
Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-08-29 10:33.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12381
Penktadienį JAV akcijų indeksų reikšmės kilo į viršų ir leido savaitiniam pokyčiui tapti teigiamu pirmą kartą po ilgesnio nei mėnesio laikotarpio. Pavyzdžiui, Dow Jones indeksas per savaitę paaugo 4,3 proc., o S&P indeksas daugiau nei 4,7 proc. Penktadienio prekybos pradžia nebuvo optimistinė – paskelbta, kad patikslintas JAV metinis BVP pokytis II ketv. tesiekė 1 proc., o tai yra mažiau nei pirminis įvertis ir mažiau nei tikėtasi.
Didžiausias dėmesys teko B.Bernankės kalbai penktadienio vakare. Vieniems tikėtasi, kitiems ne, bet FED vadovas nepaskelbė apie trečią ekonomikos skatinimo pinigų politikos priemonėmis programą. Visgi jis užsiminė, kad durys tokiai programai patvirtinti yra atviros, nes infliacija šiuo metu nėra problema, o ekonomiką vis vien reikia skatinti, nes dabartinė būsena yra silpna. Be to, jis metė kritikos strėlę ir į JAV iždą, kuris turi imtis aktyvesnių priemonių, kaip skatinti ekonomiką, nes FED baigia išnaudoti savo turimą ginklų arsenalą. Dešimties metų iždo obligacijų pajamingumas penktadienį padidėjo ir prekybos pabaigoje sudarė 2,19 proc.
Iš akcijų, verta atkreipti dėmesį į „Apple“ kainos savaitinį pokytį, kuris siekė daugiau nei 7 proc. Dar ketvirtadienį buvo baimintasi, kad investuotojai neigiamai reaguos į S. Jobs pasitraukimą iš bendrovės vadovo pareigų, tačiau kaip visada, rinka mėgsta nusigręžti nuo bendrų lūkesčių. „Bank of America“ akcijos taip pat kilo ganėtinai įspūdingai – savaitės akcijos kainos pokytis siekė 11 proc. Rinka teigiamai reagavo į ankstesnį pranešimą, kad banko privilegijuotų akcijų įsigis W. Buffettas. Didesnis dėmesys buvo kreipiamas ir į nekilnojamojo turto draudikų akcijas, nes baimintasi, kad į rytinę JAV pakrantę atslinkęs uraganas gali pridaryti daug nuostolių.
Vakarų Europa
Penktadienį Vakarų Europos akcijų kainų indeksai smuko kai paaiškėjo, kad JAV BVP II ketv. augo mažiau nei rodė pirminiai duomenys. Be to, investuotojai nerimavo dėl to, kokią žinutę pasiųs JAV FED vadovas Jackson Hole simpoziumo metu. Vis dėlto savaitinis Vakarų Europos akcijų kainų indekso pokytis buvo teigiamas. Tam pakako akcijų brangimo ankstesnėmis dienomis, kai rinkos gana optimistiškai reagavo į laukiamą FED vadovo kalbą minėtame simpoziume.
Šiandien ateities sandoriai Vakarų Europoje rodo investuotojus tikintis teigiamos rinkų krypties. Praeitą penktadienį JAV rinkos palankiai įvertino B. Bernankės pasisakymą, to paties šiandien tikimasi ir Europoje.
Azija
Šiandien dauguma Azijos akcijų indeksų kilo aukštyn. Kinijos akcijų indeksas CSI 300 smuko 1,55 proc. ir buvo vienintelis, kuris fiksavo neigiamą pokytį. Indijos akcijų indekas BSE Sensex pašoko 2,62 proc., o Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė padidėjo 0,48 proc.
