
Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-12-13 11:56.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=10833
Penktadienio prekybos sesijos pradžioje rinkos dalyviai sulaukė nemažai palankių makroekonominių naujienų: spalio mėnesį netikėtai sumažėjo prekybos deficitas nuo 44,6 mlrd. dolerių iki 38,7 mlrd. dolerių. Vidutinė prognozė rodė, kad prekybos balansas išliks beveik nepakitęs, t.y. -44,5 mlrd. dolerių. Ši žinia kelia investuotojų pasitikėjimą dėl ateinančių metų ekonominės šalies padėties. Daug geresni duomenys pasirodė ir Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimą: gruodį jis augo nuo 71,6 iki 74,2 punkto.
Įmonių gretose dėmesio sulaukė bendrovė „General Electric“ paskelbusi, kad padidins IV ketv. dividendus nuo 12 iki 14 centų akcijai. Be to, kompanija prasitarė, jog planuoja supirkti dalį savo akcijų sekančiais metais. Akcijos kaina šoktelėjo 3,4 proc.
Vakarų Europa
Penktadienį ir visą praėjusią savaitę Vakarų Europos akcijų rinkos atnešė teigiamą grąžą investuotojams. Penktadienį Europos rinkų optimizmas laikėsi JAV paskelbus vartotojų pasitikėjimo indeksą, kuris pasirodė beesąs geresnis nei tikėtasi. Tiesa kiek nerimo investuotojų gretose būta dėl tolesnių Kinijos centrinio banko žingsnių. Penktadienį Kinijoje dar kartą padidinta privalomų bankų atsargų norma ir investuotojai sunerimo, kad sekantis žingsnis bus bazinės palūkanų normos didinimas. Vis dėl to šįryt pastarieji investuotojų nuogąstavimai išsisklaidė ir tai sudaro palankias prielaidas akcijų kainoms toliau didėti.
Azija
Šįryt investuotojų nuogąstavimai, kad Kinijos centrinis bankas pakels bazinę palūkanų normą nepasiteisino. Centriniam bankui pakėlus bankų privalomų atsargų normą išsigąsta, kad toliau bus griežtinamos ir kitos pinigų politikos sąlygos. Tačiau šįryt tai neįvyko. Vis dėl to analitikų gretose gaji nuomonė, kad pinigų politika ir toliau bus griežtinama, nes infliacija šalyje tebėra didelė. Tai, kad palūkanų norma nebuvo padidinta dabar, tik reiškia, kad ji sparčiau bus keliama 2011 metais.
Baltijos šalys
Penktadienį NASDAQ OMX Vilniaus biržos indeksas krito 0,47 proc. Daugiausia dėmesio sulaukė bendrovės „Apranga“ vertybiniai popieriai. Jų kaina krito net 6,19 proc. Jokių naujienų ši bendrovė nepaskelbė, tad šis išsipardavimas galėtų būti siejamas su smulkiųjų investuotojų pelnų fiksavimu. Iš kilusių bendrovių vertėtų paminėti prekybą alkoholio gamintojų „Stumbras“ vertybiniais popieriais, kurie pabrango daugiau kaip 3 proc. Dėl pagerėjusios mokestinės aplinkos ši bendrovė vis labiau domina investuotojus. Buvo toliau išsipardavinėjamos bendrovės "Agrowill" akcijos. Šių kaina koregavosi beveik šešiais procentais, o akcijų perleista už daugiau kaip 50 tūkst. eurų. Spaudimas akcijų kaina susidaręs dėl nuogąstavimų apie galimus sunkumus dėl akcijų emisijos išplatinimo Varšuvos biržoje.
NASDAQ OMX Talino biržos indekso reikšmė didėjo 0,57 proc. Apyvarta perkopė 0,47 mln. eurų. Daugiausia investuotojų dėmesio trečią prekybos sesiją iš eilės sulaukė bendrovės „Tallinna Vesi“ vertybiniai popieriai. Pastaruoju metu juntamas didelis institucinių investuotojų susidomėjimas šios bendrovės vertybiniais popieriais. Prie jų jungiasi ir smulkesni investuotojai ir visa tai skatina akcijos kainos augimą.
NASDAQ OMX Rygos indeksas krito 0,58 proc. Penktadienį vyravo senai matytas investuotojų pasyvumas.
Žaliavos
Šiandien vario kaina ir vėl pasiekė rekordą – 9 108 JAV dolerių už metrinę toną. Toks metalo brangimas yra visų pirma sąlygotas žinios, kad Kinijos Centrinis Bankas nepakėlė bazinės palūkanų normos. Prieš tai rekordas buvo pasiektas gruodžio 9 dieną, kai kaina pasiekė 9 091 JAV dolerių.
Kviečių kainos nukrito po JAV žemės ūkio departamento (USDA) ataskaitos. Prognozuojama, kad nežiūrint į nepalankias oro sąlygas Australijoje, derlius šalyje padidės 6,3 proc. USDA taip pat prognozuoja, kad pasaulinės kviečių atsargos 2011 metų gegužės mėnesiui sudarys 176,72 mln. metrinių tonų, kas būtų 2,4 proc. daugiau, nei šių metų gegužę. Po ataskaitos kviečių kaina nukrito 1,2 proc. iki 7,67 JAV dolerių už bušelį.