
Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-01-20 10:08.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=11084
Naujų būstų statybos 2010 metų gruodį krito nuo 553 tūkst. iki 529 tūkst. vienetų. Vidutinė ekonomistų prognozė leido tikėtis, kad šio sektoriaus statybos išliks nepakitusios (550 tūkst.). Leidimų naujoms būstų statyboms per tą patį laikotarpį išaugo gana smarkiai nuo 544 tūkst. iki 635 tūkst. vienetų. Tai viršijo ekonomistų prognozes (560 tūkst.).
Visgi svarbesnė rinkai naujiena buvo „Goldman Sachs" banko 2010 metų IV ketv. rezultatai, kurie nuvylė dauguma investuotojų. Bankas uždirbo 2,4 mlrd. dolerių arba 3,79 dolerio pelno akcijai, tai daugmaž tiek kiek ir buvo prognozuota analitikų (3,76 dolerio pelno akcijai), tačiau tokie banko rezultatai yra prastesni, palyginti su praėjusiais metais, kuomet jis uždirbo 4,9 mlrd. dolerių (arba 8,20 dolerio pelno vienai akcijai).
Vakarų Europa
Trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai pakeitė savo kryptį ir pasuko žemyn. Po gana pastebimo augimo investuotojai veikiausiai nusprendė atsiimti pelnus. Pretekstą tokiems veiksmams suteikė ir JAV rinkos naujienos - naujų būstų statyti pradėta mažiau palyginti su prognoze, o bankas „Goldman Sachs" paskelbė prastesnius nei tikėtasi ketvirčio rezultatus. Pastarosiomis savaitėmis rinkų nusiteikimas euro zonos viešųjų finansų atžvilgiu pasidarė palankesnis. Tačiau sausio 17 d. posėdžiavę euro zonos finansų ministrai kol kas nieko nenusprendė Europos finansinio stabilumo fondo padidinimo. O vienas iš ekonomistų, Vokietijos vyriausybės patarėjų, išsakė nuomonę, kad Graikijai vargu ar pavyks atitolti nuo bankroto grėsmės. Tad Vokietijai reikia pasiruošti šiam scenarijui ir atidėti papildomų lėšų.
Šiandien didelę įtaką pasaulio rinkose turėtų daryti Kinijoje paskelbti ekonominiai duomenys. Tiesa, nors šalies BVP ir augo greičiau nei tikėtais IV ketv., tai tik pagausino nuogąstavimų, kad šalies vyriausybė ir toliau lėtins ekonomiką. Tačiau ilgesnio laikotarpio investuotojų lūkesčiai dėl rinkų krypties tebėra geri ir tikimasi tolesnio augimo.
Azija
Kinijos akcijų indekso CSI 300 reikšmė šįryt buvo sumažėjusi daugiau nei 2,5 proc. Tokią neigiamą reakciją akcijų rinkoje sukėlė paskelbti Kinijos 2010 metų IV ketv. BVP duomenys. BVP praėjusį ketvirtį buvo 9,8 proc. didesnis nei atitinkamą 2009 metų ketvirtį ir gerokai viršijo naujienų agentūros „Bloomberg" surinktą ekonomistų konsensusą, siekusį 9,4 proc. Beje, metinis BVP augimas 2010 m. III ketv. siekė 9,6 proc., tad akivaizdu, kad 2010 m. IV ketv. ekonomikos augimas dar truputį įsibėgėjo. Beje, metinis infliacijos lygis gruodžio mėn. šalyje sumažėjo nuo 5,1 proc. iki 4,6 proc.
Tačiau visi šie duomenys perspėja investuotojus, kad šalis toliau bus priversta imtis ekonomika stabdančiųjų pinigų politikos veiksmų, siekdama apriboti infliacijos lygį šalyje ir neleisti ekonomikai perkaisti. Kartu tai parodo, kad ankstesni Kinijos veiksmai riboti ekonomikos augimą nebuvo pakankamai vaisingi.
Baltijos šalys
NASDAQ OMX Vilniaus biržos indeksas nepaisydamas neigiamų Vakarų Europos akcijų rinkų nuotaikų vakar augo net 1,72 proc. Daugiausia dėmesio sulaukė naujos biržos bendrovės „LESTO" akcijos, kurios ir lėmė tokį indekso kilimą. Jų kaina augo net 10,33 proc., o perleista už kiek daugiau kaip 300 tūkst. eurų.
NASDAQ OMX Talino biržos indekso reikšmė mažėjo 0,12 proc. Investuotojai aktyviausiai prekiavo bendrovės „Tallink Grupp" vertybiniais popieriais, kurie pigo dar 0,23 proc. po to kai prieš porą dienų bendrovė paskelbė ketvirčio rezultatus. Taip pat didesnio susidomėjimo sulaukė „Silvano Fashion Group" bei „Tallinna Vesi" vertybiniai popieriai.
NASDAQ OMX Rygos indeksas vakar augo nežymiai. Daugiausia suprekiauta „SAF Tehnika" vertybiniais popieriais. Taip pat kiek didesnio investuotojų susidomėjimų sulaukė prekyba „Latvijas Krajbanka PVA" bei „Ditton pievadkezu rupnica" akcijos.
Estijos biudžeto deficitas 2010 metais tesiekė 1 proc. BVP. Ekonominės krizės metais Estijos viešieji finansai tapo tam tikra išskirtis Europoje kamuojamoje skolų ir deficitų. Tuo tarpu Estijos fiskalinė politika atitiko narystei euro zonoje keliamą kriterijų, neminint menkos valstybės skolos. Šiemet prognozuojamas kiek didesnis - 1,6 proc. BVP - biudžeto deficitas, nes vyriausybė numato vėl pervedinėti lėšas privatiems pensijų fondams. Į juos mokėjimai buvo sustabdyti siekiant turėti kaip įmanoma mažesnį biudžeto deficitą.
Vidurio ir Rytų Europa
Trečiadienį Rusijos akcijų rinka nerado pastovios krypties ir indeksų reikšmės svyravo arti praėjusios prekybos sesijos paskutinės reikšmės. Šiek tiek neigiamo atspalvio prekybai rinkoje suteikė JAV bankų ketvirtiniai rezultatai, tačiau Rusijos bankų akcijų kainos smuko tik nežymiai. O akcijų indeksas RTS per dieną paaugo 0,1 proc. Kaip ir kitose rinkose, šiandien prekybai įtakos turės Kinijos ekonominiai rodikliai, į kuriuos šįryt šalies investuotojai reagavo nepalankiai.
Žaliavos
„WTI" žaliavinės naftos ateities sandorių kaina pirmąją trečiadienio pusę augo ir buvo pasiekusi 93 JAV dolerius už barelį, bet po pietų kaina vėl nukrito iki 91,5 JAV dolerių. Kritimą lėmė tiek suprastėjusios nuotaikos finansų rinkose, tiek ir Amerikos naftos instituto pranešimas apie netikėtai išaugusias žaliavinės naftos atsargas JAV. Jos per savaitę padidėjo 3,5 mln. barelių arba daugiausia per paskutines aštuonias savaites, nors buvo laukiama jų sumažėjimo. Tiesa, šiandien rinkos dalyviai lauks oficialios JAV energetikos administracijos ataskaitos duomenų, kurie dažnai nesutampa su Amerikos instituto duomenimis. Tad jeigu sulauktume naujienų tiek apie žaliavinės naftos, tiek ir apie naftos produktų atsargų padidėjimą, tai turėtų neigiamą įtaką naftos kainai šiandien po pietų.