas (mažiausiai tikėtinas), Graikija pasitraukia iš euro zonos ir įsiveda naują valiutą. Staigus pasitraukimas nesuteiktų laiko kitoms šalims pasiruošti atitinkamus apsauginius mechanizmus, kas galėtų privesti prie visiško euro zonos žlugimo.
Kiek reikia laiko Graikijai, kad ji paruoštų viską greitam pasitraukimui?
Remiantis Bloomberg apklaustais ekonomistais, darant prielaidą, kad Graikija tokį sprendimą priimtų besibaigiant penktadienio valiutų prekybai Niujorke, ji savo piniginių santykių sutvarkymui turėtų 46 valandas. Per šį laiką politikai gali atlikti bankrotą, sukurti bankų rekapitalizavimo planą, sustabdyti kapitalo nutekėjimą ir rasti būdą, kuo galėtų pakeisti Europos lėšas.
Kiek gali būti verta nauja Graikijos valiuta?
Pasak Nomura banko atstovų, nauja valiuta galėtų nuvertėti nuo 50 iki 60 procentų. Nacionalinis Graikijos bankas teigia, kad naujoji valiuta galėtų nuvertėti net apie 65 procentus. Gyventojų pajamos euro atžvilgiu nuvertėtų nemažiau kaip 55 procentais. Ekonomikos nuosmukis pagilėtų iki maždaug 22 procentų, bedarbystė pakiltų iki 34 procentų, na o infliacijos lygis sudarytų net virš trisdešimt procentų.
Ar gali būti tai pat blogai kaip ir po Lehman Brothers banko žlugimo 2008 metais?
Siekiant užtikrinti karantino laikotarpį Graikijai, daug kas priklauso nuo euro zonos šalių finansavimo galimybių. Kalifornijos universiteto profesorius Barry Eichengreen perspėja, kad jeigu nebus padaryta pakankamai daug, tuomet visko gali nutikti.
Bank of America banko strategai mano, kad po Graikijos pasitraukimo, dėl recesijos euro zonos bendrasis vidaus produktas gali nusmukti mažiausiai keturiais procentais, ir tai galima lyginti su tuo nuosmukiu, kuris buvo po Lehman Brothers banko žlugimo.
Ką gali padaryti politikai, kad būtų užkirstas kelias euro zonos iširimui?
Morgan Stanley banko specialistai mano, jog egzistuoja 35 procentų tikimybė, kad iki kitų metų pabaigos euro zona suskils. Jie siūlo penkis galimus veiksmus, kurie apribotų skilimą.
Trumpalaikiame laikotarpyje:
Agresyvi Europos Centrinio banko veikla. Potencialios priemonės tai ilgalaikės refinansavimo operacijos su ilgesniu laikotarpiu, sąlygų palengvinimas norint bankams gauti finansinę pagalbą iš Centrinio banko, didelės apimties valstybinių ir privačių obligacijų supirkimai;
Bankų rekapitalizavimas naudojant Europos finansinio stabilumo instrumentus ir Europos stabilumo mechanizmą.
Ilgalaikiame laikotarpyje:
Federalinio indėlių garantijų plano sukūrimas;
Fiskalinė sąjunga;
Europos Centrinis bankas turėtų tapti oficialiu euro zonos šalių paskutinės galimybės skolintoju.
Ar yra alternatyva visiškam Graikijos pasitraukimui iš euro zonos?
Deutsche Bank analitikų nuomone, trijulė galėtų sustabdyti pervedimus Graikijai, jei ji atsisakytų įgyvendinti reformas. Esant tokiai situacijai, Graikija galėtų įvesti geuro valiuta, kuri funkcionuotų lygiagrečiai su euru, ir tokiu būdu šalies vyriausybė galėtų susidoroti su uždelstų mokėjimų problema.
Šis sprendimas leistų Graikijai atlikti devalvaciją be oficialaus pasitraukimo iš euro zonos ir tuo pačiu ši šalis išsaugotų galimybę ateityje grįžti į šią zoną.
Ko nori Europos lyderiai?
Europos politikai sako, jog jie nori, kad Graikija liktų euro zonoje, tačiau tuo pačiu pabrėžia, jog ši šalis negali būti verčiama likti šioje zonoje, jei rinkėjai atmes taupymo planą. Vokietijos finansų ministras Wolfgang Schaeuble gegužės pradžioje teigė, jog šiuo metu euro zona yra geriau, nei buvo prieš metus, pasirengusi galimam Graikijos pasitraukimui.