Verslo ir rinkų naujienos » JAV ir Europos rinkoms stinga paskatų augti


Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-03-06 10:14.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=13566


Pirmadienį JAV akcijų kainos smuko antrą dieną iš eilės. Labiausiai sumažėjo Nasdaq Composite reikšmė – 0,86 proc. S&P 500 ir Dow Jones Industrial Average indeksai smuko 039 ir 0,11 proc. Aktyvesnius pardavėjų veiksmus lėmė sumažintos Kinijos ekonomikos augimo prognozės. Taip pat investuotojai skubėjo fiksuoti solidžius pelnus, uždirbtus per paskutinius kelis mėnesius.

Sausį, palyginti su gruodžiu, JAV gamyklų užsakymai sumažėjo 1 proc., t.y. 0,5 proc. mažiau nei analitikų prognozių mediana. ISM ne gamybos indeksas padidėjo iki 57,3 punktų, t.y. iki aukščiausio lygio per paskutinius metus.

Pirmą sykį per paskutinius trejus mėnesius sumažėję JAV gamyklų užsakymai lėmė, kad labiausiai pigo būtent gamybos sektoriaus akcijos. Iš Dow Jones Industrial Average indekso didžiausiais neigiamais akcijų kainų pokyčiais išsiskyrė „Alcoa, Inc.“ ir „Caterpillar, Inc.“ akcijos, pigusios 3,61 ir 2,13 proc. Iš S&P 500 indekso bendrovių labiausiai pigo „First Solar, Inc.“, „AK Steel Holding Corporation“ ir „Alpha Natural Resources, Inc.“ akcijos. Šių trijų bendrovių akcijos pigo daugiau nei 6 proc. Labiausiai brango kasdienio vartojimo prekių ir paslaugų sektoriaus bendrovių akcijos.

Vakarų Europa

Pirmadienį Vakarų Europos akcijų rinkose nuotaikos buvo prislopę ir smuko didžioji dalis akcijų indeksų. Investuotojams ramiems būti neleido prastesni nei tikėtasi euro zonos pirkimo vadybininkų indekso duomenys šį vasarį. Be to, Azijos ekonomikos milžinės Kinijos vyriausybė vakar paskelbė sumažintą BVP augimo tikslą – šiemet bus siekiama 7,5 proc. plėtros. Dar vienas trikdis rinkose – šią savaitę laukiamas privačių investuotojų apsisprendimas dalyvauti Graikijos skolos restruktūrizacijos schemoje. Duomenys apie dalyvių skaičių ir sumas turėtų būti pateikti iki kovo 8 d. Tam, kad toliau schema būtų įgyvendinama, joje turi sutikti dalyvauti ne mažiau kaip 75 proc. investuotojų.

Šiandien ateities sandoriai toliau rodo negatyvias rinkos dalyvių nuotaikas. Tebetvyro nuogąstavimai dėl recesijos Vakarų Europoje bei laukiama naujienų apie Graikijos skolą.

Euro zonos mažmeninės prekybos duomenys sausio mėnesį buvo geresni nei tikėtasi. Palyginti su gruodžiu, apyvarta padidėjo 0,3 proc., kai buvo prognozuojamas 0,1 proc. sumažėjimas. Šiuo metu ekonomistai euro zonos ekonomikos būklę vertina kaip labai trapią, tad bet kokia žinutė apie geresnę statistiką kiek apmalšina nerimą dėl galimos recesijos.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indeksai krito antrąją dieną iš eilės. Rinkos dalyviai fiksuoja pelnus, mat MSCI Asia Pacific indeksas kilo pastarąsias 11 savaičių iš eilės. Šiandien labiausiai pigo Kinijos bendrovių akcijos. Kinijos akcijų indeksas CSI 300 smuko 1,45 proc., o Honkongo akcijų indekso Hang Seng reikšmė sumažėjo 1,55 proc.

Vakar sumažinta Kinijos augimo prognozė paskatino investuotojus pardavinėti įvairių išteklius išgaunančių bendrovių akcijas. Tikėdamiesi mažesnės metalų paklausos Kinijoje, investuotojai bandė atsikratyti turimų aliuminio, vario ir plieno išgavėjų akcijų. „Aluminium Corp. of China Ltd.“ akcijos pigo 5,1 proc., „Jiangxi Copper Co.“ akcijų kaina smuko 4,3 proc., o „Kobe Steel Ltd.“ akcijos neteko 3,8 proc. buvusios vertės. Draudimo bendrovės „AIA Group Ltd.“ akcijų kaina krito 8,2 proc. dėl naujienos, kad „American International Group Inc.“ pardavė šios įmonės akcijų už 6 mlrd. JAV dolerių.

