Verslo ir rinkų naujienos » „Alpari FS“: kaip Graikijos pasitraukimas atsilieptų eurui


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2012-06-12 10:39.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14242


Graikijai atsidūrus daugybės politinių ir ekonominių debatų, vykstančių visoje Europoje, dėmesio centre, vienas iš sparčiausiai augančių forex prekybos internete paslaugų tiekėjų „Alpari Financial Services“ Ltd (toliau „Alpari FS“) aptaria, kokį poveikį valiutų rinkai turėjo Graikijoje vykę rinkimai bei kokios yra galimos Graikijos išstojimo iš euro zonos pasekmės.

Dar prieš 2012 m. gegužės 6 d. Graikijoje vykusius rinkimus, investuotojų baimė privedė prie dramatiškos euro kurso smukimo žemyn pradžios. Tai taip pat buvo ženklas to, kas nutiko po rinkimų. Nė vienai partijai nesurinkus absoliučios balsų daugumos, rinkimų rezultatai rinkose suformavo netikrumo ir baimės kupiną atmosferą, kuri smukdė investuotojų pasitikėjimą ir lėmė EUR/USD kritimą.

Laikui bėgant, vienas po kito ir galiausiai nei vienas iš Graikijos partijų lyderių nesugebėjo suformuoti koalicinės vyriausybės. Tai smarkiai atsiliepė eurui, kurio kursas, kasdien pasiekdamas vis naujas žemumas, gegužės 23 d. dolerio atžvilgiu nukrito iki žemiausio 22 mėnesių lygio (ši riba pasistūmėjo dar žemiau, kai, investuotojams praradus pasitikėjimą Ispanijos vyriausybės gebėjimu suvaldyti bankų krizę, birželio 1 d. euras nusirito iki 1,2287 dolerio). Politinis netikrumas dėl Graikijos ir mažėjantis investuotojų pasitikėjimas tuo, kaip Ispanijos vyriausybė tvarkosi su sunkia situacija savo bankininkystės sektoriuje, susilpnino euro statusą ir padidino saugių investicijų paklausą. Dėl to doleris tapo labiausiai perkama valiuta rinkoje. Euro nestabilumo pasekmės smarkiai paveikė kitas pagrindines valiutas, tokias kaip Jungtinės Karalystės svaras sterlingų, kuris kelias pastarąsias savaites dolerio atžvilgiu smuko kartu su euru ir prarado pozicijas varžytinėse su doleriu, tapusiu saugumo garantu.

„Graikijai palikus euro zoną, euras valiutų rinkoje nukristų iki 1,20 dolerio. Tačiau būtų paranku sulaukti naujų EUR/USD aukštumų tam, kad krentantis euras ne iš karto nusiristų iki tragiškų žemumų. Vis dėlto, Graikijos pasitraukimo iš euro zonos atveju, daugiausia reikšmės turės ne tik tai, kad euras smarkiai nuvertės, tačiau ir tai, kad Europa gali susidurti su milijardais dolerių rizikingų aktyvų. Ypač didelį rūpestį kelia bankų aktyvai. Baimė, jog dėl šios rizikos kuris nors iš bankų gali bankrutuoti, ir yra ta priežastis, dėl kurios keli iš jų pastarosiomis savaitėmis buvo nacionalizuoti. Jei euras nukris iki 1,20 dolerio, Europa gali tikėtis pakartotinės recesijos“, – galimas pasekmes eurui ir ES, jei Graikija iš tiesų išstotų iš euro zonos, nagrinėja „Alpari FS“ pardavimų vadovas Peter Leonidou.

Vis dėlto Graikijos pasitraukimo pasekmės gali būti įvairios ne tik pačiai valiutai, bet ir visai Europos Sąjungai.

„Europos Sąjungai tai reikštų, kad durys euro zonos palikimui būtų atvertos ir kitoms Europos šalims, tokioms kaip Ispanija ir Italija, – tai sukeltų pražūtingą domino efektą, kuris gali pakenkti likusioms euro zonos šalims ir bankams, valstybėms bei įmonėms visame pasaulyje. Valiuta rinkose gali prarasti vertę, taip apsunkindama tarptautinę prekybą, taip pat silpnesnes ekonomikas įstumdama į recesiją. Doleris greičiausiai galėtų tapti valiutų rinkų lyderiu, o tai gali baigtis kitų pagrindinių valiutų devalvacija ir pusiausvyros rinkose suardymu“, – aiškina Peter Leonidou. – „Aišku viena: birželio 17 d. Graikijoje vyksiantys rinkimai bus kitas reikšmingas posūkis euro istorijoje.“