Verslo ir rinkų naujienos » Baltijos įmonių 2012 m. I ketv. rezultatų apžvalga


Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-06-11 14:07.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14233


Baltijos šalių bendrovių 2012 m. I ketv. finansiniai rezultatai nebebuvo vienareikšmiškai džiuginantys. Nors visose trijose šalyse įmonių pajamų metinis pokytis išliko teigiamas, pelningumo pokyčiai išsiskyrė. Daugiau Lietuvos listinguojamų bendrovių pelnus pablogino nei pagerino. Estijos bendrovės parodė priešingą situaciją – net devynių įmonių pelno rezultatai pagerėjo ir tik keturių suprastėjo. Latvijos bendrovių rezultatą reiktų vertinti neutraliai – padėtis išliko ganėtinai nebloga, tačiau pelningumo mažėjimas taip pat stebimas. Kaip visada rezultatus iškreipė vienkartiniai kai kurių bendrovių pelnai (pvz., „Linas Agro Group“) ar nuostoliai (Ūkio bankas), tačiau bendros įmonių tendencijos išliko panašios į ekonomikų raidos pokyčius.

Bendrovių, kurių akcijos listinguojamos Lietuvos vertybinių popierių biržoje, 2012 m. I ketv. rezultatai nebuvo labai džiuginantys – kaip ir laukta, pajamų augimas sulėtėjo iki 2,8 proc., o metinis pelno pokytis ir vėl buvo neigiamas. Iš 32-ų į skaičiavimus įtrauktų bendrovių tik 12-a sugebėjo pagerinti savo grynąjį pelną. Ankstesniais ketvirčiais šis santykis buvo geresnis. 2012 m. I ketv. nuostolingai dirbo trylika bendrovių. Prieš metus nuostolių buvo patyrusios vienuolika bendrovių. Labiausiai prie bendro grynojo pelno rezultato IV ketv. prisidėjo „Linas Agro Group“ (56 mln. Lt), „TEO LT“ (37,1 mln. Lt) ir „Lietuvos dujos“ (30,7 mln. Lt). Pirmosios bendrovės grynasis pelnas išsiskyrė dėl užbaigto antrinės bendrovės „UkrAgro NPK“ akcijų pardavimo. „TEO LT“ pelnas išliko mažai pasikeitęs, o „Lietuvos dujų“ krito net 48% dėl nuostolingo gamtinių dujų tiekimo buitiniams vartotojams bei mažesnių transportavimo apimčių. Daugiausia pajamas Lietuvoje išaugino „Agrowill Group“ (+33 proc.) ir „Apranga“ (+26 proc.). Labiausiai krito „Limarko laivininkystės kompanijos“ (-39 proc.) ir „Linas Agro Group“ (-39%) pajamos.

Latvijos listinguojamų bendrovių grynasis pelnas suprastėjo.
Visgi pardavimo pajamų ir EBITDA augimas išlaikė ganėtinai neblogą augimo tempą, o tai reiktų vertinti kaip pakankamai neblogų tendencijų tęsinį. Grynuosius nuostolius daugiausia lėmė „Latvijas Kugnieciba“ vienkartiniai nepiniginiai nuostoliai. Iš dešimties į skaičiavimus įtrauktų bendrovių, šešių grynasis pelnas sumažėjo, o keturių išaugo. Nuostolingai dirbo trys bendrovės arba viena daugiau nei I ketv., bet tiek pat kiek ir 2011 m. IV ketv. Labiausiai pajamas per metus Latvijoje išaugino „Rigas kubu buvetava“ (+155 proc.) bei „Olainfarm“ (+48 proc.). Daugiausia krito „SAF Tehnika“ bei „Liepajas Metalurgs“ pajamos, atitinkamai 23 proc. ir 21 proc. Eilinį ketvirtį stipriausią pelno augimą pademonstravo vaistų gamintojas „Olainfarm“ (+48 proc.) dar kartą pasiekęs ketvirčio pelno rekordą.

