Verslo ir rinkų naujienos » JAV investuotojai skubėjo nugriebti pelnus


Autorius: Finasta, Parašyta: 2010-09-08 11:04.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=10179


JAV akcijų rinkas stipriai veikia sezoniškumas – istoriškai pirma rugsėjo savaitė būna teigiama, ką ir stebėjome praėjusią savaitę, tačiau rugsėjo mėnuo statistiškai yra bene prasčiausias visuose metuose. Matyt, investuotojai tai žinodami suskubo nugriebti pelnus iš pastaruoju metu brangusių akcijų. Prie neigiamų faktorių prisidėjo ir tai, kad vėl prabilta apie Europos bankų ne itin gerą būklę. JAV bankų sektoriaus indeksas BKX (Bank Index – Philadelphia) sumžėjo net 3,17 proc. Euro ir JAV dolerio santykis susvyravo per 200 punktų. Ši valiutų pora taip pat pastaruoju metu koreliuoja su JAV akcijų indeksais.

Vakarų Europa

Antradienį akcijų indeksai Vakarų Europoje pasuko žemyn. Vėl sugrįžta prie vyriausybių skolos temos, o bankų akcijos ėmė pigti. Įtakingame „Wall Street Journal“ buvo užsiminta, kad neseniai vykdytas bankų testavimas nepalankiomis sąlygomis nepakankamai įvertino riziką susijusią su kai kurių bankų turimais vyriausybių vertybiniais popieriais. Kitas smūgis rinką pasiekė iš kalnakasybos bendrovių. Australijoje buvo perrinkta ministrė pirmininkė, kurios vadovaujama vyriausybė nusiteikusi įvesti naują kalnakasybos mokestį.

Blogos pasirodė ir makroekonominės naujienos. Vokietijos fabrikų užsakymai per liepą smuko 2,2 proc., kai buvo laukiama 0,5 proc. augimo. Iškart vėl imta nuogąstauti dėl galimai lėtėjančios euro zonos ekonomikos plėtros, kuriai itin svarią įtaką turi eksporto ir jo lemiama pramonės plėtra.

Baltijos šalys

Lietuvos finansų ministerija padidino vidutinės infliacijos prognozę šiems metams nuo 0,1 proc. iki 1,1 proc. Svarbiausiais kainų augimo veiksniais buvo įvardintas euro silpnėjimas JAV dolerio atžvilgiu, kuris lemia tokios žaliavos kaip nafta santykinį brangimą, taip pat pasaulio mastu didėjančias žaliavų kainas ir pamažu besikeičiančias darbo užmokesčio tendencijas.

Lietuvos vyriausybė rugsėjo 13-17 dienomis Baltijos šalyse ketina platinti septynerių metų trukmės eurais denominuotą vyriausybės obligacijų emisiją. Kol kas jos dydis ir pajamingumas nėra žinomi, tačiau pastarasis gali siekti kiek daugiau nei 5 proc. Lietuvos vyriausybė šių metų pradžioje tarptautinėse rinkose išplatino dvi stambias euroobligacijų emisijas ir taip iš esmės gavo finansavimą šių metų biudžeto deficitui. Tačiau 2011 metų klausimas veikiausiai tebėra atviras ir gali būti ieškoma naujų šaltinių.

Vartotojų kainų indeksas Estijoje rugpjūčio mėnesį liko nepakitęs, o palyginti su praėjusių metų atitinkamu mėnesiu kainos buvo 2,9 proc. didesnės. Po didžiąją 2009 metų dalį besitęsusios defliacijos kainų augimas Estijoje įgauna pagreitį. Tikėtina, kad tiek dėl santykinai spartesnio ekonomikos atsigavimo, tiek dėl palyginamosios bazės statistinio efekto vidutinė metinė infliacija šalyje „Finastos“ prognozėmis gali perlipti 2,0 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos akcijų rinka koregavosi kartu su prastais Vokietijos gamyklų užsakymų duomenimis ir dėl vakar kritusios naftos kainos. Tačiau tikimasi, kad korekcija pagreičio neįgaus. Teigiamai buvo sutiktos naujienos, kad prekyba tarp Rusijos ir Ukrainos atsigavo ir iki metų galo tikimasi, jog pasieks prieškrizinį lygį. 2008 piko metais prekybos apimtys siekė 40 mlrd. dolerių.

Žaliavos

Vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje krito, o tam daugiausia įtakos turėjo suprastėjusios nuotaikos tiek finansų, tiek žaliavų rinkose vėl išnirus didesnei baimei dėl ekonomikų augimo sulėtėjimo. Reiktų priminti, kad šią savaitę pranešimai apie JAV naftos atsargų pokyčius pasistūmėjo viena diena į priekį, tad tik šiandien vakare sulauksime ataskaitos iš Amerikos naftos instituto, o ryt jau ir oficialios ataskaitos iš JAV energetikos informacijos administracijos. Visgi, lūkesčiai nėra optimistiški – prognozuojama, kad žaliavinės naftos atsargos turėjo išaugti, mažėjant naftos perdirbimo gamyklų pajėgumų išnaudojimui. Tokia didelių atsargų JAV situacija prisideda prie didžiausio tarp „Brent“ ir „WTI“ naftos kainų skirtumo nuo gegužės mėn. Artimiausiomis dienomis atnaujintas naftos paklausos prognozes skelbs pagrindinės naftos rinką stebinčios agentūros, todėl naftos kainos judėjimas priklausys ne tik nuo finansų rinkų krypties, bet ir nuo atnaujintų prognozių.

Aukso kaina vakar visiškai priartėjo prie birželio mėnesį pasiekto rekordinio lygio. Įdomu tai, kad auksas brango kartu su stiprėjančiu JAV doleriu, o panaši situacija buvo stebima šių metų pavasarį ir vasaros pradžioje, kai baimė dėl euro zonos skolų problemų ir saugių aktyvų paieška leido auksui smarkiai pabrangti. Be to, akcijų rinkų smukimas vakar taip pat prisidėjo prie alternatyvių investicijų, tokių kaip auksas, patrauklumo išaugimo. Tiesa, didžiausio biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold“ turimas aukso kiekis vakar vėl nesikeitė. Artimiausiu metu aukso kainai gali būti palankus momentas, siekiant perlipti rekordinį lygį, nes optimizmas aukso rinkos atžvilgiu išlieka labai didelis.