Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Autorius: traders.lt Data: 2016-11-17 20:50 Komentarai: (0)
Skandinavijos šalys yra visai šalia mūsų ir dažnai jos laikomos sektinu pavyzdžiu Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims. Šių Šiaurės šalių ekonomikos laikosi ir plėtojasi puikiai bei jos tinkamai valdomos ir prižiūrimos. Atsižvelgus į tai, yra gan patrauklu investuoti į Švedijos, Suomijos bei Danijos įmonių ir bankų akcijas, tad šįkart jums pristatome būtent Skandinavijos akcijų rinkos apžvalga.

OMX NORDIC 40

OMX NORDIC 40 - tai indeksas, kurį sudaro keturiasdešimt didžiausių bendrovių ir bankų, kurių akcijomis aktyviausiai prekiaujama bei jos yra likvidžiausios Šiaurės arba Skandinavijos šalių Kopenhagos, Helsinkio bei Stokholmo biržose. Būtent šis indeksas ir bus pagrindinis orientyras šioje apžvalgoje.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų pokyčiai, tiek EBITDA pelnų pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Skandinavijos šalių (Švedijos, Suomijos ir Danijos) kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%), įsipareigojimų ir turto santykius (lentelėje Į/T), bendruosius likvidumus (BL) bei nuosavo kapitalo grąžos (ROE%) rodiklius.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo šių metų Carlsberg bendrovė pateikia tik savo pusmečio ir metines finansines ataskaitas.

Pažvelgus į lentelę matome, kad padėtis per praėjusį ketvirtį, palyginus su antru šių metų ketvirčiu, pagerėjo visose srityse. Tą patį iš esmės galima konstatuoti ir lyginant trečią ketvirtį su pirmu.

Nors minimą indeksą sudarančių kompanijų ir bankų bendra pajamų pokyčių mediana per praėjusį ketvirtį ir toliau išliko neigiama, tačiau pats neigiama rodiklis tiek lyginant su antru, tiek su pirmu šių metų ketvirčiu sumažėjo, o tai jau yra pozityvu. Na o dabar paprasta statistika, t.y. per trečią šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, aštuoniolikos bendrovių ir bankų pajamos paaugo, na o likusios didesniosios dalies, t.y. dvidešimt dviejų smuktelėjo. Ketvirtį prieš tai šis santykis buvo dar labiau neigiamas, t.y. 14 ir 26, o per pirmą ketvirtį siekė 16 ir 24.

Tuo tarpu bendra EBITDA pelnų pokyčių mediana ir vėl tapo teigiama, kai per antrą ketvirtį buvo nežymiai neigiama. Tarp OMX NORDIC 40 indekso atstovių, kurių pelnai yra palyginami, per praėjusį ketvirtį didesniosios dalies, t,y. dvidešimt trijų EBITDA pelnas ūgtelėjo, na o likusių trylikos atveju fiksuotas nuosmukis. Per antrą šių metų ketvirtį šis santykis siekė atitinkamai 18 ir 20, o per pirmą ketvirtį - 20 ir 17.

Pramonės ir paslaugų atstovių bei finansų sektoriaus narių bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos procentine išraiška per praėjusį ketvirtį irgi tapo pozityvesnės. Štai pramonės įmonių EBITDA pelnų pokyčių mediana ir vėl yra teigiama, kai per antrą šių metų ketvirtį ji buvo neigiama, tuo tarpu pajamų pokyčių mediana nors ir išliko neigiama, tačiau pats neigiamas procentinis rodiklis sumažėjo. Ta pati tendencija ir kalbant apie finansų sektoriaus atstoves, kur EBITDA pelnų pokyčių mediana ne tik buvo teigiama, tačiau ir siekė net devyniolika procentų, kai dar ketvirtį prieš tai buvo nežymiai neigiama. Paslaugų šakos narių pajamų pokyčių mediana nors ir išliko neigiama, tačiau pats neigiamas procentinis rodiklis pastebimai sumažėjo, na o teigiama EBITDA pelnų pokyčių mediana pakilo nuo 0,3 iki 11,1 procento.

Tarp atskirų įmonių ir bankų, kurie per praėjusį ketvirtį pastebimiausiai pagerino savo veiklos rezultatus galima paminėti Vestas Wind Systems bendrovę iš Danijos, kuri užsiima vėjo jėgainių valdymu ir tokio tipo jėgainių gamyba ir montavimu, papuošalų gamintoją Pandora, Autoliv SDB, biotechnologijų srityje besispecializuojančią Genmab bei transportavimo ir logistikos kompaniją DSV. Tai tos pačios įmonės, kurios tuo galėjo pasigirti ir per antrą ketvirtį. Pirmų trijų bendrovių atveju EBITDA pelnai ūgtelėjo sparčiau už pajamas, o tai be jokios abejonės yra pozityvus reiškinys. Be to, verta pabrėžti, kad faktiškai visos šiuo atveju minimos kompanijos savo veiklos rezultatus gerino per visus šių metų tris ketvirčius. Didesniu EBITDA pelno prieaugiu antrą ketvirtį iš eilės pasižymėjo statybų milžinė Skanska.