Estijoje listinguojamų bendrovių rezultatai vėl pradžiugino. Nors bendras bendrovių grynasis rezultatas buvo neigiamas, nuostolis buvo mažesnis nei prieš metus. Džiugu tai, kad pajamų augimas buvo didesnis už EBITDA padidėjimą. Grynojo pelno rezultatą 2012 m. I ketv. pagerino devynios bendrovės, o sumažino keturios. Nuostolingai dirbusių bendrovių buvo penkios, arba viena mažiau nei prieš metus. „Merko Ehitus“ tapo ta bendrove, kuri 2012 m. I ketv. vėl dirbo pelningai. Labiausiai prie bendro nuostolio prisidėjo „Tallink Grupp“ rezultatai. Bendrovei I ketv. yra tradiciškai prasčiausias, tad jis nutempia ir suminį bendrovių grynojo pelno rodiklį. Augančiu pelnu labiausiai nudžiugino „Olympic Entertainment Group“ (+25 kartai) ir „Harju Elekter“ (+225 proc.). Beje, labiausiai pajamas išaugino statybų bendrovės „Merko Ehitus“ (83 proc.) ir „Nordecon“ (+27 proc.).

Lūkesčiai dėl 2012 m. I ketv. lieka neutralūs. Pagrindinės eksporto partnerės nerodo džiugų pokyčių, o vidaus vartojimas, nors ir sustiprėjęs, neturėtų leisti bendriems bendrovių rezultatams būti ženkliai geresniems nei prieš metus. Tad veikiausiai pajamų augimas II ketv. išliks teigiamas, tačiau nelabai didelis. EBITDA ir grynasis pelnas gali būti šiek tiek mažesnis nei prieš metus.

Džiuginantys rezultatai

„Apranga“ (APG1L, mažmeninė prekyba) 2012 m. I ketv. dar kartą investuotojus pamalonino puikiais rezultatais. Bendrovės konsoliduotos pajamos šoktelėjo 26,4 proc., o EBITDA išaugo net 62,1 proc. Akivaizdu, kad bendrovė ir toliau beveik idealiai naudojasi šiek tiek atsigavusia mažmeninės prekybos rinka bei savo kone vienvaldžiu dominavimu prekybos drabužiais rinkoje. 2012 m. I ketv. „Apranga“ pradėjo aktyvesnį senų parduotuvių atnaujinimą bei naujų atidarymą. Per I ketv. parduotuvių skaičius padidėjo nuo 121 iki 126. Jau dabar, žinant bendrovės gegužės pardavimus, galima teigti, kad ir II ketv. finansiniai rezultatai bus taip pat geresni nei praėjusiais metais.

„Olainfarm“ (OLF1R, farmacija) pasiekė dar vieną rekordinį grynąjį ketvirčio pelną. Bendrovė per 2012 m. I ketv. uždirbo 2,4 mln. latų, arba 39,6 proc. daugiau nei prieš metus. Pelną labiausiai didino 47,5 proc. padidėjusios pardavimų pajamos. Reiktų atkreipti dėmesį, kad prie pajamų augimo nemažai prisidėjo įsigytų vaistinių tinklo rezultatų konsolidavimas. Atmetus vaistinių segmento pajamas, realus vaistų bei cheminių produktų gamybos augimas sudarė 28 proc. Vaistinių segmentas prie grupės pelno augimo prisidėjimo nežymiai – segmento grynasis pelnas sudarė 175,5 tūkst. latų. 2012 m. II ketv. pajamų sulėtės, tad ir rekordinio pelno pasiekti bent šį kartą nebepavyks.

