
Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-09-05 10:29.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12419
Penktadienį JAV darbo rinkos duomenys nuvylė investuotojus. Visi pagrindiniai indeksai stipriai nukrito. Dow Jones Industrial indeksas nukrito 2,20 proc., S&P 500 – 2,53 proc., o Nasdaq – 2,58 proc.
Rugpjūčio mėn. ne žemės ūkio sektoriuose naujų darbo vietų pokytis buvo nulinis. Liepos mėn. buvo sukurta 117 tūkst. naujų darbo vietų. Privačiame ne žemės ūkio sektoriuje rugpjūčio mėn. buvo sukurta 17 tūkst. naujų darbo vietų. Tai taip pat prastesnis rodiklis nei liepos mėn., kai buvo sukurta 154 tūkst. naujų darbo vietų. Nedarbo lygis išliko nepakitęs ir šiuo metu yra 9,1 proc. Darbo rinkos situacija pablogėjo dėl verslo aplinkos neapibrėžtumo, kuris ypač padidėjo ilgai ir neužtikrintai sprendžiant JAV skolos problemą. Tokie darbo rodikliai investuotojus privertė smarkiai susimąstyti, kokių žingsnių gali imtis Federalinis rezervų bankas, kad išjudintų darbo rinką ir ekonomikos atsigavimą. Kai kurie analitikai mano, kad šiuo metu bankas turėtų būti nuošalyje sprendžiant darbo rinkos problemas, o visų iniciatyvų turėtų imtis prezidentas ir vyriausybė.
Iš S&P 500 indeksą sudarančių įmonių 493 jau paskelbė savo rezultatus, iš kurių 71 proc. viršijo analitikų prognozes, 10 proc. atitiko jas, o 19 proc. paskelbė prastesnius rezultatus nei tikėjosi analitikai. Kadangi artimiausiu metu su įmonėmis susijusių naujienų srautas bus minimalus, o makroekonominių duomenų srautas kol kas nėra ypatingai džiuginantis, tikėtina, kad JAV akcijų rinka ir toliau pasižymės dideliais svyravimas.
Šiandien JAV biržos nedirba, nes švenčiama Darbo diena.
Vakarų Europa
Savaitės grąža Vakarų Europos akcijų rinkose buvo teigiama. Investuotojai susiviliojo patraukliai atpigusiomis akcijomis. Akcijų kainoms kilti padėjo kiek palankesnė statistika iš JAV apie augusias vartojimo išlaidas, geresni verslo aktyvumo ir gamyklų užsakymų duomenys bei vilčių suteikęs FED praėjusio posėdžio protokolas.
Vis dėlto penktadienį nuotaikos blėso. Nepakankamai gera JAV darbo rinkos statistika vėl priminė apie recesijos baimes ir akcijų indeksai smuktelėjo žemyn ne tik JAV, bet ir Europoje.
Šiandien ateities sandoriai rodo ženklų Europos akcijų indeksų nuosmukį. Penktadieninė JAV darbo rinkos statistika investuotojus vers jaustis ne itin pakiliai.
Azija
Azijos akcijų indeksų reikšmės šįryt judėjo žemyn po pesimistinės prekybos JAV penktadienį. Investuotojų baimės dėl prastėjančios ekonomikų padėties ragina rinkos dalyvius mažinti prisiimtą rizikos lygį ir kartu pardavinėti akcijas. Labiausiai smuko finansų sektoriaus įmonių ir eksportuotojų akcijos. Beje, šiandien pranešta, kad Kinijoje paslaugų sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksas krito nuo 53,5 iki 50,6 punktų rugpjūčio mėn. Tai vėlgi liudija, kad ir Kinijoje ekonomikos plėtra ima lėtėti. Beje, atpigus naftai, milžinės „China Petroleum&Chemical” akcijos kaina krito iki žemiausio lygio nuo 2007 m., kai įmonė debiutavo akcijų biržoje. Verta pastebėti, kad Kinijoje auga tarpbankinės palūkanų normos, o tam įtakos turi griežtesni likvidumo apribojimai bankams, kurie mažina laisvų skolinimui pinigų kiekį rinkoje.
