
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2011-05-06 11:54.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=11739
Rusijos ekonomika tradiciškai lieka priklausoma nuo savo pagrindinio eksportuojamo resurso – naftos – kainų. Dėl tokio ūkio nediversifikuotumo šalis yra kritikuojama nuolatos, nes tai ją daro itin priklausomą nuo svyravimų pasaulio rinkose. Pastarojo meto naftos kainų augimas sudarė prielaidas šalies BVP plėtrai. 2010 metais Rusijos BVP didėjo 4,0 proc., 2011 metais analitikai taip pat prognozuoja artimą 4-5 proc. ūkio plėtrą.
Biudžetas – aktualus ekonomistų klausimas tiek šiemet, tiek ateinančiais metais. Rusija, kaip žaliavas eksportuojanti valstybė, gana ilgus metus turėjo perteklinį biudžetą ir skolą, 2010 metais tesiekusią apie 11 proc. BVP. Nors šalies viešųjų finansų istorija byloja apie subalansuotą biudžeto politiką, ateinantys keletas metų leidžia tikėtis deficitų. Artėjantys parlamento rinkimai 2011 metų pabaigoje ir dar svarbesni prezidento rinkimai 2012 metų pabaigoje jau dabar grasina ekspansine fiskaline politika siekiant užsidirbti rinkėjų balsų. Analitikų vertinimu, siekiant turėti subalansuotus viešuosius finansus Rusijai reikės vis didesnės naftos kainos. Biudžetą subalansuojanti “Urals” naftos kaina šiemet palypėjo nuo 105 iki 115 JAV dolerių už barelį, o 2012 metais ekspertai prognozuoja ją sieksiant jau 120 JAV dolerių už barelį. Turint omenyje dabartinę pasaulio ekonomikos būklę ir aktyvias diskusijas, kad esamas naftos kainų lygis darosi nepakeliama našta, labai tikėtina, kad Rusijos biudžetas negaus pakankamai įplaukų. Deficitai ateinančiais metais gali siekti iki 3 proc. BVP.
Infliacija Rusijoje auga genama kylančių resursų kainų. Rusijos centrinis bankas kėlė palūkanų normą šių metų vasarį, tačiau to nepakako. Balandžio 29 d. ji dar kartą padidinta 25 baziniais punktais iki 8,25 proc. Griežtesnis pinigų politikos tonas iš dalies paveikė ir rublio kursą. Kuris dar ir dėl paties JAV dolerio silpnėjimo nuo šių metų pradžios pabrango 12 proc. JAV valiutos atžvilgiu. Vis dėl to pinigų politikos gali nepakakti infliacijai suvaldyti dėl prieš rinkimus besiplečiančių biudžeto išlaidų. Kol kas Rusijoje orientuojamasi į 7-7,5 proc. metinę infliaciją, tačiau labai tikėtina, kad šiemet ji gali būti ir didesnė.
Dėl didelės valstybinės nuosavybės dalies, šalies ekonomika veikiausiai nesiplėtoja taip efektyviai kaip galėtų. 2011-2015 metams Rusijos vadovybė patvirtino didelę privatizavimo programą. Nors Kremlius veikiausiai ir neatsisakys svarbių šalies įmonių kontrolės, planuojama, kad ši programa į biudžetą turėtų atnešti 50 mlrd. JAV dolerių. Prie bendro geresnio pasitikėjimo Rusijos ekonomika prisidės ir planuojama šalies narystė pasaulio prekybos organizacijoje. Tikėtina, kad po ilgų metų derinimų, tai pagaliau įvyks jau antroje šių metų antroje pusėje.
Rinkoje kyla rizika dėl Kinijos ūkio lėtėjimo ir galimo naftos pigimo
Per balandį Rusijos akcijų indeksai RTS ir MICEX prarado 5,0 proc. savo vertės (skaičiuojant eurais). Per I ketv. skaičiuojant eurais RTS ir MICEX indeksai išaugo 8 proc. Gana ilgą laiko tarpą palaikymą Rusijos akcijų rinkai sudarė aukštyn kopusios naftos kainos, dėl kurių akcijų grąža buvo santykinai didesnė nei kitose kylančiose rinkose.
