
Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-09-17 10:25.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=10241
Prekyba JAV akcijų biržoje vyko palyginti ramiai, tačiau indeksų pokyčiai buvo nevienodi: S&P 500 fiksavo nedidelį neigiamą pokytį, o Dow Jones indekso pokytis buvo su pliuso ženklu. Rinka paskutinėmis dienomis neranda krypties ir prekiaujama siaurame rėžyje. Šiandien ketvirtinių opcionų galiojimo paskutinė diena, tad galima tikėtis didesnio svyravimo.
Iš ekonominių naujienų svarbiausia buvo darbo ataskaita – pirminių bedarbių paraiškų sumažėjo 3 tūkst. iki 450 tūkst, tačiau pakartotini prašymai bedarbio pašalpai gauti išaugo nuo 4 478 tūkst. iki 4 485 tūkst.
Gamintojų kainų indeksas rugpjūčio mėnesį ūgtelėjo 0,4 proc., o gamintojų aktyvumą rodančio regioninio Philadelphia FED indeksas kritimas sulėtėjo, jo reikšmė per mėnesį padidėjo nuo -7,7 iki -0,7.
Vakarų Europa
Ketvirtadienį indeksai Vakarų Europoje pasuko neigiama linkme. Indeksų reikšmės sumažėjo visose biržose išskyrus Islandiją, Norvegiją ir Suomiją. Investuotojai reagavo į prastesnius nei tikėtasi D. Britanijos mažmeninės prekybos duomenis ir į neigiamą Philadelphia FED gamybos indeksą. Rinkose vakar tebetvyrojo nuogąstavimai dėl lėtėjančio ekonomikos atsigavimo, kurį kaip tik dar kartą patvirtino minėtieji rodikliai. Kliūtis ekonomikai, o kartu ir rinkoms, atsigauti ekonomistai įžvelgia dėl didelio nedarbo lygio, bankų nenoro teikti kreditus ir vyriausybių poreikio taupyti.
D. Britanijos mažmeninė prekyba rugpjūčio mėnesį netikėtai smuko 0,5 proc., kai ekonomistai prognozavo 0,3 proc. augimą. Ekonomistų gretose jau ne vienas mėnuo sklando nuogąstavimai dėl to, kad antrąjį šių metų pusmetį ūkio atsigavimas praras savo pagreitį. Ypač kai D. Britanijos vyriausybei skubiai reikia imtis veiksmų deficitui mažinti. Tad rinkos mažmeninės prekybos nuosmukį palaikė neigiamu ženklu. Kartu smuko ir svaro kursas.
Baltijos šalys
Trečiadienio prekybos sesijoje NASDAQ OMX Vilniaus ir Talino biržų indeksai nepasidavė Europos rinkų nuotaikoms ir kilo. Vilniuje pagal apyvartas pirmavo „Pieno žvaigždžių“ akcijos, tam įtakos turėjo įvykdyti du dideli tiesioginiai sandoriai. Ketvirtadienį buvo paskelbta kad „Agrowill Group“ pernai patyrė 4,4 karto daugiau negu nuostolių užpernai.
NASDAQ OMX Rygos biržoje prekyba vyko vangiai. Apyvartos lyderiu, kaip jau tapo įprasta ir toliau išlieka farmacijos bendrovės „Olainfarm“ vertybiniai popieriai. Jie sudaro didžiąją dalį visos Rygos biržos sandorių.
Vidurio ir Rytų Europa
Prekyba Rusijoje paskutiniu metu taip pat neįgauna aiškios krypties, vakar neišsiskyrė nei vieno sektoriaus akcijos. Tiesa, ir toliau palengva silpnėja rublis kitų valiutų krepšelio atžvilgiu. O tai kelia nerimą Rusijos finansų sektoriaus žaidėjams. Rusijos nacionalinės atsargos rugsėjo 10 d. sumažėjo iki 475,7 mlrd. dolerių.
Pastaruoju metu didėjo Vidurio Rytų Europos (VRE) valstybių skolos vertybinių popierių pasiūla. Lenkijos vyriausybė vakar pasiskolino 1 mlrd. eurų už kiek daugiau nei 4 proc. iki 2021 metų. Greitai 10 metų trukmės euroobligacijų emisiją planuoja leisti Ukrainos vyriausybė. Sklando kalbos Rumunijos vyriausybės ketinimus. Lietuva šį mėnesį taip pat jau pasiskolino 750 mln. JAV dolerių.
Rinkose šiuo metu yra sutvirtėjęs pasitikėjimas VRE viešaisiais finansais. Investuotojai veikiausiai tiki, kad nesenas Graikijos balansavimas ties nemokumo riba buvo geras pavyzdys kitų šalių fiskalinei politikai. Tad ir noras skolinti yra atsigavęs.
Žaliavos
Vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito žemiau 75 JAV dolerių už barelį. Smukimą labiausiai lėmė pranešimai, kad šiandien tikrai bus atnaujintas naftos transportavimas naftotiekiu, kuris buvo sustabdytas savaitei dėl avarijos ir kuriuo JAV importuoja nemažai žaliavinės naftos iš Kanados. Be to, dar buvo jaučiami trečiadienį JAV energetikos informacijos administracijos skelbtos ataskaitos padariniai – nors praėjusią savaitę bendros naftos ir jos produktų atsargos krito, bet naftos atsargos Kušinge, kuris yra „NYMEX“ biržoje prekiaujamos naftos pristatymo vieta, išaugo pakankamai stipriai, o tai vėl skatina „WTI“ ir „Brent“ naftos neigiamo skirtumo augimą. Panašu, kad artimiausiu metu vėl reiks stebėti, ar naftos rinkoje padidėja pirkėjų aktyvumas intervalo nuo 70 iki 80 JAV dolerių už barelį apatinėje riboje.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar išaugo ir yra maždaug vos 300 JAV dolerių už toną nuo šiais metais pasiekto aukščiausio taško. Metalo kainą į viršų kelia vis dar krintančios vario atsargos tiek Londono, tiek ir Šanchajaus metalų biržų sandėliuose, o tai patvirtina, kad reali padėtis rinkoje lieka stipri ir metalo paklausa visai padengia jo pasiūlą. Be to, pakankamai neblogi Kinijos vario importo kiekiai rugpjūčio mėn. taip pat rodo, kad vario pirkimai išlieka stiprūs. Pavyzdžiui, „Barclays“ vakar padidino vario kainos prognozę kitiems metams iki 8 038 JAV dolerių už toną ir tikisi, kad šis metalas su švinu bus labiausiai kilsiantys metalai.