Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Autorius: traders.lt Data: 2016-12-02 20:24 Komentarai: (0)
Šalia mūsų kaimyninėje Lenkijoje yra įsikūrusi Varšuvos birža, kurioje gausus pasirinkimas, t.y. yra prekiaujama tiek ypač didelių, tiek vidutinių, mažų ir ypač smulkių kompanijų akcijomis. Be to, Varšuvos biržoje po truputi daugėja ir kompanijų iš Lietuvos. Šiais metais Lenkijos akcijų rinkoje padėtis ir toliau išlieka permaininga, t.y. netrūksta didesnių ir mažesnių svyravimų į abi puses. Taigi, jau tradiciškai pasižiūrėkime į šią rinką iš arčiau bei apžvelkime naujausius duomenis bei tendencijas.

WIG20

Apžvelgdami ir analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes įprastai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų pokyčiai, tiek EBITDA pelnų pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%), įsipareigojimų ir turto santykius (lentelėje Į/T), bendruosius likvidumus (BL) bei nuosavo kapitalo grąžos (ROE%) rodiklius.

Visos minimo indekso narės jau pristatė savo trečiojo šių metų ketvirčio veiklos rezultatus. Taigi, iškart pradedam nuo statistikos. Tarp dvidešimties minimo indekso atstovių savo pajamas sugebėjo padidinti lygiai pusė. Ketvirtį prieš tai šis santykis siekė atitinkamai 11 ir 9, o prieš metus per trečią ketvirtį buvo atvirkščiai. Tačiau iš esmės galime sakyti, jog padėtis bent šia prasme nepakito. Bet pažvelgus į bendras pajamų pokyčių medianas matome, kad palyginus su antru ketvirčiu, padėtis kiek pablogėjo, na o lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, ji kiek pasitaisė.

Dabar žvilgsnį nukreipkime į EBITDA pelnų pokyčius. Šiuo atveju ir vėl balansas, kai ketvirtį prieš tai irgi dešimties minėtas pelnas paaugo, na o kitų dešimties smuktelėjo. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją augimu pasižymėjo mažesnis skaičius WIG20 indekso narių, t.y. tik aštuoni. Tad bent jau lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, padėtis pasitaisė. Žiūrim į šio pelno pokyčių bendrą medianą, kuri tik patvirtina šį teiginį, nes prieš metus ji buvo pastebimai neigiama, na o praėjusį ketvirtį nors ir nežymiai, tačiau teigiama, bet mažesnė nei per antrą ketvirtį.

Pramonės atstovių bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos per praėjusį ketvirtį pagerėjo labiausiai. Tačiau kalbant apie paslaugų šakos nares, tik pajamų srityje fiksuotas medianos prieaugis, o EBITDA pelno skiltyje padėtis suprastėjo tiek lyginant su ankstesniu ketvirčiu, tiek su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Finansų sektoriaus atstovių veiklos rezultatų pokyčių medianos nors ir liko teigiamos, tačiau patys procentiniai pokyčiai lyginant su antru ketvirčiu sumažėjo, tuo tarpu prieš metus šie abu rodikliai buvo neigiami. Energetikos atveju priešingai, prieš metus pajamų ir EBITDA pokyčių medianos buvo teigiamos, o dabar neigiamos, tiesa, kas pozityvu, jog neigiami procentiniai pokyčiai bent per ketvirtį sumažėjo. Prekybos įmonių atveju teigiama pajamų pokyčių mediana abiem atvejais paaugo, tuo tarpu EBITDA pelno atveju lyginant su antru ketvirčiu neigiamas rodiklis padidėjo, tačiau prieš metus jis buvo dar didesnis.

