
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2011-07-01 01:46.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12063
Amerikos Federalinio Rezervų banko vykdytos masyvios stimuliacinės programos turėjo tik nedidelį poveikį Amerikos ekonomikai, nes tik buvo susilpnintas doleris ir tuo pačiu pagelbėta šalies eksportui, pareiškė buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas Alan Greenspan.
Jis pabrėžė, kad per pastaruosius du metus išleisti du trilijonai dolerių vykdant kiekybinę pinigų švelninimo politiką, tik šiek tiek sušvelnino kredito praradimus bei sustiprino ekonomiką.
„Nėra įrodymų, kad didžiulis pinigų srautas mestas į sistemą, iš esmė atliko savo vaidmenį“ – atkreipė dėmesį Alan Greenspan.
„Tai akivaizdžiai turėjo tam tikrą poveikį valiutų kursui, kuris yra ypač opus eksporto plėtrai. Atmetus tai, nemanau, kad tai buvo veiksminga. Kalbant ne tik apie QE2, tačiau ir apie QE1 programą“ – pridėjo jis.
Amerikos Federalinis Rezervų bankas ketvirtadienį kaip tik baigė įgyvendinti antrąjį kiekybinio pinigų politikos švelninimo etapą, kurio metu rinkoje buvo supirkinėjamos Amerikos valstybinės obligacijos, ir tam iš viso buvo išleistos 600 mlrd. dolerių vertės lėšos. Kol kas nebuvo užsiminta apie tai, kad bus toliau vykdomas pinigų politikos švelninimas arba netgi pradėtas įgyvendinti trečiasis QE3 kiekybinio pinigų politikos švelninimo etapas.
„Aš būčiau nustebintas, jeigu sulauktume QE3 etapo, nes tai toliau kenktų doleriui, kuris silpnėtų“ – teigė buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas Alan Greenspan.
Jis yra stipriai kritikuojamas dėl to, kad kai buvo Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovu, 2000 metų pradžioje per ilgai žemame lygyje išlaikė bazinę palūkanų normą, ir daugelis mano, jog būtent tai privedė prie 2008 metais kilusios kreditų krizės.
Ben Bernanke, kuris iš Alan Greenspan 2006 metais perėmė Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovo postą, pradėjo įgyvendinti kiekybinio pinigų politikos švelninimo programą 2009 metais, tokiu būdu jis stengėsi atšildyti kredito rinką ir nuo žlugimo apsaugoti Amerikos finansų sistemą. Ši strategija susilaukė įvairių vertinimų.
Kalbėdamas apie Graikija, Alan Greenspan teigė manantis, kad šios šalies bankrotas ir toliau išlieka labai tikėtinas, ir tai be jokios abejonės paveiktų ir Ameriką, nes ji turi didelių įsipareigojimų Europai, kuri kontroliuoja Graikijos skolą. Jis taip pat pridėjo, kad Amerikos kompanijų užsienio padaliniai pusę savo pajamų uždirba būtent Europoje.
„Mes negalime sau leisti to, kad pastebimai sumažėtų užsienio padalinių pajamos“ – pridėjo buvęs ilgametis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas.
Alan Greenspan yra pesimistiškai nusiteikęs ir dėl derybų susijusių su Amerikos skolos limito padidinimu, bei mano, kad Amerikos Kongresas iki šių metų rugpjūčio antros dienos nepasieks susitarimo ir nepadidins šalies skolos limito, kuris kaip minėta jau yra pasiektas.
„Manau, kad kai mes atsikelsime rugpjūčio antrą, ši problema nebus išspręsta“ – prognozuoja jis.
Jei taip iš tikrųjų atsitiktų, jis mano, kad Amerika ir toliau turėtų vykdyti savo įsipareigojimus, t.y. ir toliau turėtų mokėti palūkanas skolintojams, nes kitaip ji rizikuoja pasaulio finansų rinkoms padaryti didelį nuostolį. Na o viso to rezultatas bus tas, kad Amerika taps nemoki.