„Linas Agro group“ (LNA1L, žemės ūkis)
rezultatai nebuvo netikėti, tačiau jų negalima nepriskirti džiuginančių rezultatų grupei. 2011/2012 m. III ketv. bendrovė užbaigė ukrainiečių bendrovės „UkrAgro NPK“ akcijų pardavimą. Akcijų paketas buvo įvertintas 90,8 mln. Lt, o gautas pelnas iš jo pardavimo prieš mokesčius sudarė 64,3 mln. Lt. Pagrindinė veikla taip pat sekėsi geriau. Bendrovės EBITDA praėjusį ketvirtį siekė 5,2 mln. Lt ir buvo 5,2 kartų didesnė nei prieš metus. Vėl teigiamus rezultatus pademonstravo dvi pagrindinės veiklos – prekyba grūdais ir aliejinėmis sėklomis bei prekyba žaliava pašarams. 2011/2012 IV ketv. rezultatai veikiausiai bus geresni nei prieš metus net ir atsižvelgus į tai, kad bendrovės rezultatai iš trąšų prekybos bus daug kuklesni nei prieš metus. Reiktų atsiminti, kad praėjusių finansinių metų II ketv. iš prekybos grūdais ir aliejinėmis sėklomis buvo patirta net 17,7 mln. Lt veiklos nuostolio, o tokių nuostolių šių metų II ketv. neturėtų būti.

„Klaipėdos nafta“ (KNF1L, transportavimas) paskelbė dar vieną labai neblogą ketvirčio rezultatą. Bendrovės pajamos I ketv. augo 13,3 proc., o EBITDA padidėjo 21,1 proc. Pajamas augino tiek taikyti aukštesni krovos tarifai, tiek ir pajamos už naftos produktų likučių tvarkymą. Beje, įdomu tai, kad pardavimo savikaina netgi sumažėjo – išaugusias sąnaudas gamtinėms dujoms pirkti atsvėrė geležinkelio paslaugų sąnaudų sumažėjimas. Įmonės grynieji pinigai iš pagrindinės veiklos toliau lieka įspūdingi – jie per ketvirtį sudarė 12,8 mln. Lt. Tiesa, kartu įsibėgėja ir įmonės investicijos, kurios ateityje vis didės tiek dėl esamų įrenginių atnaujinimo, tiek ir dėl Suskystintų gamtinių dujų terminalo infrastruktūros įrengimo. 2012 m. II ketv. finansiniai rezultatai suprastės, o tam įtakos turės tai, kad „Orlen Lietuva“ naftos perdirbimo gamykloje daugiau nei mėnesį truko kapitalinis remontas, tad buvo sustojusi naftos produktų krova.

„City Service“ (CTS1L, komunalinės paslaugos) tikrai netikėtai pradžiugino investuotojus, paskelbdama apie 15 proc. didesnę EBITDA bei 36,7 proc. didesnį grynąjį pelną per I ketv. Netgi šiek tiek keista, kad bendrovė sugebėjo padidinti tiek pajamas, tiek ir pelną Lietuvoje. Mūsų šalyje grupė gavo 6,4 mln. Lt grynojo pelno, o už Lietuvos ribų gauta vos 1,6 mln. Lt pelno. Tad akivaizdu, kad „City Service“ iki liepos mėn. 1 d. bus priversta atsisveikinti su vertingiausiu jos turtu – daugiabučių ir komercinių pastatų administravimo veikla užsiimančiomis bendrovėmis, kurios atneša didžiausią pelną grupei. „City Service“ 2012 m. II ketv. rezultatai veikiausiai turėtų likti panašūs į praėjusių metų rezultatus.

Atitikę lūkesčius rezultatai

Šiaulių bankas (SAB1L, bankai) išlaikė grynąjį pelną jau tradiciniu tapusiame rėžyje nuo 3 iki 4 mln. Lt. Banko grupės grynasis pelnas iš tęsiamos veiklos sudarė 3,8 mln. Lt, arba 16,1 proc. daugiau nei prieš metus. Labiausiai prie grynojo pelno išaugimo prisidėjo 37 proc. didesnės grynosios palūkanų pajamos. Tiesa, grynosios palūkanų pajamos I ketv. buvo mažesnės nei III ar IV praėjusių metų ketv., o tai gana negatyvus ženklas. Kiek nuliūdino ir per metus 7,8 proc. kritusios grynosios paslaugų ir komisinių pajamos. Žvelgiant į 2012 m. II ketv. finansinių rezultatų perspektyvą, tikėtis, kad bus išeita iš nusistovėjusio rėžio ribų nereikėtų, nes grynosios palūkanų pajamos bus panašios į I ketv., o atidėjiniai paskolų portfeliui neturėtų labai mažėti.

