Verslo ir rinkų naujienos » Vasario mėnesio Amerikos biudžeto deficitas buvo didžiausias per visą istoriją


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2011-03-11 14:15.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=11407


Vasario mėnesio Amerikos biudžeto deficitas sudarė 222.5 mlrd. dolerių ir per visą istoriją buvo pats didžiausias vieno mėnesio šios šalies biudžeto deficitas. Ekonomistai prognozuoja, kad šių finansinių metų Amerikos biudžeto deficitas bus pats didžiausias per visą istoriją.

Ankstesnis Amerikos vieno mėnesio biudžeto deficito rekordas buvo pasiektas prieš metus, tą patį vasario mėnesį, kuomet jis sudarė 220.9 mlrd. dolerių.

Per penkis šių finansinių metų, kurie prasidėjo spalio mėnesį, mėnesius, Amerikos biudžeto deficitas jau pasiekė 641.3 mlrd. dolerių sumą, kuri palyginus su ankstesnių finansinių metų tuo pačiu laikotarpiu, yra 1.6 procentais mažesnė.

Ekonomistai prognozuoja, kad šių finansinių metų Amerikos biudžeto deficitas bus didesnis už praėjusių finansinių metų biudžeto deficitą. Amerikos Kongreso biudžeto tarnyba prognozuoja, kad šių finansinių metų šalies biudžeto deficitas sudarys maždaug 1.5 trilijonus dolerių, ir tai jau bus treti finansiniai metai iš eilės, kuomet Amerikos biudžeto deficitas bus didesnis nei vienas trilijonas dolerių.

Pastebimai padidėjęs Amerikos biudžeto deficitas atspindi didelio ekonomikos nuosmukio neigiamą poveikį, kuris lėmė, jog sumažėjo biudžeto pajamos, be to siekdama stimuliuoti šalies ekonomiką ir stabilizuoti finansų sistemą, Amerikos valdžia buvo priversta padidinti biudžeto išlaidas.

Amerikos prezidento Barako Obamos administracija prognozuoja, kad šių finansinių metų šalies biudžeto deficitas bus rekordinis ir sudarys net 1.56 trilijonus dolerių. Dabartinis Amerikos biudžeto deficito rekordas buvo pasiektas per 2009 finansinius metus, tuomet jis sudarė net 1.41 trilijoną dolerių. Praėjusiais finansiniais metais Amerikos biudžeto deficitas sumažėjo iki 1.29 trilijonų dolerių.

Šiais finansiniais metais Amerikos biudžeto deficitas turėtų būti didesnis dėl gruodį patvirtinto mokesčių mažinimo paketo. Bušo eros mažesni mokesčiai buvo pratęsti dar dviem metams, be to siekiant skatinti šalies ekonomiką, buvo įvesti ir kai kurie kiti pakeitimai. Dviem procentais buvo sumažintas darbuotojų socialinės apsaugos mokestis, be to buvo pagreitintas mokesčių nurašymas toms įmonėms, kurios investuoja į naują įrangą.

Per paskutinius penkiasdešimt aštuonis metus, net 45 metus Amerikos biudžetas vasario mėnesį buvo deficitinis. Viena iš priežasčių šio reiškinio yra ta, kad šalies mokesčių tarnyba kaip tik vasario mėnesį šalies gyventojams ima gražinti permokas, na o tie, kurie yra skolingi mokesčius, dažniausiai laukia iki balandžio mėnesio, kuomet baigiasi terminas sumokėti mokesčius.

Per šių finansinių metų pirmus penkis mėnesius Amerikos biudžeto pajamos sudarė 869 mlrd. dolerių, kas palyginus su ankstesnių finansinių metų tuo pačiu laikotarpiu, buvo 8.6 procentais daugiau. Tuo tarpu šalies biudžeto išlaidos per minimą laikotarpį ūgtelėjo keturiais procentais iki 1.51 trilijono dolerių.

Labiausiai Amerikos biudžeto išlaidų augimą lėmė didėjusios mokamos palūkanos už turimas skolas. Per penkis šių finansinių metų mėnesius palūkanų mokėjimui už turimas skolas, jau bendrai buvo išleista 94.5 mlrd. dolerių suma, kas palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, buvo 9.3 procentais daugiau. Visą tai atspindi didėjančias šalies skolas, kurios auga dėl ir toliau išliekančio didelio šalies biudžeto deficito.

Respublikonai, kurie praėjusių metų rudenį vykusiuose rinkimuose laimėjo didžiausią vietų skaičių Senate, pasisako už tai, kad šių finansinių metų biudžeto išlaidos būtų sumažintos 60 mlrd. dolerių suma. Tačiau tam prieštarauja Amerikos prezidentas Barakas Obama ir demokratai, nes jie mano, kad tai neigiamai paveiks šalies švietimo sistemą, be to sumažėtų parama mažas pajamas gaunantiems asmenims.