Taigi, pereinam prie atskirų didžiausių Lenkijos įmonių ir bankų veiklos rezultatų. Tiek pajamų, tiek pelnų prieaugiu per trečią šių metų ketvirtį galėjo pasigirti tik šešios WIG20 indekso atstovės, t.y. draudimo milžinė PZU, kuri veiklą vykdo iš mūsų šalyje, du bankai (Alior Bank ir Bank Zachodni WBK), beje, visų trijų finansų institucijų atveju EBITDA pelnai ūgtelėjo sparčiau už pajamas, kas yra pozityvu. Taip pat ir vėl savo pajamas ir pelną padidino CCC įmonė, kuri prekiauja avalyne bei stambiausia Lenkijos informacinių technologijų kompanija Asseco Poland. Labiausiai, t.y. daugiau nei aštuonis kartus per trečią šių metų ketvirtį pašoko Lenkijos valstybinės įmonės Lotos EBITDA pelnas, taip nutiko dėl pagerėjusios padėties rinkoje, bei dėl to, nes prieš metus pelną neigiamai paveikė nurašymai ir vienkartinio pobūdžio išlaidos.Deja, tačiau buvo nemažai įmonių bei tuo pačiu bankų, kurių veiklos rezultatai pakito neigiama linkme. Per praėjusį ketvirtį iš viso tokių užfiksuota šešios, arba analogiškai kaip ir prieaugių atveju. Net trijų iš keturių Lenkijos energetikos įmonių (Energa, PGE ir Tauron PE) tiek pajamos, tiek EBITDA pelnai susitraukė, be to, ta pati tendencija fiksuota ir PGNiG, Orange Polska bei banko Bank Pekao pozicijose. Tačiau labiausiai krito LPP bendrovės EBITDA pelnas, kuris susitraukė net virš penkiasdešimt procentų, nors tuo pačiu pajamos per praėjusį ketvirtį pakilo. Pažvelgus į pelno nuostolių ataskaita akivaizdu, jog taip nutiko dėl labiau nei pajamos padidėjusių išlaidų.

Pažvelgus į lentelėje esančią skiltį, kurį rodo bendrą EBITDA maržų medianą mes matome, kad palyginus su antru ketvirčiu, šis rodiklis ūgtelėjo, tačiau lyginant su praėjusių metų trečiuoju ketvirčiu, viskas buvo atvirkščiai. Paslaugų atstovių minima maržų mediana buvo ir vėl didesnė už atitinkamą pramonės įmonių rodiklį, tačiau pokyčiai buvo skirtingi. Štai paslaugų įmonių EBITDA pelningumų mediana palyginus su antru ketvirčiu ūgtelėjo, tačiau lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, jau smuktelėjo, kai pramonės atveju viskas buvo atvirkščiai.Finansų sektoriaus atstovių minimas rodiklis standartiškai buvo didžiausias, tuo tarpu prekybos įmonių analogiškai mažiausias. Finansų institucijų bendra EBITDA maržų mediana per praėjusį ketvirtį krito tiek lyginant su ankstesniu ketvirčiu, tiek su to pačiu laikotarpiu prieš metus.

Tarp WIG20 indekso narių per trečią šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tik septynių EBITDA marža paaugo, o likusių net trylikos - smuko. Didžiausiu minimu rodikliu, kuris beje abiem atvejais, t.y. tiek lyginant su ankstesniu ketvirčiu, tiek su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, ūgtelėjo, pasižymėjo televizijos transliavimo paslaugas siūlanti Cyfrowy Polsat įmonė. Kaip ir įprasta didesnėmis nei trisdešimties procentų EBITDA maržomis pasižymėjo ir keturi didžiausi Lenkijos bankai. Na o mažiausius pelningumus tradiciškai pademonstravo trys prekybos įmonės, be to, jų EBITDA maržos palyginus su praėjusių metų trečiuoju ketvirčiu, smuktelėjo.

Nuosavo kapitalo grąžos atveju irgi fiksuota, kad bendra šio rodiklio mediana per metus susitraukė. Kalbant apie ROE rodiklį pozityviai išsiskyrė tik pramonės atstovės, kurių minimo rodiklio mediana pakilo nuo 0,1 iki 4,5 procento. Bent per trečią ketvirtį didžiausiu minimu rodikliu galėjo pasigirti PKN Orlen ir Eurocash, abiem atvejais jis buvo didesnis nei penki procentai, bei Lotos ir PZU. Neigiamas ROE rodiklis fiksuotas tik drabužių kūryba, siuvimu ir prekyba užsiimančios LPP atveju. Be to, itin maža nuosavo kapitalo grąža pasižymėjo ir Lenkijos telekomunikacijų milžinė Orange Polska.