Baltijos šalys
Penktadienį Vilniaus akcijų biržos indeksas sumažėjo 1,66 proc. iki 364,54 punkto, o bendra apyvarta siekė 367 tūkst. eurų ir buvo mažesnė nei ketvirtadienį. Nuo rugsėjo 1 dienos biržoje kotiruojamos Lietuvos energija, AB akcijos brango labiausiai – 8,1 proc., o akcijų perleista už 4,5 tūkst. eurų. Labiausiai pigo „Vilniaus baldai“ akcijos – 5,9 proc., tačiau akcijų apyvarta siekė vos 1,2 tūkst. eurų. Iš likvidesnių pozicijų labiausiai pigo „Invalda“ akcijos – 4,2 proc., o akcijų apyvarta siekė 53 tūkst. eurų. Didžiausios apimties prekyba vyko „Linas Agro“ akcijomis, kurių perleista už 109 tūkst. eurų, o akcijos pigo 2,2 proc. Kitų akcijų apyvarta neperžengė 100 tūkst. eurų ribos.
Talino akcijų biržos indeksas sumažėjo labiausiai iš Baltijos biržos indeksų – 2,7 proc. iki 581,42 punkto, o bendra biržos apyvarta siekė 689 tūkst. eurų. Aktyviausia prekyba vyko „Olympic Entertainment Group“ bei „Tallink Grupp“ akcijomis, kurių perleista atitinkamai už 221 ir 178 tūkst. eurų, o akcijos pigo atitinkamai 2,2 ir 4,2 proc. Taip pat aktyvesnė prekyba vyko „Silvano Fashion Group“ akcijomis, kurių perleista už 152 tūkst. eurų, o akcijos pigo 1,6 proc. Kitų akcijų apyvarta neperkopė 100 tūkst. eurų ribos. Labiausiai brango „Arco vara“ akcijos – 3,1 proc., o labiausiai pigo „Jarvevana“ akcijos – 6,6 proc.
Penktadienį Rygos akcijų biržos indekso neigiamas pokytis siekė 1,4 proc. iki 399,79 punkto, o bendra apyvarta siekė vos 62 tūkst. latų ir buvo mažiausia tarp visų Baltijos biržų. Tradiciškai didžiausios apimties prekyba vyko „Olainfarm“ akcijomis, kurių perleista už 34 tūkst. latų, o akcijos pigo 5 proc. Didžiausiu teigiamu akcijų kainos pokyčiu išsiskyrė „Nordeka“ akcijos, pabrangusios net 46,2 proc. Toliau brango „Kurzemes atslega 1“ akcijos, šiandien pabrangusios 5,3 proc. Labiausiai pigo „Ditton pievadkezu rupnica“ akcijos – 12,4 proc., o akcijų perleista už 587 latus.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijoje akcijų rinka penktadienį pasuko neigiama linkme. RTS indekso reikšmė sumažėjo 2,7 proc. – vėl liūdnesnės nuotaikos pasaulio akcijų rinkose ir mažėjusi naftos kaina paskatino investuotojus Rusijoje pasiimti praėjusios savaitės grąžą. Per savaitę akcijų indeksas paaugo 3,8 proc.
Žaliavos
Penktadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje nėrė žemyn, o tam daugiausia įtakos turėjo nuliūdinę JAV darbo rinkos duomenys. Rinkos dalyvių akyse išlieka baimė, kad tiek didžiausia pasaulio ekonomika, tiek ir kitos lėtina augimo tempus ir iš viso gali pereiti į smukimo stadiją. Tiesa, kainai palaikymą suteikė savaitgalį per Meksikos įlanką ir jos pakrantes praslinkusi audra, kuri privertė sustabdyti naftos gavybą kai kuriose naftos platformose. Skaičiuojama, kad buvo sustabdyta apie 48 proc. visos naftos gavybos pajėgumų. Visgi audra didesnių nuostolių nepridarė ir pranešama, kad gavyba vėl yra atnaujinama. Beje, paskelbta, kad Libijoje jau bent penkios tarptautinės naftos gavybos bendrovės sugrįžo į šalį ir ruošia greitai atnaujinti naftos gavybą. Atnaujinta naftos gavyba turėtų neigiamą į taką ypač „Brent“ naftos kainai.