Baltijos šalys

Pirmadienį Vilniaus ir Talino akcijų biržų indeksai padidėjo 0,55 ir 0,29 proc., o Rygos indeksas sumažėjo 0,08 proc. Aktyviausiai prekiauta Taline, kur akcijų perleista už 600 tūkst. eurų. Vilniuje didžiausiais teigiamais akcijų kainų pokyčiais iš likvidesnių pozicijų išsiskyrė „Aprangos“, „Invaldos“, „Lietuvos dujų“ akcijos, brangusios 4 – 5 proc. Iš visų Baltijos akcijų biržose kotiruojamų akcijų aktyviausiai prekiauta „Olympic Entertainment Group“ akcijomis, kurių perleista už 431 tūkst. eurų.

Vidurio ir Rytų Europa

Iki 2015 metų Lenkijos vyriausybė ketina sumažinti biudžeto deficitą iki 1,0 proc. BVP. Šalis nesenai paskelbė apie ketinimus sumažinti savo viešojo sektoriaus skolos lygį, kuris yra vienas didžiausių VRE regione. Tokiu būdu siekiama ne tik ekonominio stabilumo, bet ir nesudaryti prielaidų dėl kurių Lenkija galėtų netekti prieigos prie Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos.

Pasak Rusijos rinkimų komisijos, už naująjį prezidentą V. Putiną balsavo daugiau nei 60 proc, rinkėjų. Tvirtas rinkėjų palaikymas rinkose sutinkamas kaip didesnio apibrėžtumo šaltinis, o apibrėžtumas visada palankus augti aktyvų kainoms. Rusijoje itin reikšmingą įtaką akcijų rinkos raidai daro politinės aplinkybės. Tiesa, protestai byloja, kad V. Putino pozicijos nėra tokios stabilios kaip norėtųsi.

Žaliavos

Pirmadienį prekyba „WTI“ naftos ateities sandoriais „NYMEX“ biržoje buvo ganėtinai įdomi, o kainos svyravimai nemaži. Dienos kainos pokytis buvo nedidelis, bet teigiamas. Daugiausia dėmesio vakar sulaukė JAV prezidento B. Obamos ir Izraelio premjero B. Netanjahu susitikimas Vašingtone. Pagrindinė susitikimo tema buvo Iranas ir tolimesni šių šalių veiksmai jo atžvilgiu. JAV prezidentas stengėsi įtikinti Izraelio premjerą suteikti daugiau laiko vykdomoms ekonominėms sankcijoms prieš Iraną, tačiau B. Netanjahu neatmetė karinio Irano puolimo galimybės, teigdamas, kad jo šalis nori būti savo paties likimo vedlė. B.Obama liko taktiškesnis ir teigė, kad JAV panaudotų karinius veiksmus tik esant būtinybei.

Neigiamą įtaką vakar kainai turėjo Kinijos premjero kalba, kurioje jis paminėjo, kad 2012 m. valdžia laukia šalies BVP išaugsiant 7,5 proc., arba mažiau nei ankstesniais metais, kai tikslinis BVP augimas siekdavo 8 proc. Mažesnis prognozuojamas ekonomikos augimas kelia nerimo naftos paklausos didėjimui. Taip pat vakar pranešta, kad Irakas pagaliau peržvengė 3 mln. barelių per dieną naftos gavybos lygį – tiek naftos per dieną nebuvo išgaunama jau tris dešimtmečius. Be to, šią savaitę šalyje pradeda veiklą naujasis naftos eksporto terminalas, kuris padidins šios energetinio resurso eksporto galimybes 300 tūkst. barelių per dieną. Tokios žinios iš Irako turėtų kiek nuraminti naftos rinkos dalyvius, nes atsiranda alternatyvios naftos. Artimiausias dvi dienas investuotojai aktyviai stebės JAV naftos atsargų pokyčių ataskaitas. Kaip ir ankstesnėmis savaitėmis, laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos sumažėjo.