Pastaruoju metu vis dažniau buvo prabylama apie korekcijos poreikį rinkoje. Šiomis dienomis prielaidas Rusijos rinkos neigiamai krypčiai sudaro pradėjusios smukti žaliavų, o ypač naftos, kainos. Nepaisant ganėtinai neblogų I ketv. rezultatų pasaulio akcijų rinkose, globalios ekonomikos perspektyvos atrodo gana blankiai. Jas varžo kylanti infliacija, beprasidedantis platesnio masto pinigų politikos griežtinimas. Rusijos akcijų rinkoje paprastai ne taip išreikštai reaguojama į vietos įmonių ketvirčio rezultatus, palyginti su Vakarų biržomis. Tačiau daug dėmesio sulaukia politiniai komentarai. Kaip žaliavų eksportuotojai, Rusijos rinkai artimiausiu metu veikiausiai išliks aktualios Kinijos ekonomikos naujienos – jeigu šiai Azijos ekonomikai pavyks sulėtinti savo plėtrą, mažesnę paklausą jus ir Rusijos žaliavų išgavėjai.
Didesnė bazinė palūkanų norma sudaro prielaidas stipresniam rubliui. Tai paprastai privilioja daugiau spekuliacinio kapitalo, siekiančio įgyti pozicijų brangstančia valiuta ir galinčio sudaryti papildomą paklausą Rusijos akcijoms. Verta nepamiršti, kad spekuliacinis kapitalas gali lygiai taip pat lengvai pakeisti kryptį, nors pastaraisiais metais dėl kapitalo rinkos plėtros Rusijos rinkoje užsienio ir vietos investuotojų proporcija gerėja pastarųjų naudai.
Remiantis analitikų vertinimais, skirtingų sektorių bendrovių akcijų augimo potencialas per ateinančius metus gali siekti nuo 12 iki 47 proc. (Quote.ru duomenimis). Mūsų manymu, patraukliomis ilgesniu laikotarpiu gali būti finansų sektoriaus akcijos. Didžiųjų Rusijos bankų aktyvų kokybė yra gana nebloga. Jie nepatyrė itin didelių nuostolių, tad poreikio stiprinti kapitalo bazę kol kas nėra. Tačiau Rusijos vyriausybės infrastruktūros projektai gali atnešti naudą ir bankų sektoriui. Santykinai patrauklesnė gali atrodyti chemijos pramonė – trąšų gamintojams nemažą postūmį suteikė žemės ūkio produkcijos brangimas. Vyriausybės skatinimo priemonės nukreiptos į automobilių gamintojų sektorių, kuris savo ruožtu lemia įvairių plastikų gamintojų prekių paklausą. Vartojimo sektoriaus įmonės gana ilgą laiko tarpą atrodžiusios per bangios šiuo metu gali atgauti savo patrauklumą dėl vykstančio ekonomikos atsigavimo. Stiprėja vartotojų padėtis, o priešrinkiminė fiskalinė ekspansija gal dar prisidėti prie disponuojamų pajamų augimo.
Kiek atsargiau vertintume sektorius, susijusius su pramonės plėtra ir žaliavų paklausa. Pramonės atsigavimas buvo praėjusių metų pagrindinė tema, o šiemet kai kurių žaliavų bendrovių (ypač – metalurgijos) akcijos gali atrodyti pervertintos. Neverta pamiršti ir pastangų dedamų Kinijos ekonomikai lėtinti. Energetikos sektorius vidutiniu laikotarpiu taip pat gali atrodyti ne toks patrauklus. Trumpo laikotarpio artėjančių rinkimų sąlygotas populizmas neleis didinti energijos kainų galutiniams vartotojams.
Rūta Medaiskytė
Makroekonomistė
AB bankas “Finasta”