Kinijos bankų akcijos stipriai atpigo, po to kai Kinijos centrinis bankas pakeitė rezervų reikalavimus bankams, dabar bankus įpareigojant centriniame banke laikyti ir paskolų užstatus bei garantijas. Tai dar labiau sumažins likvidumą bankinėje sistemoje, kai kurių analitikų paskaičiavimais netgi 141 mlrd. JAV dolerių. Daugumos Kinijos bankų akcijos šiandien pigo 2-3 proc.
Geri antrojo ketvirčio finansiniai rezultatai bei po FED vadovo B. Bernankės kalbos šiek tiek nurimusios nuotaikos rinkose teigiamai veikė Kinijos naftos išgavimo sektoriaus bendroves, kurių akcijos brango 2-7 proc intervale. Automobilių gamintojų akcijų pokyčiai buvo skirtingi. Japonijoje veikiančių „Toyota Motor“ ir „Honda Motor“ akcijos pigo, tuo tarpu „Kia Motors“ ir „Hyundai Motor“ akcijų kaina padidėjo apie 2,5 proc.
Baltijos šalys
Vilniaus akcijų biržos indeksas krito 1,11 proc. iki 363,69 punkto, o bendra apyvarta siekė 446 tūkst. eurų ir buvo didžiausia iš Baltijos šalių biržų. Kitaip nei ketvirtadienį, tik 33 tūkst. eurų apyvarta sudaryta tiesioginiais sandoriais.
Penktadienį Talino akcijų biržos indeksas sumenko daugiausiai iš Baltijos indeksų – 1,18 proc. iki 575,55 punkto. Bendra biržos apyvarta siekė beveik 423 tūkst. eurų. Net 132 tūkst. eurų apyvarta buvo sudaryta tiesioginiais sandoriais. Aktyviausia prekyba vyko „Tallink Grupp“ bei „Silvano Fashion Group“ akcijomis, kurių perleista atitinkamai už 203 ir 76 tūkst. eurų.
Penktadienį Rygos akcijų biržos indekso neigiamas pokytis siekė 0,79 proc. Bendra apyvarta siekė 70 tūkst. latų ir buvo mažiausia tarp visų Baltijos biržų. Tradiciškai didžiausios apimties prekyba vyko „Olainfarm“ akcijomis, kurių perleista už 53 tūkst. latų.
Mažmeninė prekyba Lietuvoje liepos mėnesį tebeaugo sparčiai. Visos mažmeninės prekybos metinė plėtra sulėtėjo nuo 25,6 proc. iki 16,9 proc. Tačiau atmetus šiuo metu itin kintančią prekyba transporto priemonėmis, plėtra netgi kiek paspartėjo nuo 7,1 proc. iki 7,2 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Penktadienį prekybos nuotaikas Rusijoje palaikė lūkesčiai dėl vakarinio FED vadovo pranešimo. Rusijos akcijų rinka bene visą prekybos sesiją išsilaikė teigiamoje zonoje ir per dieną indekso reikšmė paaugo 0,77 proc. Kaip ir daugelyje kitų rinkų, savaitės grąža taip pat buvo teigiama ir Rusijoje ji viršijo 1 proc.
Žaliavos
„WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje penktadienį svyravo ganėtinai stipriai, tačiau dienos kainos pokytis liko teigiamas. Akivaizdu, kad naftos kaina praėjusią savaitę surado balansą ties 85 JAV doleriais už barelį.
Penktadienį daug dėmesio naftos rinkos dalyviai skyrė B.Bernankės kalbai ir galimų nuostolių, kuriuos galėjo padaryti pro JAV rytines pakrantes praslinkęs uraganas. Tačiau jau dabar aišku, kad uragano nuostoliai nebuvo tokie dideli, tad baimė rinkoje yra sumažėjusi. Tiesa, reiktų pastebėti, kad kainos skirtumas tarp „Brent“ ir „WTI“ išlieka milžiniškas ir siekia daugiau nei 25 JAV dolerius už barelį. „Brent“ naftai kristi neleidžia vis dar nesibaigiantys susirėmimai Libijoje.