Tačiau kaip ir įprasta per trečią šių metų ketvirtį tarp OMX NORDIC 40 indekso atstovių buvo ir tų, kurių tiek pajamos, tiek EBITDA pelnai pastebimai smuktelėjo. Vėl pablogėjo Ericsson veiklos rezultatai, o ypač ūgtelėjo EBITDA pelno nuosmukis. Tas pats pasakytina ir apie Alfa Laval kompaniją, be to, vėl pablogėjo A.P. Møller - Mærsk veiklos rezultatai, tiesa, pajamų ir EBITDA pelno nuosmukiai procentine išraiška buvo mažesnis nei per antrą šių metų ketvirtį. Šiais metais trečią ketvirtį iš eilės Wärtsilä Oyj bendrovė fiksavo savo pajamų ir EBITDA pelnų kritimus, be to, pastebimiau suprastėjo UPM-Kymmene Oyj kompanijos iš Suomijos veiklos rezultatai.Kalbant apie EBITDA pelningumą, padėtis tokia pati kaip ir veiklos rezultatų pokyčių atveju. Bendra EBITDA maržų mediana paaugo tiek lyginant su antru, tiek su pirmu ketvirčiu, o tai žinoma pozityvus reiškinys. Pramonės ir finansų atstovių atveju irgi fiksuota ta pati tendencija, tuo tarpu paslaugų šakos narių bendra EBITDA maržų mediana per praėjusį ketvirtį, lyginant su ankstesniu, nežymiai smuktelėjo nuo 31,8 iki 31,5 procento.

Tarp OMX NORDIC 40 indekso atstovių didžiausia EBITDA marža per praėjusį ketvirtį galėjo pasigirti biotechnologijų kompanija Genmab, vaistų gamintoja Novo Nordisk ir žinoma bankai, t.y. Swedbank, Sv. Handelsbanken ir draudimo kompanija Sampo. Šįkart nei vienos apžvelgiamos kompanijos minima marža nebuvo neigiama, na o mažiausias minimas rodiklis per trečią ketvirtį buvo pas statybų kompaniją Skanska, Švedijos įmonę Ericsson, DSV ir Suomijos įmonę Nokia. Lyginant su ankstesniu ketvirčiu, dvidešimt trijų minimo indekso atstovių EBITDA pelningumas paaugo, vienos nepakito, o keturiolikos smuktelėjo.

Šįkart apskaičiuoti buvo ir Skandinavijos šalių įmonių ir bankų nuosavo kapitalo grąžos (ROE%) rodikliai. Bendra šio rodiklio mediana per trečią šių metų ketvirtį sudarė 3,9 procento ir buvo didesnė tiek už paslaugų įmonių, tiek už finansų sektoriaus atstovių atitinkamas medianas, tuo tarpu pramonės bendrovių šis rodiklis buvo didžiausias ir siekė 4,8 procento. Aukščiausiu ROE rodikliu per trečią šių metų ketvirtį gali pasigirti Pandora, Novo Nordisk. Tuo tarpu neigiamu šiuo rodikliu pasižymėjo šios kompanijos: Alfa Laval, Telia Company, Nokia, Fortum ir Ericsson.

Kalbant apie rinkos vertės santykinius finansinius rodiklius (P/E, P/BV ir P/S), bendri medianiniai apžvelgiamo indekso rodikliai ir toliau išlieka gana aukšti bei atitinka išsivysčiusių šalių lygį. Iš esmės mažiausiais minimais rodikliais pasižymi finansų sektoriaus narės bei paslaugų atstovės, tuo tarpu didžiausi jie yra pas Šiaurės šalių pramonės kompanijas.

Iš keturiasdešimties įmonių ir bankų, kurie sudaro OMX NORDIC 40 indeksą, per šiuos metus pabrango devyniolikos akcijos, na o kiek didesnės dalies, t.y. dvidešimt vienos atveju fiksuotas akcijų kainos kritimas. Tad nenuostabu, kad bent dabartiniame etape bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama. Ta pati tendencija ir kalbant apie pramonės šakos atstoves, tuo tarpu paslaugų ir finansų atveju bendros akcijų kainų pokyčių nuo šių metų pradžios medianos yra teigiamos.

Labiausiai gali džiaugtis tie, kurie investavo į Sandvik kompanijos akcijas, nes būtent jos nuo metų pradžios pabrango labiausiai (43,8 procento). Be to, dideliu akcijų kainų prieaugiu gali pasigirti Atlas Copco, Genmab, ABB bendrovės. Taip pat kiek daugiau nei penktadaliu pakilo Volvo, UPM-Kymmene, Skanska rinkos vertė. Kaip ir įprasta, yra ir tų kompanijų, kurių akcijos šiais metais atpigo labiausiai. Šiuo atveju bent duotuoju momentu didžiausia autsaiderė yra Ericsson įmonė, kurios akcijos nuo metų pradžios atpigo net 44,5 procento. Gan panašiai, t.y. 42,9 procento krito Novo Nordisk akcijų vertė, o Suomijos įmonės Nokia kapitalizacija susitraukė beveik keturiasdešimt procentų.


OMX NORDIC 40 indeksas šiuo metu vis dar yra korekcinėje fazėje bei ištrūko iš ilgalaikio augimo kanalo. Kol kas nėra jokių ženklų, jog dabartinė korekcija jau praeityje arba baiginėjasi.

 
Dar nėra komentarų