„Olympic Entertainment Group“ (OEG1T, azartiniai žaidimai) rezultatai atitiko mūsų gana didelius lūkesčius, tad šios bendrovės rezultatais investuotojai turėtų būti patenkinti. Nors įmonės pardavimo pajamos išaugo tik 3,3 proc., EBITDA padidėjo 38,9 proc. iki 8,7 mln. Lt, o grynasis pelnas perlipo 5 mln. eurų. Eilinį sykį bendrovės pelną gerino Latvijoje įsikūrusių kazino rezultatai, kurie atnešė lygiai 50 proc. viso veiklos pelno. Bendrovė ir toliau generavo stiprų pinigų srautą – vien per ketvirtį grynasis pinigų srautas iš veiklos sudarė 8,3 mln. eurų, o investicijos į ilgalaikį materialųjį ir nematerialųjį turtą sudarė vos 1,1 mln. eurų. 2012 m. II ketv. pelno augimas jau bus minimalus, nes nuo praėjusių metų vidurio palyginamoji bazė išaugo.

„Silvano Fashion Group“ (SFGAT, mažmeninė prekyba) išlaikė dviženklį pajamų augimo tempą, kuris I ketv. siekė 14,3 proc. Bendrovės vadovai yra minėję, kad šiais metais laukia vienaženklio pajamų augimo, tad panašu, kad bent metų pradžia leidžia tikėtis lūkesčių viršijimo. 2012 m. I ketv. pelno rodikliai taip pat buvo ganėtina neblogi – EBITDA padidėjo 22,5 proc., o grynasis pelnas 4,8 proc. Mažmeninės veiklos grynasis pelnas augo stipriai (nuo 0,7 mln. Lt iki 1,3 mln. Lt), o didmeninės prekybos segmentas parodė kiek prastesnį nei prieš metus pelną. Investuotojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį, kad bendrovės finansinės ataskaitos yra sudaromos pagal hiperinfliacinės aplinkos sąlygas, kurios neleidžia atskleisti didesnio pelno nei iš tikro yra. Norisi tikėti, kad 2012 m. II ketv. bendrovės pajamų augimas sieks apie 10 proc., o pelnas bus panašus į praėjusių metų.

„Baltika“ (BLT1T, mažmeninė prekyba) vis dar parodė tiek neigiamą EBITDA, tiek ir galutinę pelno nuostolių ataskaitos eilutę, tačiau jau bent šiek tiek matosi bendrovės vadovybės veiksmai siekiant mažinti įmonės nuostolius. Bendrovės pajamos padidėjo 7,4 proc., o bendrasis pelnas išaugo 9,6 proc., tad akivaizdu, kad bendrasis pelningumas padidėjo, tačiau bendrojo pelno vis dar per mažai siekiant padengti veiklos sąnaudas. Didesniam pelnui reikalingos didesnės pajamos, o panašu, kad pasiekti spartesnio augimo bendrovei vis dar tikrai nepavyksta. „Baltikos“ pardavimo sąnaudos sumažėjo 6,3 proc. iki 6,6 mln. eurų. Lūkesčiai dėl galimybės 2012 m. II ketv. bendrovei būti pelningai lieka minimalūs, nes pardavimų augimas balandį – gegužę buvo kuklus, tad reiktų laukti grynojo rezultato ties nuliu.

