Verslo ir rinkų naujienos » JAV akcijų indeksų reikšmės penktadienį šoktelėjo į viršų


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2012-06-11 10:36.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=14228


Pagrindinių JAV akcijų indeksų reikšmės paskutinę praėjusios savaitės dieną šoktelėjo aukštyn ir leido savaitės pokyčiui būti didžiausiam šiais metais. Akcijų kainas į viršų tempė optimistinės nuojautos dėl galimo Ispanijos bankų gelbėjimo plano pristatymo. Labiausiai brango telekomunikacijų ir finansų sektoriaus bendrovių akcijos.

Iš S&P 500 akcijų indeksą sudarančių įmonių labiausiai išsiskyrė „Wall Mart“, „Intel“ ir „JPMorgan“ akcijos, brangusios atitinkamai 3,6 proc., 1,8 proc. ir 2,7 proc. Vienintelis iš neigiamą pokytį parodžiusių sektorių indeksų buvo energetinių žaliavų bendrovių indeksas. Beje, penktadienį antra pagal dydį JAV gamtinių dujų išgavėja „Chesapeake Energy“ paskelbė parduodanti dujotiekių infrastruktūros ir susijusios veiklos padalinį už 4 mlrd. JAV dolerių. Taip įmonė siekia pritraukti lėšų, kurių jai labai trūksta po to, kai gamtinių dujų kaina JAV yra kritusi iki rekordinių žemumų.

Penktadienį pranešta, kad užsienio prekybos deficitas balandžio mėnesį sumažėjo iki 50,1 mlrd. JAV dolerių, arba 4,6 proc., palyginti su kovu. Tiesa, biudžeto deficitas buvo didesnis nei prognozuota. Deficito sumažėjimą lėmė tai, kad prekių ir paslaugų importas smuko labiau nei eksportas. Tai, kad eksporto apimtys krito 0,8 proc. palyginti su kovu, nebuvo sutikta palankiai. Beje, reiktų atkreipti dėmesį ir į tai, kad „Standard & Poor`s” agentūra paliko galioti JAV suteiktą AA kredito reitingą su neigiama perspektyva.

Vakarų Europa

Per praėjusią savaitę Vakarų Europos akcijų indeksai paaugo labiausiai per pastaruosius ketvertą mėnesių. Rinkose ūpas pakilo po to kai praėjusią savaitė Kinija sumažino palūkanų normą, o Europoje pasigirdo gandai apie galimą finansinę paramą.

Vis dėlto penktadienis rinkoms nebebuvo toks sėkmingas. Mažėjo 10 iš 18 nacionalinių akcijų kainų indeksų reikšmės. Panašu, kad savaitės pabaigoje investuotojai suskubo atsiimti pastarųjų dienų pelnus. O tam kaip pretekstas pasitarnavo žinutės apie labiau nei tikėtasi balandžio mėnesį mažėjusį eksportą ir sumažintą Ispanijos skolos reitingą. Tarptautinė reitingų agentūra „Fitch“ jį sumažino dviem laipteliais nuo A iki BBB. Padėti šalies finansų sistemai viso gali prireikti 100 mlrd. eurų. Ispanija bus jau ketvirta euro zonos narė, kuriai prireikė bloko paramos.

Vokietijos eksportas balandžio mėnesį sumažėjo 1,7 proc. Ekonomistai prognozavo 0,7 proc. neigiamą pokytį, tad žinia kiek nuvylė analitikus ir priminė apie nepalankias ekonomines sąlygas visame regione.

Šiandien ateities sandoriai vėl rodo investuotojus tikintis spartaus akcijų kainų didėjimo. Tokią kryptį šiandien lems žinia apie savaitgalį euro zonos finansų ministrų patvirtintą 125 mlrd. JAV dolerių vertės paskolą, skirta bankų sistemai stabilizuoti.