Kalbant apie tris rinkos vertės rodiklius (P/E, P/BV ir P/S), tai jie vertinant bendrus medianinius yra gana žemi. Tiek Vokietijos DAX indekso atstovių, tiek Skandinavijos OMX NORDIC 40 bei amerikiečių Dow Jones Industrial Average indekso atstovių atitinkami bendri medianiniai rinkos vertės rodikliai yra didesni. Tad akivaizdu, jog WIG20 indeksą sudarančių įmonių ir bankų akcijos bent šiuo metu yra vertinamos mažiau. Tradiciškai tarp tų sektorių, kurių atstovių yra daugiausia minėtame indekse, mažiausiais medianiniais P/E, P/BV ir P/S rodikliais pasižymi energetikos sektoriaus atstovės, tuo tarpu aukščiausi jie yra pas prekybos įmones.

Pažvelgus į tą stulpelį, kuris rodo kaip per šiuos metus pakito didžiausių Lenkijos įmonių ir bankų vertės, matome daug raudonos spalvos. Pabrango vos aštuonių akcijos, na o likusios didžiosios daugumos, t.y. dvylikos nuosavybės vertybinių popierių vertė krito. Tad nestebina, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama, tiesa, pats neigiamas rodiklis yra gerokai mažesnis nei buvęs per visus praėjusius metus. Žvelgiant į medianinius rodiklius, labiausiai atpigo Lenkijos energetikos sektoriaus atstovių nuosavybės vertybiniai popieriai, tuo tarpu didžiausiu akcijų kainų prieaugiu gali pasigirti pramonės šakos narės.

Absoliuti lyderė pagal akcijų kainos augimą šiais metais ir toliau išlieka batais prekiaujanti CCC bendrovė, kurios rinkos vertė dar labiau pakilo bei prieaugis pasiekė 43,9 procento. Beveik keturiasdešimt procentų pabrango Lenkijos vario ir sidabro kasybos bendrovės KGHM Polska Miedz akcijos, kiek daugiau nei trečdaliu ūgtelėjo Lotos kapitalizacija.

Autsaiderė irgi ta pati - tai energetikos sektoriaus atstovė Energa, kurios akcijos atpigo kiek daugiau nei trečdaliu, arba panašiai kaip ir antrojo ketvirčio apžvalgos metu. Kitos šio sektoriaus atstovės PGE akcijų vertė krito kiek daugiau nei ketvirtadaliu, penktadaliu smuktelėjo prekybos srityje veikiančios Eurocash rinkos vertė.


WIG20 indeksas jau penktą mėnesį iš eilės svyruoja labai siaurame diapazone, galima tai pavadinti konsolidacija. Kol kas aišku, kad niekas neaišku, reikia laukti potencialių ženklų, kurie galėtų parodyti tolesnę šio indekso kryptį.
CCC bendrovės akcijų kaina šiuo metu bando šturmuoti naują rekordinį lygį. Būtent nuo to, ar pavyks tvariai įsitvirtinti virš prieš tai buvusio pasipriešinimo lygio ir priklausys, kur link toliau judės šios bendrovės akcijų kursas.
Energa akcijų kaina ir toliau išlieka nuosmukio kanale, tačiau pastaruoju metu bando jį pralaužti pro viršutinę dalį. Jei šis bandymas būtų sėkmingas, galėtume sulaukti tolesnio šios bendrovės akcijų kainos atšokimo, kuris jau iš esmės yra prasidėjęs.
Dar daugiau apžvalgų rasite mūsų tinklapio straipsnių skiltyje Apžvalgos (bei nuspaudę šią aktyvuotą nuorodą).
 
Dar nėra komentarų