
Autorius: Finasta, Parašyta: 2012-03-05 11:13.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=13558
Penktadienį JAV akcijų kainos smuko. S&P 500 ir Dow Jones Industrial Average indeksai sumažėjo 0,32 ir 0,02 proc., o Nasdaq Composite – 0,43 proc. Per savaitę Dow Jones Industrial Average indekso reikšmė sumažėjo 0,04 proc., o S&P 500 ir Nasdaq Composite indeksai padidėjo 0,3 ir 0,4 proc. Pirmieji du 2012 metų mėnesiai S&P 500 indeksui buvo patys geriausi nuo pat 1987 metų.
Penktadienį labiausiai pigo žaliavų sektoriaus bendrovių akcijos. Pavyzdžiui didelės kapitalizacijos bendrovių kaip „Chevron Corporation“, „Exxon Mobil Corporation“ ir „ConocoPhillips“ akcijos pigo iki 1 proc., o mažesnės kapitalizacijos įmonių akcijos fiksavo 1 – 3 proc. neigiamus pokyčius. Tokius šio sektoriaus akcijų kainų pokyčius lėmė prezidento Barakos Obamos raginimas, kad JAV Kongresas nutrauktų 4 mlrd. JAV dolerių vertės subsidijas naftos pramonės įmonėms.
Verslo peržiūros internete svetainės „Yelp!“ akcijos pirmąją prekybos sesiją pakilo beveik 64 proc. Pirminio viešojo akcijų pasiūlymo metu bendrovė pritraukė apie 107 mln. JAV dolerių. 2011 metais, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, bendrovės pajamos išaugo apie 75 proc. Nuo pat 2004 metų, t.y. nuo bendrovės įkūrimo, „Yelp!” nebuvo uždirbusi pelno ir per šį laikotarpį patyrė 41 mln. JAV dolerių nuostolius.
Vakarų Europa
Per praėjusią savaitę Europos akcijų indeksai pakito gana nedaug. Paskutinę savaitės prekybos dieną investuotojai taip pat buvo atsargūs. Daugiau dėmesio sulaukė bankų akcijos po to, kai praėjusią savaitę Europos centrinis bankas paskelbė suteiksiantis trejų metų paskolas finansų sistemai. Tokia žinia leidžia tikėtis daugiau stabilumo finansų sektoriuje, tačiau nuogąstavimai dėl bendros ekonomikos ateities išlieka ir investuotojų nuotaikos praėjusią savaitę liko pakankamai konservatyvios.
Šiandien ateities sandoriai perspėja apie laukiamą neigiamą rinkos kryptį. Kinijos vyriausybė sumažino ekonomikos augimo tikslą, be to rinkose tvyro nežinia dėl Graikijos skolos restruktūrizacijos. Šią savaitę turi paaiškėti ar privatūs kreditoriai sutiks priimti Graikijos pasiūlytą restruktūrizacijos schemą. Kovo 8 diena yra paskutinė šalies obligacijų turėtojams pateikti užpildytas paraiškas, kuriomis sutinkama su dalyvavimu 53,5 proc. skolos nurašyme.
Vokietijos mažmeninė prekyba sausio mėnesį netikėtai smuko 1,6 proc., palyginti su ankstesniu mėnesiu, užuot kaip prognozuota augusi 0,5 proc. Tokie pokyčiai investuotojams tik dar kartą primena, kad vidaus paklausos silpnumą pradeda justi ir viena pajėgesnių regiono ekonomikų.
Azija
Šiandien Azijos akcijų rinkose vyravo neigiamos nuotaikos. Visų pagrindinių akcijų indeksų reikšmės mažėjo. Honkongo akcijų indeksas Hang Seng smuko 1,33 proc., o Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 krito 0,8 proc.
Investuotojų akys šiandien kryps į naujienas iš Kinijoje prasidedančio nacionalinio liaudies kongreso. Nors ir nesitikima reikšmingų ekonominių reformų, politikų komentarai apie šalies būklę bus akylai stebimi investuotojų. Kinijos ministras pirmininkas šiandien paskelbė šių metų infliacijos ir BVP augimo tikslus. Šiems metams bus bandoma pasiekti 7,5 proc. ekonomikos augimą ir tai yra žemiausias nustatytas tikslas nuo 2004 metų. Taip pat bus siekiama išlaikyti infliaciją arti 4 procentų ribos.
Bankų sektoriaus bendrovių akcijos šiandien buvo vienos labiausiai pigusių. „HSBC Holdings Plc.“ akcijos pigo 1,6 proc., o „Industrial & Commercial Bank of China Ltd.” akcijų kaina susitraukė 2,3 proc.
Baltijos šalys
Penktadienį Vilniuje ir Taline prekyba vyko pakankamai aktyviai. Vilniuje akcijų perleista už 797 tūkst., o Taline – už 569 tūkst. eurų. Rygoje akcijų apyvarta tesiekė 87 tūkst. latų. Vilniaus ir Talino akcijų biržų indeksai padidėjo 0,66 ir 0,27 proc. Rygoje fiksuotas 0,69 proc. neigiamas pokytis.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos Centrinis bankas išsakė nuomonę, kad šalies ekonomika 2011 metais veikiausiai augo greičiau nei anksčiau apskaičiuoti 4,3 proc. Nusilpęs zlotas turėjo išeiti į naudą užsienio prekybai ir padėti absorbuoti nepalankius ekonomikos šokus. Šiemet Centrinis bankas taip pat tikisi teigiamos ekonomikos grąžos, nors ji ir turėtų būti silpnesnė nei 2011 metais.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos kaina „NYMEX“ biržoje krito beveik 2 proc. po to, kai Saudo Arabija atmetė bet kokius gandus, susijusius su gaisru šalies naftotiekyje bei JAV prezidentas netiesiogiai paneigė staigaus Irano puolimo galimybę. Be to, JAV doleris sustiprėjo svarbiausių valiutų atžvilgiu, o tai įprastai turi neigiamą įtaką naftos kainai. Akivaizdu, kad praėjusią savaitę naftos ateities sandoriai pakilo per daug, lydimi begalės gandų ir baimių, susijusių su JAV ir Irano santykiais, tad bet koks karo grėsmės paneigimas nesunkiai sukelia kainos korekciją. Beje, šiandien Izraelio ministras pirmininkas susitinka su JAV prezidentu, o pokalbio tema veikiausiai bus tolesni veiksmai dėl spaudimo darymo Iranui. Visgi šią savaitę nuotaikos naftos rinkoje veikiausiai nebus labai teigiamos ir kainai kilti darysis vis sunkiau.