Azija

Šiandien Azijos akcijų rinkos džiaugsmingai sutiko Ispanijai skiriamos paramos naujieną. Dauguma indeksų kilo daugiau nei 1 proc. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 pakilo beveik 2 proc., o Honkongo akcijų indeksas Hang Seng pašoko beveik 2,4 proc.

Kinija savaitgalį skelbė keletą svarbių makroekonominių duomenų. Analitikų lūkesčius smarkiai viršijo užsienio prekybos statistika, bylojanti apie dviženklį eksporto ir importo apimčių augimą gegužės mėnesį. Eksportas išaugo 15,3 proc., palyginti su tuo pačiu mėnesiu pernai, o importas – 12,7 proc. Tai kur kas spartesnis augimas nei balandžio mėnesį. Vis dėlto, ekonomikos sulėtėjimą galima pastebėti iš skelbtos infliacijos statistikos. Gegužę kainos Kinijoje išaugo 3 proc. Buvo tikimasi 3,2 proc. kainų augimo tempo. Lėčiau nei laukta augo ir pramonės produkcijos bei mažmeninės prekybos apimtys.

Investuotojų dėmesio po ilgos pertraukos sulaukė finansinio sektoriaus bendrovės. Pavyzdžiui, „China Life Insurance Co.“ akcijos brango beveik 6 proc., o „HSCB Holdings PLC“ akcijų kaina padidėjo 2,8 proc.

Baltijos šalys

Lietuvos vartotojų kainų indeksas gegužės mėnesį paaugo 0,1 proc. palyginti su 0,6 proc. balandį Praeitą mėnesį buvo jaučiamas pastebimas kainų augimo lėtėjimas. Metinė infliacija taip pat pastebimai susitraukė nuo 3,2 proc. iki 2,5 proc. Ekonomistų apklausų mediana siekė 2,6 proc., tad kainų pokytis beveik atitiko lūkesčius. Lėtesniam kainų augimui įtakos turėjo per mėnesį 0,5 proc. sumažėję maisto prekių kainos ir 0,3 proc. pigusios transporto prekių grupės prekės.

Žaliavos

Penktadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito antrą dieną iš eilės, o neigiamas kainos pokytis sudarė 0,85 proc. Didžiausią įtaką naftos pigimui turėjo dar ketvirtadienio FED vadovo B.Bernankės komentarai, kuriuose jis nedavė vilčių bent jau artimiausiu metu sulaukti naujos ekonomikos skatinimo pinigų politikos priemonėmis programos. Be to, baimintasi, kad šią savaitę vykstančiame OPEC narių susitikime bus paliktos dabar galiojančios naftos gavybos kvotos ir pats gavybos lygis nesumažės. Galima priminti, kad pastaruoju metu OPEC išgauna apie 32,4 mln. barelių naftos per dieną, arba panašiai, kiek ir 2008 m. vasarą. Anot kai kurių organizacijos atstovų, OPEC išgauna tiek naftos, kad leidžia jos pasiūlai šiek tiek viršyti paklausą ir todėl šios žaliavos kainai augti nėra priežasties. Penktadienį nemažai dėmesio sulaukė ir Tarptautinės atominės energetikos agentūros ir Irano atstovų susitikimas. Deja, bet jis akivaizdžiai žlugo abiems šalims neradus bendros pozicijos ir nesusitarus dėl kito susitikimo. Iranas teigė, kad šalyje nekuriamas branduolinis ginklas ir visos kalbos apie galimus Irano karinius veiksmus yra Vakarų šalių propaganda. Šis nevykęs susitikimas turėjo palaikomąją įtaką naftos kainai. O šiandien ryte naftos kaina stipriai šoktelėjo aukštyn po pranešimų apie euro zonos šalių finansų ministrų susitarimą suteikti paramą Ispanijos bankams. Be to, šeštadienį skelbti Kinijos užsienio prekybos rezultatai atskleidė, kad gegužės mėn. šalis importavo rekordinį žaliavinės naftos kiekį – vidutiniškai 5,98 mln. barelių per dieną.