Verslo ir rinkų naujienos » Vakarų akcijų indeksų reikšmės vakar mažėjo


Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-12-31 11:26.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=10955


JAV akcijų indeksai vakar sumažėjo kiek daugiau nei 0,1 proc. Šventiniu laikotarpiu akcijų rinka pasižymėjo menkomis apyvartomis, o indeksų reikšmės labai palengva kilo į viršų. Panašu kad vakar investuotojai nusprendė pasiimti dalį grąžos. Rinkos net reikiamai nesureagavo į akivaizdžiai geresnius nei tikėtasi bedarbių skaičiaus pokyčio ir preliminarių būsto pardavimų duomenis. Labai mažai tikėtina, kad paskutinė metų diena atneštų pastebimų pokyčių į rinkas. Tačiau investuotojams po žiemos atostogų kitąmet sugrįžus į biržas rinkos kryptis turėtų labiau paaiškėti. Pagrindinis šiuo metu neraminantis klausimas – kaip rinkos 2011 metų pradžioje bus nusiteikę ekonomikos perspektyvų atžvilgiu, t.y. ar visi pasiduos lūkesčiams dėl tolesnės plėtros ar vis dėl to bus įžvelgta pakankamai reikšmingų rizikų.

Kalėdinę savaitę JAV buvo registruota pastebimai mažiau bedarbių nei laukė ekonomistai. Jų skaičius siekė 388 tūkst. palyginti su 415 tūkst. prognoze. Kai kurie ekonomistai įžvelgia ilgesnę tendenciją ir ženklus, kad ekonomikos padėtis ima pastebimiau gerėti.

Preliminarių būsto pardavimų skaičius per lapkritį šoktelėjo 3,5 proc., kai ekonomistai laukė tik 0,8 proc. padidėjimo.

Vakarų Europa

Kaip ir JAV, Vakarų Europos akcijų indeksai ketvirtadienį mažėjo po taip vadinamo Kalėdų senelio ralio (angl. Santa Claus rally) biržose pastarąją savaitę. Investuotojai Vakarų rinkose susigriebė pasiimti pelnus iš pastarojo akcijų kainų kilimo. Šiandien ir dar greičiausiai kurį laiką po švenčių gali išlikti pasyvi prekyba, tačiau investuotojams grįžus į biržas pagyvės ir prekyba. Rinkų kryptis priklausys nuo to, į kieno nuomones bus labiau linkstama įsiklausyti. Nors ekonomistai atrodo geriau nusiteikę ekonomikos perspektyvų atžvilgiu, tačiau virš euro zonos tebetvyro nerimo debesis dėl viešųjų finansų ateities.

Azija

Kinijos akcijos šįryt brango ir CSI 300 indeksas buvo pakilęs daugiau nei 2 proc. Įdomu tai, kad indekso reikšmė nuo metų pradžios yra nukritusi apie 13 proc., o tam daugiausia įtakos turėjo neigiamas investuotojų požiūris į šalyje vykdomą griežtinamąją pinigų politiką bei siekį sumažinti spekuliacijas nekilnojamuoju turtu. Tiesa, pati Kinijos ekonomika išlaikė labai solidų augimą, tačiau išaugo infliacijos pavojus, kuris greičiausiai bus pagrindinė problema ateinančiais metais.

Baltijos šalys

Baltijos biržų indeksai vakar kilo į viršų, o prekyba buvo kaip reta aktyvi. NASDAQ OMX Vilniaus biržoje vertybinių popierių perleista už kiek daugiau kaip 2 mln. eurų. Ketvirtadienio prekybos sesijos metu didžiausio investuotojų dėmesio sulaukė su „OMX Baltic 10“ indekso sudėtimi susijusios bendrovės. Nuo 2011 metų sausio 3d . į indeksą bus įtrauktos „Linas Agro Group“ bei „Panevėžio statybos trestas“, o išbraukiamos „City Service“ bei „Snoras“ bendrovių akcijos. Visi šie pokyčiai atsispindėjo šios dienos prekyboje. Banko „Snoras“ vertybinių popierių kaina mažėjo 3,61 proc. Investuotojai pardavinėjo iš minėto indekso išbraukiamas „City Service“ akcijas, kurių perleista už daugiau kaip 400 tūkst. o kaina smuko 2 proc. Į indeksą įtrauktų „Linas Agro“ bei „Panevėžio statybos trestas“ bendrovių akcijų kaina kilo beveik 7 proc.

Taline taip pat prekybai įtaką darė su „OMX Baltic 10“ indeksu siejamos bendrovės. Iš sąrašo išbrauktos bendrovės

„Merko Ehitus AS“ kaina mažėjo beveik 3 proc. Tuo tarpu į indeksą įtrauktos „Nordecon International“ akcijos brango 6,39 proc.

Rygoje ketvirtadienį daugiausia suprekiauta farmacijos bendrovės „Grindeks“ vertybiniais popieriais, tačiau jų kaina liko nepakitusi.

Lietuvos vartotojų pasitikėjimo indeksas laikėsi nepakitęs jau ketvirtas mėnuo iš eilės. Šiuo metu vartotojų nuotaikos yra sugrįžę į 2008 metų rudens – sunkmečio pradžios – lygį. Vartotojų padėčiai gerėti kol kas nesama daug pagrindo, kol darbo užmokesčiai neauga, o nedarbo lygis išlieka didelis. Ne itin optimistiškai nuteikia pasitikėjimo rodikliai kitose segmentuose. Pramonės – vieno esminių ekonomikos varikių šiuo metu – pasitikėjimas gruodį suprastėjo pora punktų. Blogesnis buvo ir bendras ekonomikos vertinimas.

Žaliavos

„WTI“ žaliavinės naftos ateities sandorių kaina vakar nusileido žemiau 90 JAV dolerių už barelį. Investuotojai vakar fiksavo pelnus po prastesnių nei tikėtasi JAV energetikos administracijos paskelbtų duomenų apie praėjusios savaitės atsargų pokyčius. Buvo laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos turėjo kristi 2,85 mln. barelių, bet sulaukta sumažėjimo 1,26 mln. barelių. Visgi tai, kad JAV naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites buvo net 6,1 proc. didesnis nei prieš metus nuteikia džiugiai ir lūkesčiai, kad kitais metais JAV naftos rinkoje paklausa po truputį augs, išlieka. Šiais metais vidutinė „WTI“ naftos kaina siekė 79,5 JAV dolerių už barelį, tad beveik sutapo su mūsų prognozėmis, kad vidutinė naftos kaina 2010 m. sieks apie 80 JAV dolerių už barelį. Beje, nuo metų pradžios nafta yra pabrangusi apie 13 proc., o tai, lyginant su kitomis žaliavomis nėra daug. Tiesa, rinkoje jaučiama, kad 2011 m. pradžioje naftos kaina gali kilti iki 100 JAV dolerių už barelį, bet tam reiktų palankių sąlygų, tokių kaip šalti orai ar konservatyvus OPEC naftos gavybos didinimas.