Verslo ir rinkų naujienos » Rytinė akcijų rinkų apžvalga


Autorius: SEB bankas, Parašyta: 2011-02-22 10:14.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=11293


Stiprėjantys neramumai Libijoje, pasak ekspertų, gali virsti pilietiniu karu. Ekonomistai savo ruožtu didina pasaulio infliacijos prognozes. Besivystančių šalių akcijos vakar smarkiai smuko - indeksai nukrito vidutiniškai po 2 procentus, o naftos kaina ėmė didėti.

Libijos eksportuojama nafta sudaro beveik 8 procentus kiekio, kurį suvartoja JAV. Todėl naftos kaina pakilo net 8 proc. Neramumams didėjant, aukso kaina tapo didžiausia per pastarąsias septynias savaites, o sidabras jau dabar yra brangiausias per 30 metų. Jei ir toliau tęsis panaši situacija šiaurinėje Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose, neabejotinai sulauksime didesnio akcijų kritimo. Rinkoms neigiamą poveikį darė ir žemės drebėjimas Naujojoje Zelandijoje bei Moody's sumažinta reitingo perspektyva Japonijai. JAV doleris vakar pabrango 0,11 proc. - iki 1,3678 dolerio už eurą. JAV akcijų ateities sandoriai šį rytą rodo, kad indeksai gali nukristi 0,7-1,3 procento. Vakar JAV biržos nedirbo. Europos akcijų indeksai vakar smuko vidutiniškai po 1,5 proc., taip pat didelis nuosmukis matomas šįryt Azijos biržose. Kinijos indeksas nukrito 2,13 porc., baiminantis didėjančios infliacijos ir to, kad centrinis bankas ims didinti palūkanas ir mažinti pinigų pasiūlą.

Vakar skelbtas Vokietijos lapkričio gamybos sektoriaus pasitikėjimo indeksas (PMI) buvo didesnis, negu tikėtasi, ir siekė 62,6, vietoj prognozuoto 60,3. Prognozes pranoko ir tas pats euro zonos rodiklis, kuris pakilo iki 59. IFO instituto sudaromas Vokietijos verslo klimato rodiklis vasarį taip pat nežymiai viršijo prognozuotą reikšmę ir padidėjo iki 111,2.

Šiandien bus skelbiamas (16:00) JAV Case Shiller būstų kainų vasario mėnesio indeksas. Prognozuojama, kad rodiklis rodys 2,4 proc. smukimą, palyginti kainas su buvusiomis prieš metus to paties laikotarpio kainomis. 17 val. bus skelbiamas JAV vasario vartotojų pasitikėjimo rodiklis, kuris, manoma, sieks 65 ir Ričmondo Fed gamybos indeksas, kuris, tikimasi, išliks nepakitęs ir sieks 18.

Investuotojams belaukiant metinių bendrovių rezultatų, prekyba Baltijos biržose išlieka neaktyvi, o akcijų kainos, reaguodamos į pagrindinius pasaulio akcijų indeksus, pasuko žemyn. Labiausiai neigiamos nuotaikos pirmadienį pasireiškė Vilniaus biržoje, kurios indeksas OMXV neteko net 0,9 proc. savo vertės, o pigusių akcijų buvo du kartus daugiau, negu brangusių. Talino OMXV sumažėjo nežymiai 0,05 proc., o likvidžiausių Baltijos akcijų indekso „OMX Baltic Benchmark" vertė smuko 0,4 procento. Nors akcijų pasiūla rinkoje nėra didelė, tačiau paklausa yra dar menkesnė, nebesimato stambesnių, rinką palaikančių pirkėjų. To pasekmėje didžioji dalis likvidžiausių akcijų daugiau ar mažiau pigo, pasiūlos spaudimo neatlaikė ir TEO LT, kurių kaina sumažėjo 0,4 proc. vertės ir pirmą kartą per paskutines 2 savaites prekybos sesiją užbaigė žemiau 0,71 euro lygmens. Taline augimu kol kas išsiskiria jau anksčiau gerus sausio mėnesio pervežimų rezultatus pranešusios keltų bendrovės „Tallink Grupp" akcijos. Vilniuje „Agrowill Group" brango 4,5 proc., pirkėjams patikėjus, kad bendrovė sugebės sėkmingai išplatinti Lenkijoje naują akcijų emisiją ir įtraukti savo akcijas į Varšuvos biržos prekybos sąrašą. Apskritai, pasaulyje įsivyravus ryškiai neigiamoms nuotaikoms, artimiausiomis dienomis būtų sunku tikėtis augimo Baltijos rinkose. Augimą galėtų pademonstruoti nebent pavienių bendrovių, paskelbusių geresnius nei tikėtasi, rezultatus, akcijos.

Snaigės akcijos vakar buvo tarp lyderių tiek kainos augimo, tiek apyvartos dydžio prasme, investuotojams belaukiant privalomojo akcijų supirkimo kainos bei tikintis ženklaus rezultatų pagerėjimo. Tačiau vakar vakare bendrovei paskelbus 4-ojo praeitų metų ketvirčio bei visų 2010 metų finansinius rezultatus, didžiausių optimistų nuotaikos galėjo šiek tiek sugesti. Rezultatus iš principo galima įvertinti kaip atitikusius lūkesčius, tačiau bendrovė vis dar nesugebėjo išbristi iš nuostolių. Prie sukaupto ankstesnių metų neigiamo rezultato, 2010-tieji pridėjo dar 2,6 mln. litų nuostolio. Gera naujiena yra ta, kad per 2010 metų 4 ketvirtį tepatirta 157 tūkst. litų nuostolio, o pajamos išaugo 12 proc. iki 26,4 mln. litų. Tačiau per visus 2010 metus pajamos sumažėjo 7,5 proc. ir sudarė 113,8 mln. litų.