
Autorius: SEB bankas, Parašyta: 2011-07-12 10:40.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12109
Pasaulio akcijų rinkose vakar vyravo prastos nuotaikos. Investuotojus vėl gąsdino Pietų Europos šalių likimas, o JAV politikai toliau nesugeba sutarti dėl priemonių šalies deficitui mažinti. Europoje didėjo skolų krizės užkrato baimė. Ispanijos ir Italijos vyriausybių obligacijų 10 metų pajamingumas pakilo iki rekordinio lygmens.
ES ir TVF kartu su privataus sektoriaus (bankų) atstovais ir toliau bando detalizuoti antrąjį Graikijos gelbėjimo planą. ES siūlo panaudoti pagalbos fondo lėšas supirkti Graikijos obligacijas rinkoje. Rinkos baiminasi, kad derybos užstrigs ir skola artimiausiu metu nebus restruktūrizuota. Europos akcijų indeksai nukrito 1,5-3,9 proc., labiausiai nukentėjo finansų institucijų akcijos. Vien Italijos bankų akcijos per savaitę nukrito 20 procentų.
JAV akcijų indeksai vakar pigo 1,2-2,0 procento. „S&P 500" indeksas nukrito 1,81 proc., „Dow Jones" - 1,2 proc., o NASDAQ smuko net 2,0 procentais. Doleris pabrango euro atžvilgiu 1,65 proc. - iki 1,4029 dolerio už eurą. Taigi, finansų rinkų dalyviai karštligiškai ieškojo saugaus prieglobsčio. NIKKEI indeksas šįryt smukęs 1,43 proc., panašiai nukritę ir kiti Azijos indeksai. Kinijoje toliau didėja valiutos rezervai. Antrąjį ketvirtį pastarieji padidėjo 30 proc. - iki 3200 mlrd. dolerių. Tad tolesnis juanio brangimas neturėtų stebinti.
Šiandien ES toliau svarstys pagalbos Graikijai detales. D. Britanija skelbs vartotojų kainų indeksą (11:30), kuris birželį, manoma, siekė 4,5 procento. JAV praneš gegužės prekybos balansą, kurio deficitas, kaip prognozuojama, bus padidėjęs iki 44,1 mlrd. dolerių.
Kaip ir tikėtasi, prasti JAV darbo rinkos duomenys bei euro zonos šalių skolų problemos netruko pasireikšti ir Baltijos regiono biržose - visų trijų šalių akcijų indeksai smuko. Taline pardavimo nuotaikos buvo stipriausios -pigo net 13 akcijų, pabrango tik viena, o OMXT indekso vertė susitraukė net 2,82 procento. Vilniuje pigusių brangusių akcijų santykis buvo 16 ir 6, indeksas OMXV sumažėjo 0,95 procento. Tiesa, bendra akcijų apyvarta nebuvo didelė, todėl kalbėti apie platesnio masto išpardavimą kol kas nėra pagrindo.
Praėjusią savaitę prieaugius demonstravusių bendrovių akcijos pigo bene sparčiausiai, o „Sanito" vertybiniais popieriais tradiciškai pasiekta didžiausia apyvarta. Apskritai investuotojų nuotaikos, lyginant su gana optimistiška praeitos savaitės pabaiga, yra subjurusios, todėl tikėtini tolimesni Baltijos regiono akcijų kainų nuosmukiai, o indekso OMXV vertė, praeitą savaitę pakilusi virš 400 punktų, gali vėl nusmukti žemiau šio lygmens, o tai nebūtų geras ženklas rinkos „buliams". Kita vertus, reikia pažymėti, kad investuotojai adekvačiai reaguoja į pozityvias bendrovių naujienas - geri pusmetiniai „Klaipėdos naftos" (+2,06 proc.) ir „Vilkyškių pieninės" (+0,12 proc.) rezultatai neliko nepastebėti ir šių bendrovių akcijos brango.
Pusmetinių rezultatų skelbimo sezonas tik įsibėgėja, tad artimiausioje ateityje gerų žinių tikrai dar sulauksime -jau šį penktadienį rezultatus turėtų skelbti puikius birželio krovos rodiklius pademonstravusi keltų bendrovė „Tallink Grupp". Teigiamai turėtų nuteikti ir tai, kad su bendrovėmis susiję asmenys tęsia akcijų pirkimus - vakar buvo pranešta, kad bendrovė „Zip7" susijusi su „Žemaitijos pieno" valdybos nariu A.Žaboliu, birželio pabaigoje - liepos pradžioje į šios įmonės akcijas investavo beveik 70 tūkst. litų. Be to nereikia pamiršti, kad „Sanito" akcijų pardavimo sandoris juda į priekį (vakar buvo pranešta, kad Ukrainos antimonopolinis komitetas davė leidimą „Valeant" įsigyti 87,2 proc. „Sanito"), o šio sandorio kaina bei lėšos už pardavimą jau dabar veikia rinką kaip stabilizuojantis veiksnys. Visi šie faktoriai leidžia atsargiai tikėtis, kad pastaruoju metu pasaulio biržas užvaldę nuosmukiai mūsų regione pasireikš ne taip stipriai.