„TEO LT“ (TEO1L, telekomunikacijos) sugebėjo 2012 m. I ketv. padidinti pajamas 2,5 proc. Įmonės EBITDA metinis pokytis sudarė 0,4 proc., o grynasis pelnas krito 1,5 proc. Iš karto reiktų pastebėti, kad pajamas bendrovei išaugino vienkartinės pajamos, gautos iš IT įrangos pardavimo, tad IT paslaugų segmento pajamos padidėjo dvigubai nuo 9,3 mln. Lt iki 19,6 mln. Lt. Tai padėjo kompensuoti eilinį sykį kritusias balso telefonijos paslaugų pajamas nuo 97 mln. Lt iki 86,7 mln. Lt. Pakankamai spartų pajamų augimą išlaikė TV paslaugų segmentas (+23,8 proc.), tačiau duomenų perdavimo segmento pajamos krito 4 proc. Grynieji pinigų srautai iš pagrindinės veiklos netgi šiek tiek padidėjo, o grynųjų pinigų ir trumpalaikių finansinių investicijų 2012 m. I ketv. pabaigoje buvo daugiau nei prieš metus, tad bendrovei nebuvo jokių problemų išmokėti didesnius nei prieš metus dividendus. 2012 m. II ketv. panašių pokyčių veikiausiai išlaikyti nepavyks ir matysime tiek pajamų, tiek ir grynojo pelno nedidelį metinį kritimą.

Nuvylę rezultatai

„Žemaitijos pienas“ (ZMP1L), „Rokiškio sūris“ (RSU1L) ir „Vilkyškių pieninė“ (VLP1L) dirbo nuostolingai 2012 m. I ketv. Žinoma, suprantant sudėtingą padėtį pieno perdirbimo rinkoje pelnų tikėtis ir nebuvo pagrindo. Pieno produktų kainos eksporto rinkose krenta, o žaliavinio pieno kaina numušta tik ganėtinai neseniai. Visgi tokių paskelbtų rezultatų nesinori vertinti tik neutraliai – juolab, kad „Pieno žvaigždės“, tradiciškai stipriausia iš pienininkų, sugebėjo ir I ketv. dirbti pelningai, o EBITDA kristi mažiausiai. Pavyzdžiui, „Pieno žvaigždžių“ EBITDA pelningumas I ketv. sudarė 8,7 proc. „Žemaitijos pieno“ 3,3 proc., „Rokiškio sūris“ 2,6 proc., o „Vilkyškių pieninės“ vos perkopė nulio ribą. Atitinkamai ir grynieji pinigų srautai iš pagrindinės veiklos parodė panašią tendenciją – „Pieno žvaigždės“ iš pagrindinės veiklos sugeneravo 13,9 mln. Lt (-19,6%), o kitos daug mažiau: „Rokiškio sūris“ 0,4 mln. Lt, „Vilkyškių pieninė“ 0,3 mln. Lt, „Žemaitijos pienas“ 0,8 mln. Lt. Tikėtis iš 2012 m. II ketv. finansinių rezultatų daug nereikia – visų bendrovių pelnai bus mažesni nei prieš metus.

„Lietuvos Dujos“ (LDJ1L, gamtinių dujų tiekimas) 2012 m. I ketv. pasiekė 31,9 proc. mažesnę EBITDA bei 23,7 proc. mažesnį grynąjį pelną nei prieš metus. Prastesnis pelnas gautas iš visų trijų pagrindinių segmentų – veiklos pelnas iš gamtinių dujų perdavimo veiklos krito 35,3 proc., iš skirstymo veiklos smuko 58,3 proc., o iš tiekimo 38,3 proc. Pelnas labiausiai krito dėl mažesnių transportavimo apimčių bei dėl nuostolingo gamtinių dujų tiekimo buitiniams vartotojams (gamtinių dujų kaina galutiniam vartotojui nebuvo pakelta nuo 2012 m. pradžios, nors dujų importo kaina vis dar augo). Bendrovės investicijos ilgalaikio turto įsigijimui buvo panašios kaip ir praėjusiais metais. Artimiausiais ketvirčiais jos vėl ims augti, nes bendrovė sparčiai ties dujotiekį iš Jurbarko į Klaipėdą. Tiesa, pusė investicijų bus padengta iš ES struktūrinių lėšų, o likusi dalis vėliau bendrovei sugrįš per didesnį perdavimo tarifą. 2012 m. II ketv. bendrovės pelnas veikiausiai nebus didesnis nei prieš metus dėl panašių priežasčių, kaip ir praėjusį ketvirtį.

„Panevėžio Statybos Trestas“ (PTR1L, statybos) nemaloniai nustebino pranešdamas apie 4,2 mln. Lt grynuosius nuostolius. Dar praėjusių metų I ketv. bendrovės konsoliduotas grynasis rezultatas buvo teigiamas ir sudarė 1 mln. Lt. Pagrindinė priežastis, kodėl bendrovė patyrė nuostolių – patirtos papildomos sąnaudos priduodant objektą Kaliningrade. Grupės pajamos išaugo 10,1 proc. iki 44,9 mln. Lt, o bendrieji nuostoliai sudarė 0,8 mln. Lt. Bendrovės turimi grynieji pinigai dar sumažėjo ir 2012 m. I ketv. pabaigoje sudarė 23,2 mln. Lt. Nemažai pinigų buvo įšaldyta apyvartiniame kapitale. Tokie rezultatai kiek sumažina ir lūkesčius dėl II ketv. finansinių rezultatų – nors prisiminus, kad praėjusių metų II ketv. bendrovei buvo nuostolingas, šiais metais reiktų laukti geresnio pelningumo.

„SAF Tehnika“ (SAF1R, telekomunikacijų įranga) pajamos 2012 m. I ketv. krito 23,3 proc. iki 2,1 mln. latų, EBITDA smuko 73,1 proc., o grynasis pelnas sumažėjo net 92,1 proc. Jau ne pirmą ketvirtį bendrovė jaučia labai prastas tendencijas telekomunikacijų įrangos gamybos sektoriuje. Įnirtinga konkurencija lemia gaminamų produktų kainos smukimą, o tai natūraliai mažina pajamas bei pasiekiamą pelningumą. Nors bendrovė aktyviai stengiasi didinti pardavimus Amerikos kontinente, pajamų smukimas I ketv. buvo didžiausias būtent ten ir sudarė 39 proc. Pajamos iš Europos ir NVS regiono krito 20 proc., o iš Azijos ir Afrikos 5 proc. Sumažėjęs pelnas lėmė, kad grynieji pinigų srautai iš pagrindinės veiklos buvo neigiami, o grynųjų pinigų ir trumpalaikių finansinių investicijų suma I ketv. pabaigoje taip pat buvo apie 25 proc. mažesnė nei prieš metus, tad panašių, kaip ankstesniais metais dividendų už 2010/2011 m. galimybė mažėja.

„Agrowill Group“ (AVG1L, žemės ūkis) eilinį ketvirtį turėjo nuvilti investuotojus paskelbtais rezultatais. Nors pardavimo pajamos padidėjo 32,6 proc. iki 9,8 mln. Lt, EBITDA krito 10,7 proc. iki 1,2 proc., o grynasis nuostolis sudarė 2,7 mln. Lt. Didesnes pajamas lėmė didesni grūdų pardavimai. Bendrovė jau anksčiau teigė, kad laukdama geresnių kainų rinkoje ji norėjo parduoti mažiau II ketv. ir daugiau III ketv. Pieno pardavimo pajamos liko beveik nepasikeitusios ir sudarė 46 proc. visų pajamų. Veiklos sąnaudos krito 23,5 proc., tačiau tą daugiausia lėmė nepiniginių sąnaudų, tokių kaip gautinių sumų vertės sumažėjimo ar nusidėvėjimo ir amortizacijos sumažėjimas. Grynieji pinigų srautai liko šiek tiek teigiami, o konsoliduotos bendrovės skolos išaugo apie 5 mln. Lt. Kaip įprasta, sezoniškai II ketv. rezultatai nebūna stiprūs, tad džiugių naujienų iš bendrovės artimiausiu metu veikiausiai nereiktų laukti.


Tadas Povilauskas
Kapitalo rinkų departamento analitikas
AB bankas „Finasta“

Parsisiųsti: Baltijos įmonių 2012 m. I ketv. rezultatų apžvalga ( 500KB )